Początkujący
Teraz czytasz
Jak przenieść akcje do innego biura maklerskiego [Opis procedury]
0

Jak przenieść akcje do innego biura maklerskiego [Opis procedury]

utworzył Paweł Mosionek20 marca 2024

Wybierając brokera, nie jesteś skazany na niego na całe życie. Oferty zmieniają się z biegiem czasu, podobnie jak nasze oczekiwania, dlatego nawet inwestując w perspektywie lat. Jeśli zastanawiasz się jak przenieść akcje do innego biura maklerskiego, ile czasu to zajmuje oraz ile to kosztuje, to w tym artykule dokładnie przedstawimy Ci całą ścieżkę dla tego procesu. Dowiesz się także w jakich przypadkach jest to możliwe, a w jakich nie oraz czy przeniesienie papierów wartościowych będzie wymagało ujęcia tego w rozliczeniu podatkowym. Zapraszamy do lektury.

Przeniesienie akcji do innego brokera – po co?

Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie po co mielibyśmy przenosić nasze aktywa na rachunek do innej firmy, niż ta w której je nabyliśmy.

Powodów może być conajmniej kilka:

  • Bezpieczeństwo – Sektor biur maklerskich jest uznawany raczej za stabilny, a sami brokerzy albo są dużymi firmami albo stanowią część dużych grup kapitałowych lub bankowych. W ostatnich latach nie słyszy się o skandalach czy problemach finansowych z ich udziałem ale oczywiście, nie można wykluczyć, że kiedyś takowe nie wystąpią. Dlatego w przypadku np. pogarszającej się sytuacji finansowej brokera u którego prowadzimy inwestycje, możemy zechcieć przerzucić nasze aktywa do innej, bardziej stabilnej firmy.
  • Zmiany w ofercie np. niższa prowizja – Przez lata oferty biur maklerskich mogą zmienić się diametralnie. Począwszy od stawek prowizji, przez funkcjonalność platformy, po liczbę dostępnych rynków i instrumentów. Z biegiem czasu początkowo wybrana przez nas oferta może przestać spełniać nasze oczekiwania (np. brak dostępu do interesującej nas giełdy) lub też same prowizje mogą pozostać w tyle za konkurencją i okazać się dla nas niekorzystne. I wtedy przerzucenie naszych aktywów może okazać się wyjątkowo korzystne.
  • Dywersyfikacja – Budując nasz portfel inwestycyjny przez wiele lat, może on urosnąć do naprawdę sporych rozmiarów (czego Wam życzymy!). A stare, traderskie porzekadło mówi:„Nie wkładaj wszystkich jaj do jednego koszyka”. Więc jeśli nie przewidzieliśmy tego za wczasu, możemy zdecydować się na przeniesienie części już nabytych walorów do innej firmy.

Powodów oczywiście może być więcej jednak to właśnie te trzy kluczowe czynniki najczęściej motywują inwestorów do zmiany brokera.

Akcje, ETF, CFD – Jakie aktywa możemy przenieść?

Niektórych zdziwić może fakt, że nie wszystkie aktywa będą możliwe do przerzucenia na rachunek w innym domu maklerskim. W przypadku akcji, ETF, opcji czy kontraktów terminowych, nie ma z tym kłopotu. Problem stanowią jednak instrumenty CFD, czyli kontrakty na różnice kursowe np. na waluty, towary, indeksy czy kryptowaluty. Oczywiście, rzadko kiedy CFD kupowane są na lata, a tym bardziej dekady. Niemniej jednak w przypadku nieprzewidzianych, nagłych okoliczności (np. podejrzenie początku niewypłacalności naszego brokera), nie mamy możliwości przeniesienia ich do innego domu maklerskiego. Wynika to przede wszystkim z faktu braku standaryzacji tych instrumentów (cała ich specyfikacja, począwszy od godzin notowań po instrument bazowy, może być inna). Inaczej jest w przypadku rynku regulowanego, gdzie instrumenty są odgórnie ustandaryzowane przez giełdę, na której są notowane.

