Akcje
Teraz czytasz
Debiut spółki Robinhood – jak zarobić na brokerze dla detalu? [Poradnik]
0

Debiut spółki Robinhood – jak zarobić na brokerze dla detalu? [Poradnik]

utworzył Forex Club29 lipca 2021

Robinhood jest to firma, która stałą się jednym z bohaterów styczniowego wzrostu na takich akcjach jak GameStop czy AMC. Spółka dzięki temu, że oferowała darmowy handel akcjami, ETF-ami czy opcjami pozyskała duże grono inwestorów młodego pokolenia. Wielu drobnych inwestorów za pośrednictwem platformy Robinhood podłączyło się do „wyciskania krótkich pozycji” na akcjach GameStop oraz AMC. Misją firmy jest „demokratyzacja finansów dla wszystkich”. 

Kilka słów o rynku kapitałowym w USA

Według danych przygotowany przez JP Morgan we wrześniu 2020 roku około 15% wolumenu na rynku akcji jest generowanych przez inwestorów indywidualnych. W kolejnych miesiącach udział inwestorów indywidualnych spadł w okolice 10% (dla spółek wchodzących w skład indeksu Russell 3000). Jak na tak mocno rozwinięty rynek kapitałowy jest to dosyć wysoka wartość. Warto również wspomnieć, że według analiz Daniela Fannona w styczniu inwestorzy indywidualni odpowiadali za 32% dziennego wolumenu na rynku amerykańskich akcji. Dla porównania Euronext szacuje, że na głównych europejskich parkietach w 2020 roku udział inwestorów indywidualnych wynosi około 5%.

Dla większości Amerykanów posiadanie akcji lub jednostki funduszy jako składnika majątku jest rzeczą normalną. Według danych przygotowanych przez Gallup w latach 2010 – 2020 odsetek Amerykanów, którzy posiadali akcje, udziały w funduszach lub sami zarządzali kontem 401(k) lub IRA wynosił 55%. W 2020 roku 84% gospodarstw domowych zarabiających powyżej 100 000$ rocznie inwestowało na rynku kapitałowym. Z kolei dla gospodarstw domowych o zarobkach poniżej 40 000$ odsetek ten wynosił zaledwie 22% W przypadku populacji w wieku 18-29 lat odsetek nie inwestujących na rynku kapitałowym wynosił aż 68%. Istnieje więc grupa potencjalnych klientów, którzy nie są zagospodarowani. Właśnie dla takich inwestorów powstała aplikacja Robinhood. Broker chwali się, że połowa użytkowników platformy deklaruje, że jest to ich główne konto maklerskie (mające największe zdeponowane środki). Według Charles Schwab, wartość aktywów zaliczanych do wszystkich inwestorów detalicznych wynosi około 50 bilionów dolarów. Jest więc o co walczyć.

Podstawowe informacje i historia

Robinhood Markets Inc. jest firmą, która świadczy usługi brokerskie. Firma jest najbardziej znana z oferty bezkosztowego handlu akcjami, ETF-ami oraz opcjami za pomocą mobilnej aplikacji. Początki firmy sięgają kwietnia 2013 roku. Założycielami byli Vladimir Tenev oraz Baiju Bhatt. Wspomniani twórcy wpadli na pomysł w 2011 roku, krótko po ruchu „Okupuj Wall Street”. Chcieli stworzyć ofertę bezkosztowego handlu akcjami dla inwestorów indywidualnych. Był to pomysł rewolucyjny, ponieważ w tamtym okresie duże opłaty na amerykańskim rynku były czymś normalnym. Idea Taneva oraz Bhatta polegała na stworzeniu prostej i bezpłatnej oferty, która miała dotrzeć do nowej generacji konsumentów. 

Jednak początki nie były łatwe. Wiele firm VC (Venture Capital) uważało, że pomysł jest bez sensu, ponieważ firma nie będzie w stanie generować wystarczających przychodów. Jednocześnie wielu właścicieli funduszy uważało, że potencjalni klienci nie będą mieli zbyt zasobnych portfelów, przez co utrudniona będzie ich dalsza monetyzacja. 