Jakie instrumenty można przenieść do innego biura maklerskiego
Można przenieść Nie można przenieść
akcje krajowe
akcje zagraniczne
ETF
opcje
obligacje
fundusze inwestycyjne
kontrakty terminowe
kontrakty na różnice kursowe (CFD)

opcje binarne

Pamiętajmy, że broker, do którego planujemy przenieść aktywa, musi także posiadać je w swojej ofercie!

Jak przenieść papiery wartościowe do innego brokera

Przejdźmy teraz do meritum tematu, czyli wyjaśnienia jak przenieść akcje do innego biura maklerskiego. Przede wszystkim, nie obawiajmy się całego procesu. Nie jest on nadmiernie skomplikowany oraz nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku czy papierologii, a skorzystanie z oferty np. z niższymi prowizjami może nam się szybko zwrócić.

Należy zaznaczyć, że niektóre biura maklerskie mogą zastrzec sobie brak możliwości przeniesienia aktywów do innego podmiotu. Wtedy jedynym wyjściem jest sprzedaż ich na rynku, wypłata środków i ponowny zakup u nowego brokera. Wiąże się to jednak z ewentualnym uiszczeniem należności podatkowych z tytułu zysków kapitałowych w wysokości 19% (jeśli je zanotowaliśmy), co może nie być dla nas opłacalne.

Zakładając jednak, że jest to możliwe, to najlepszą formą transferu jest tzw. metoda in kind. Proces ten sprawia, że wybrane przez nas papiery wartościowe są przenoszone 1:1, a zmianie ulega tylko miejsce przechowywania aktywów. Tym sposobem nie powstaje tu obowiązek rozliczenia podatku z całej operacji, niezależnie od tego czy nasze pozycje na tę chwilę przynoszą stratę czy zysk.

Mimo, że z punktu widzenia klienta sam proces wygląda bardzo prosto i szybko, to samo przenoszenie aktywów może zająć conajmniej kilka dni roboczych, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Warto także dokładnie sprawdzić naszą dyspozycję przed jej wysłaniem do brokera (czy nie zawiera żadnych błędów) oraz po samym transferze skontrolować czy wszystkie wskazane aktywa zostały przeniesione.

Z racji, iż każdy broker może mieć własny wariant procedury umożliwiający przenoszenia papierów wartościowych, na potrzeby naszego artykułu posłużymy się przykładem i opiszemy jak to wygląda w X-Trade Brokers (XTB). Sam schemat działa wszędzie dość podobnie, natomiast u jednej firmy może to odbywać się poprzez formularz lub platformę on-line, a u innej konieczne jest złożenie papierowej dyspozycji z naszym podpisem.

Jak przenieść aktywa do XTB – Procedura

XTB to w ostatnich latach najczęściej wybierany broker na polskim rynku. Nie ma się co dziwić. Klienci XTB otrzymują dostęp do nowoczesnej i funkcjonalnej platformy, wielu giełd i instrumentów z całego świata oraz przede wszystkim 0% prowizji do wysokości obrotu 100 000 EUR miesięcznie. I to właśnie ten ostatni czynnik sprawia, że taki transfer po prostu się opłaca, ponieważ nawet od już wcześniej zakupionych aktywów w momencie ich sprzedaży nie poniesiemy kosztów prowizji.

1) Otwarcie rachunku

Aby rozpocząć proces, najpierw musimy posiadać otwarty rachunek realny w XTB. Wystarczy wypełnić formularz, a następnie przesłać wymagane zdjęcia dokumentów.

2) Wypełnienie formularza

Kolejnym krokiem to ustalenie jakie konkretnie papiery wartościowe chcemy przenieść na nowy rachunek oraz wypełnić formularz w formie papierowej, który otrzymamy od obsługi klienta. Wygląda on następująco:

jak przenieść akcje do innego biura maklerskiego - xtb

Formularz przeniesienia papierów wartościowych. Źródło: XTB

Należy w nim uzupełnić następujące dane:

  • imię i nazwisko,
  • adres,
  • PESEL,
  • numer rachunku maklerskiego w XTB,
  • symbol instrumentu finansowego,
  • kod International Securities Identification Number (ISIN)*,
  • giełdę na której notowany jest instrument,
  • ilość akcji / kontraktów / jednostek do przeniesienia,
  • nazwę brokera i numer rachunku, na którym aktualnie przechowywane są wskazane aktywa.