Mimo obiekcji, jakie miało większość funduszy, Vladimir i Baiju pozyskali pierwszych inwestorów. Jednym z nich Tim Draper. Firma została założona w 2013 roku i potrzebowała dwóch lat na rozwinięcie swojej usługi. W 2015 roku 80% klientów firmy było „milenialsami” w wieku poniżej 36 lat. Spółka stale była „pod kreską”. Wynikało to z tego, że skala spółki była niewielka, a początkowe koszty bardzo duże. Z tego powodu Robinhood stale potrzebował dopływu gotówki. W ciągu pierwszych pięciu lat firma pozyskała około 500 milionów dolarów. Jednak mimo ogromnych funduszy, spółka nadal miała problemy z uzyskaniem rentowności. 

Skoro przedsiębiorstwo nie pobierało prowizji, jak generowało przychody? Początkowo większość przychodów była generowana z odsetek od pożyczonych środków oraz z subskrypcji (10-2000$ miesięcznie), które pozwalały na zwiększone limity handlowe. Bardzo przystępna oferta dla klientów indywidualnych, spowodowała znaczny wzrost liczby użytkowników. Na koniec 2016 roku spółka miała ponad 700 000 klientów. Po dwóch latach liczba użytkowników została zwiększona do 3,3 mln. W tym samym roku prowadzono możliwość handlu opcjami na platformie. Po roku ofertę rozszerzono o handel kryptowalutami. Oferta “darmowego” handlowania kryptowalutami obecnie dotyczą 7 kryptowalut: Bitcoin, Bitcoin Cash, Bitcoin SV, Dogecoin, Ethereum, Ethereum Classic oraz Litecoin. Jednocześnie Robinhood oferuje dostęp do notowań w czasie rzeczywistym dla 10 kryptowalut. W lutym 2021 roku spółka pozyskała 5,6 miliardów $ od inwestorów. Wycena spółki przekroczyła 40 mld$.

Oferta spółki Robinhood

Robinhood umożliwia handel amerykańskimi akcjami oraz ETF-ami. Inwestowanie w zagraniczne spółki jest możliwe poprzez handel 650 akcjami handlowanymi w formie ADR-ów. Istnieje również możliwość handlu ułamkowymi częściami akcji czy ETF-ów (fractional shares).

Firma oferuje również miesięczną subskrypcję zwaną Robinhood Gold, która kosztuje 5$ miesięcznie (darmowe pierwsze 30 dni). Na koniec I Q 2021 roku Robinhood miał 1,4 miliona płacących subskrybentów. Daje to 84 miliony dolarów annualizowanych przychodów. Warto wspomnieć, że z subskrypcji korzysta nieco poniżej 8% aktywnych klientów. Opłata za subskrypcję jest automatycznie pobierana ze środków klienta, które są zgromadzone na jego rachunku. Korzystający z subskrypcji otrzymuje: 

  • Dostęp do 1000$ marginu, z którego korzystanie jest wliczone w cenę subskrypcji. Jeśli użytkownik wykorzysta ponad 1000$ “linii kredytowej”, będzie płacił odsetki w wysokości 2,5% rocznie od kwoty powyżej 1000$. Odsetki są naliczane codziennie i odliczane z konta. 
  • Subskrybenci Robinhood Gold mają również dostęp do „natychmiastowego depozytu”, który waha się od 5000$ do 50 000$. Przykładowo inwestor, który ma zdeponowane 6000$ ,ma maksymalnie 5000$ do „natychmiastowej wypłaty”. Pozostałe 1000$ będzie dostępne do wypłaty w ciągu 5 dni roboczych.
  • Kolejną funkcją jest dostęp do kwotowań zawartych w Nasdaq Level II. Daje to subskrybentom lepszy wgląd w dostępne rynkowe zlecenia. 

Dzięki subskrypcji Robinhood Gold użytkownicy mogą skorzystać z nielimitowanego dostępu do raportów analitycznych przygotowywanych przez Morningstar. W ofercie jest około 1700 akcji. Raporty analityczne są często aktualizowane, co pozwala śledzić fundamentalne zmiany w spółkach (aktualizacja zazwyczaj następuje po wynikach kwartalnych). Każdy raport zawiera opis biznesu, „fosy” jakie mają spółki nad konkurencją, analizę ryzyka oraz wycenę spółki.

Broker dostarcza również materiały edukacyjne pod nazwą Robinhood Snacks, który to dział miał w marcu 2021 roku 32 milionów subskrybentów. Jednocześnie, dzienne podcasty były pobrane 40 miliony razy w 2020 roku. 

Robinhood dostarcza również bardzo rozbudowaną ofertę edukacyjną. Spółka chwali się, że do końca marca 2021 roku miała ponad 7 milionów wizyt. Oferta edukacyjna składa się z ponad 650 artykułów, które zawierają m.in. przewodniki, tutoriale dotyczące rozwiązań na platformie czy słownik finansowy. Dzięki temu w jednym miejscu użytkownicy platformy mogą pogłębić swoją wiedzę na temat finansów.

Kolejną funkcjonalnością jest Newsfeed, z którego na koniec 2020 roku korzystało około 6,4 miliona użytkowników. Oferta dotyczy dostępu do wiadomości premium, które pochodzą z takich miejsc jak Barron’s, Reuters czy The Wall Street Journal.

Firma ma również produkty związane z Zrządzaniem Gotówką. Niezainwestowana gotówka inwestorów jest deponowana w bankach chronionych przez FDIC. Dzięki temu Robinhood może zaoferować swoim klientom konkurencyjne oprocentowanie. 

Spółka oprócz niskiej prowizji oferuje również dosyć wysoką ochronę zgromadzonych środków. Robinhood jest członkiem SPIC (Securities Investor Protection Corporation). Dzięki temu oferuje ochronę aktywów do kwoty 500 000$, w tym gotówki do poziomu 250 000$. Oprócz standardowej ochrony SPIC, która zapewnia łącznie 100 mln$ pokrycia. Dodatkowa ochrona dotyczy do 1,5 mln$ w gotówce oraz do 10 mln$ w akcjach na klienta. 

Dane operacyjne 

W efekcie, Robinhood posiada ponad 18 milionów kont na których zdeponowano środki oraz posiada 17,7 milionów MAU (monthly active users). Spółka podaje, że średni okres „paybacku” klientów wynosi 13 miesięcy (przychody na akwizycję klienta). Na koniec marca 2021 roku spółka deklarowała, że jej klienci mieli zgromadzone aktywa na poziomie 80,9 mld$. Dawało to około 4500$ aktywów na jeden rachunek (fundend accounts). Warto nadmienić, że rok 2020 był „złotym rokiem” dla spółki. Na koniec I kwartału 2020 roku firma miała 19,2 mld$ aktywów, co dawało 2670$ na rachunek.

Jeśli spojrzy się na strukturę aktywów klientów, to w 2021 roku dominowały akcje (65 mld$) oraz Kryptowaluty (11,6 mld$). Mimo, że akcje stanowią największą składową aktywów klientów, to największą PFOF generują opcje. Z tego powodu, spółka powinna zachęcać klientów do większego obrotu na rynku opcji. 

Kohorty klientów są bardzo ważne w celu zrozumienia mechaniki biznesu. Im dłuższe jest „życie” danej kohorty, tym zdrowszy model biznesowy spółki. Należy jednak pamiętać, że przychody są generowane od obrotu, który jest skorelowany z większym obrotem. Z tego powodu rok 2020 i początek 2021 były latami wyjątkowymi”, które podbiły obrót na starszych kohortach.

00 Robinhood cohorty 2020

Źródło: prospekt emisyjny

Warto również spoglądać na churn, który w 2019 roku wyniósł 700 000, co odpowiadało 21,2%. Z kolei w 2020 roku chur wyniósł 900 000, co odpowiadało 17,6% klientów aktywnych w 2019 roku.

Warto również spoglądać na średnie przychody na użytkownika (ARPU), które w 2020 roku wyniosły 108,9$. Z kolei w latach 2018 i 2019 roku ARPU wyniosło odpowiednio 66,5$, oraz 65,7$.

Dane finansowe

W I Q 2021 roku firma wygenerowała ponad 522 mln$. Spółka zarabia na otrzymywaniu PFOF (payments for order flow), w którym Robinhood otrzymuje od market makerów „prowizje” za skierowanie ruchu klientów. Prowizja wynosi część spreadu bid-ask. W przypadku handlu Kryptowalutami, Robinhood dostaje „rabaty transakcyjne”. Ponad 80% przychodów generuje z PFOF. W 2020 roku około 46% przychodów pochodziło z PFOF generowanych z transakcji na rynku opcji. Kolejną grupą przychodów był PFOF na rynku akcji (26% przychodów). Jednak w I Q 2021 roku wygenerowano około 420 mln$ przychodów z PFOF. 