*Numer ISIN można znaleźć na platformie xStation w szczegółach danego instrumentu.

kod isin xtb

Kod ISIN na przykładzie akcji PZU. Źródło: xStation XTB.

Formularz XTB do przeniesień aktywów posiada tylko 12 wolnych pozycji dla instrumentów, dlatego jeśli planujemy przenieść ich więcej, konieczne jest wysłanie kilku druków. Przykładowo, jeśli chcemy przenieść papiery wartościowe 30 spółek, to konieczne będzie złożenie 3 formularzy.

3) Wysłanie formularza

Po uzupełnieniu druku należy dostarczyć go zarówno do obsługi klienta XTB, jak i do naszego aktualnego domu maklerskiego. I to zamyka procedurę z naszej strony.

Uwaga! Koniecznie należy sprawdzić poprawność wszystkich wprowadzonych informacji oraz upewnić się, że w ofercie XTB znajdują się instrumenty, które chcemy przenieść. Jeśli ich nie ma, możemy wystosować prośbę do XTB o ich dodanie do listy (na e-mail: support@xtb.pl). Prośby te są rozpatrywane indywidualnie w terminie 14 dni, a dodanie nowego waloru zajmuje do 30 dni od momentu wysłania zapytania).

Ile to trwa i kosztuje?

Warto też wspomnieć o czasie i kosztach finansowania takiej operacji. Czas przenoszenia aktywów wynosi do kilku dni roboczych ale w wyjątkowych przypadkach może zająć dużo więcej czasu. Dodatkowo, jeśli nasz formularz okaże się nieczytelny lub będzie zawierał błędy, wszystko może się przeciągnąć.

Jeśli chodzi o koszt, to w przypadku XTB procedura ta jest bezpłatna. To jednak nie oznacza, że cały proces będzie darmowy. Aby to sprawdzić, najpierw należy skontaktować się z naszym aktualnym domem maklerskim lub sprawdzić samodzielnie aktualną tabelę opłat i prowizji. Przykładowo, w BOŚ DM prowizja, w zależności od rodzaju instrumentu może być zerowa lub wynieść 0,5% od wartości rynkowej (lub nie mniej niż 125 PLN) przenoszonych aktywów.

Przeniesienie papierów wartościowych do innego brokera – czy ma to sens?

Wszystko zależy od naszych indywidualnych pobudek i sytuacji na rachunku inwestycyjnym. Jeśli zastanawiamy się jak przenieść akcje do innego biura maklerskiego i czy będzie to dla nas opłacalne, to musimy dokładnie zdefiniować co chcemy tym osiągnąć. Jeśli celem jest wybór oferty bardziej atrakcyjnej pod kątem prowizji, to musimy uwzględnić różnicę w stawkach obu firm, nasz obrót oraz aktualny bilans tych pozycji. Dodatkowo, należy uwzględnić ewentualny koszt przeniesienia papierów, który może wynikać z prowizji pobieranej przez nasz aktualny dom maklerskich. W niektórych sytuacjach może okazać się, że lepszym rozwiązaniem będzie po prostu spieniężenie aktywów i przeniesienie gotówki, a następnie ich ponowny zakup (np. w przypadku, gdy jesteśmy na stracie i nie zapłacimy od tego podatku Belki), niż ich przerzucanie na inny rachunek.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Paweł Mosionek
Aktywny trader na rynku Forex od 2006 roku. Redaktor portalu Forex Nawigator oraz redaktor naczelny i współtwórca serwisu ForexClub.pl. Prelegent konferencji "Focus on Forex" na SGH w Warszawie, "NetVision" na Politechnice Gdańskiej oraz "Inteligencja finansowa" na Uniwersytecie Gdańskim. Dwukrotny zwycięzca "Junior Trader" - gry inwestycyjnej dla studentów organizowanego przez DM XTB. Uzależniony od podróży, motocykli i skoków spadochronowych.