01 Robinhood podzial przychodow

Net interest revenues

Oprócz przychodów typu payments for order flow spółka zarabia również na „odsetkach”. Przychody odsetkowe dotyczą głównie z wypożyczania papierów wartościowych (35 mln$) oraz z użyczania kapitału inwestorom (27 mln$). W I Q 2021 roku spółka wygenerowała z tego tytułu 62,5 mln$, co odpowiadało około 12% przychodów wygenerowanych przez całą spółkę Robinhood.

Other revenues

W przypadku pozostałych przychodów w ich skład wchodzą opłaty użytkowników za skorzystanie z oferty Robinhood Gold. W I Q 2021 roku wygenerowały one wzrost w ciągu roku na poziomie 13,8 mln$. Z kolei, kolejne 12,6 mln$ wzrostu pochodziło głownie z opłat ACATS jakie są pobierane od użytkowników za ułatwienie transferu swojego rachunku do innego brokera. W I Q 2021 roku spółka wygenerowała z tego tytułu 39,2 mln$, co odpowiadało około 7,5% przychodów wygenerowanych przez całą spółkę Robinhood

Koszty firmy

Koszty zaliczane do “brokerage and transaction” wzrosły o 20,6 mln$ r/r. Około 4,9 mln$ wzrostu pochodziło z kosztów zaliczanych do opłat za dostęp do danych rynkowych. Wzrost o 4,2 miliona dolarów dotyczył opłat bankowych. Z kolei roczny wzrost opłat clearingowych wyniósł 1,1 mln$. Pozostały wzrost kosztów dotyczył m.in. pensji i bonusówy pracowników (wzrost o 1,5 mln$) oraz straty wynikające z wahań cen rynkowych, które miały wpływ na transakcje na udziałach ułamkowych (wzrost  o 5,7 mln$).

02 Robinhood koszty

Kolejną grupą kosztów były koszty technologiczne i rozwojowe, które wzrosły o 252% rocznie. Największy wzrost kosztów dotyczył chmury i infrastruktury chmurowej, który odpowiadał za roczny wzrost tej kategorii wydatkowej o 48,2 mln$. Z kolei koszty pracowników (wynagrodzenie I bonusy płatne w akcjach, pochodnych i gotówce) spowodowały wzrost kosztów o 33,2 mln$ w skali roku.

Koszty związane z operacjami wzrosły o ponad 200% (44,8 mln$) w ciągu roku. Wzrost kosztów o 16,6 mln$ wynikał ze zwiększenia wydatków na wynagrodzenie i bonusy. Było to spowodowane zwiększeniem zatrudnienia odpowiedzialnemu za wsparcie klienta i operacje o 286% r/r. Kolejny wzrost w ciągu roku o 14,9 mln$ wynikał z większych kosztów „zewnętrznej” obsługi klientów. Za część wzrostów kosztów związanych z działalnością operacyjną odpowiadało zwiększenie rezerw na utracone kredyty z 9,9 mln$ do 16,4 mln$. Głównym powodem był wzrost liczby kont zaliczonych do “Fraudulent Deposit Transactions”.

Koszty marketingu wzrosły o 32,3 mln$ w ciągu roku. Dotyczyło to głównie wzrostu kosztów związanych z Robinhood Referral Program. Program polega na „poleceniu” usług brokera. Jeśli zaproszony przyjaciel otworzy konto za pośrednictwem linku, to zarówno nowy klient, jak i polecający, dostają przydział darmowych akcji, które będą mogli sprzedać. Maksymalna kwota, którą można otrzymać z poleceń wynosi 500$. Najczęściej, jednorazowa nagroda jest warta od 2,5$  do 10$.

Znaczny wzrost zmienności na rynku oraz napływ nowych klientów spowodował, że „oczyszczony” zysk netto (o zmianę wartości godziwej zobowiązań w formie obligacji zamiennych na akcje i warrantów) był dodatni w trzech z ostatnich czterech kwartałów. Oznacza to, że Robinhood może w przyszłości osiągnąć trwałą rentowność. Warunkiem sine qua non wydaje się utrzymanie przychodów w formie PFOF.

Dla spółki o wycenie wynoszącej około 40 miliardów dolarów, konieczne jest założenie dalszego wzrostu przychodów oraz zysków. Jak spółka chce zwiększać skalę działania?

  • Pozyskanie nowych, amerykańskich konsumentów – z racji tego, że kohorty klientów „naturalnie dojrzewają” i ich wzrost organiczny jest z reguły jednocyfrowo, konieczne jest pozyskanie kolejnych amerykańskich klientów. Nie musi to oznaczać zabrania „całych aktywów giełdowych” posiadanych przez klienta u innego brokera. Warto pamiętać, że średnie aktywa klienta Robinhood nie przekraczają 5000$. Jest to więc spore pole do wzrostu.
  • Wzrost z dotychczasowymi klientami – jeśli aktywa klientów będą rosły, to najprawdopodobniej zwiększy się obrót klienta na platformie (pod względem wartościowym). To z kolei przełoży się na większy PFOF.
  • Dywersyfikacja geograficzna – rynek kapitałowy to nie tylko Stany Zjednoczone. Najprawdopodobniej, firma będzie szukała wzrostu również poza granicami kraju. „Naturalnym” kierunkiem ekspansji wydaje się Kanada, Australia, Nowa Zelandia oraz kraje europejskie. 
  • Rozszerzenie oferty produktowej – z racji tego, że PFOF dominują w przychodach ogółem, konieczne jest rozszerzenie oferty produktowej. Ciekawym rozwiązaniem jest oferta subskrypcyjna (którą nadal można rozwijać) oraz wejście na rynek Kryptowalut. W kolejnych latach spółka może pójść w większe pokrycie analityczne, albo tworzenie bardziej rozbudowanej platformy zawierającej bardziej rozbudowane funkcje.

Konkurencja

Spółka nie działa w próżni. Amerykański rynek brokerów giełdowych jest bardzo konkurencyjny. Jako największych konkurentów na rynku amerykańskim wymienić można E-trade, Interactive Brokers, Schwab, czy TD Ameritrade. Część z tych broker jest notowana na giełdzie.

Charles Schwb

Został założony w 1971 roku i jest jednym z największych brokerów w Stanach Zjednoczonych. Na koniec 2019 roku aktywa klientów przekraczały 4,04 biliona dolarów. Warto dodać, że liczba aktywnych rachunków brokerskich wyniosła 12,3 mln. Dawało to niespełna 330 000$ aktywów na jeden aktywny rachunek maklerski. Jak widać Charles Schwab grupuje klientów ze znacznie grubszymi portfelami. Konkurencja innych firm brokerskich spowodowała, że od października 2019 roku zmniejszono prowizję z 4,95$ do 0,00$ dla amerykańskich i kanadyjskich akcji i ETF-ów. Z kolei, prowizja za handel opcjami wciąż wynosi 0,65$ za kontrakt. Obecnie nie ma kosztów za zarządzanie rachunkiem oraz minimalnej kwoty potrzebnej do otwarcia rachunku.

E-Trade

Został założony w 1982 roku. Jest jedną z najbardziej znanych amerykańskich firm brokerskich w kraju. Na koniec lutego 2020 roku miał 5,2 miliona otworzonych rachunków maklerskich z aktywami przekraczającymi 360 miliardów dolarów. Dawało to niespełna 70 000$ aktywów na jeden rachunek maklerski. Również E-trade znacznie zmniejszył opłaty za transakcje. Dla amerykańskich akcji, ETF-ów oraz obligacji skarbowych E-Trade nie pobiera prowizji. Z kolei handel opcjami kosztuje maksymalnie 0,65$ za kontrakt. Płatne jest również zawarcie kontraktu futures (1,5$ za kontrakt) oraz obligacji (1$ za obligację, minimum 10$, a maksimum 250$).

TD Ameritrade

Założony został w latach siedemdziesiątych XX wieku. Według danych przedstawionych przez firmę ,mają ponad 11 milionów rachunków maklerskich. Klienci mieli zgromadzone na nich aktywa, które przekraczały 1000 miliardów. Oznaczało to, że średnio klient posiadał na rachunku ponad 90 000$ aktywów. Również TD Ameritrade został „zmuszony” do obniżenia prowizji. Kształtują się one podobnie do E-Trade (0$ za amerykańskie akcje i ETF-y) oraz 0,65$ za jeden kontrakt opcyjny oraz 2,25$ za kontrakt futures.

Interactive Brokers

Jest bardzo znanym dostawcą usług maklerskich. Nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w Europie, Azji czy Oceanii. Platforma oferuje dostęp do 135 rynków, które mieszczą się w 33 krajach. Na platformie można zawierać transakcje w 23 walutach. Jest więc to oferta skierowana dla inwestora, dla którego szerokość oferty ma znaczenie. Interactive Brokers oferuje tani dostęp do akcji (amerykański inwestorzy mają możliwość darmowego handlu amerykańskimi akcjami i ETF-ami). Korzystający z oferty Interactive Brokers mają również dostęp do platformy TWS, która umożliwia dostęp do danych finansowych firm, czy prognoz analityków. Z oferty Interactive Brokers korzysta ponad 1,33 miliona klientów.

03 Interactive Brokers

Wykres spółki Interactive Brokers, interwał W1. Źródło: xStation 5, XTB.

Gdzie inwestować w akcje

Poniżej przedstawiamy zestawienie ofert wybranych brokerów Forex oferujących obszerną ofertę akcyjną.

Broker xtb 2 saxo bank logo male tms oanda
Kraj Polska Dania Polska
Akcje w ofercie ok. 2300 – akcje
ok. 1800 – CFD na akcje
16 giełd
19 000 – akcje
8 800 – CFD na akcje
37 giełd
ok. 1 800 – akcje + CFD na akcje
5 giełd
Min. depozyt 0 zł
(zalecane min. 2000 zł)
0 zł / 0 EUR / 0 USD 0 zł
Platforma xStation SaxoTrader Pro
Saxo Trader Go
MetaTrader 5

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

Robinhood IPO – Podsumowanie

Robinhood z pewnością będzie jednym z najbardziej „gorących” debiutów na amerykańskim rynku. Platforma jest bardzo znana wśród milenialsów oraz generacji Z i była jednym z „bohaterów” short squeeze na akcjach GameStop oraz AMC. Mimo ogromnej liczby klientów (18 mln), to zgromadzone aktywa na platformie są niewielkie w porównaniu do konkurencji. Wynika to z tego, że na razie grupą docelową są „początkujący inwestorzy”, którzy wpłacają niewielkie środki na swój pierwszy rachunek maklerski. Z tego powodu średnie aktywa na klienta są nie raz 20-krotnie mniejsze niż w przypadku innych brokerów.

Głównym źródłem przychodów są PFOF, które w uproszczeniu są „rabatem” za skierowanie ruchu klientów. To dzięki temu Robinhood może oferować „darmowy” handel akcjami. Firma stara się dywersyfikować swoją ofertę (krypto) oraz źródła dochodów (subskrypcje). Z racji tego, że konkurencja ceną jest krótkoterminową strategią firma stara się jakoś „przywiązać” klienta do siebie. Jednak należy pamiętać, że transfer aktywów na inne konto brokerskie nie jest obecnie skomplikowany, co nieco podkopuje lepkość oferty. Na plus z pewnością można zaznaczyć, że LTV do CAC jest dosyć korzystny i obecnie klient „spłaca się” średnio po 13 miesiącach. Należy jednak pamiętać, że spółka jest narażona na spadek przychodów w sytuacji redukcji spreadów, rabatów oraz zakazania przez regulatora praktyk PFOF. Szacowana wycena (ponad 40 mld$) zawiera w sobie już realizację części optymistycznego scenariusza.

Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowi rekomendacji i nie ma na celu nikogo zachęcić do podejmowania jakichkolwiek działań inwestycyjnych. Pamiętaj, że każda inwestycja obarczona jest ryzykiem. Nie inwestuj środków, na których utratę nie możesz sobie pozwolić.
Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Forex Club
Forex Club jest jednym z największych i najstarszych polskich portali o tematyce inwestycyjnej - forex i narzędzi wykorzystywanych w tradingu. To autorski projekt zapoczątkowany w 2008 roku i rozpoznawalna marka ukierunkowana na rynek walutowy.