Tokeny
Teraz czytasz
Litecoin (LTC) – druga kryptowaluta świata
0

Litecoin (LTC) – druga kryptowaluta świata

utworzył Michał Sielski9 grudnia 2019

Jeśli Bitcoin uznawany jest „nowym złotem” lub „cyfrowym złotem”, to Litecoin bez zbędnej przesady możemy mianować srebrem. Kryptowaluta jest modyfikacją Bitcoina, stworzoną przez żywą legendę rynku kryptowalut, Charliego Lee, który – podobnie jak stworzony przez niego altcoin – nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Kontynuujemy nasz cykl opisów kryptowalut. Tym razem zajmiemy się młodszym bratem Bitcoina, który był pierwszą zmodyfikowaną wersją króla kryptowalut. Jak powstał, kto go stworzył, co zmieniło się w nim w stosunku do BTC? Oraz w czym jest lepszy od najsłynniejszej i najważniejszej na świecie kryptowaluty? Zapraszamy do lektury.


Zobacz także: Token BAT (Basic Attention Token) rzuca rękawicę Google i Facebookowi


Kim jest Charlie Lee, twórca Litecoina?

Charlie Lee

Charlie Lee. Żródło: Wikipedia

Charlie Lee już jako absolwent prestiżowej amerykańskiej uczelni MIT (Massachusetts Institute of Technology), gdzie z sukcesami studiował informatykę, zajął się kopaniem Bitcoinów. Pracował też dla Google, obsługując największe projekty technologicznego giganta: przeglądarki Chrome czy portalu YouTube.  Postanowił jednak, że stworzy własną kryptowalutę, lepszą i bardziej funkcjonalną od Bitcoina. W 2011 roku udało mu się skończyć kod źródłowy Litecoina, choć wcześniej próbował z innym projektem, który nie sprawdził się jednak z powodu zbyt niskiego poziomu zabezpieczeń. Postanowił więc przyłożyć do tej kwestii większą wagę. Nie ukrywał przy tym, że LTC jest oparty na Bitcoinie. Różni się jednak algorytmem szyfrowania. Jest też bardziej „odchudzony”, co w założeniu miało sprawić, że nową kryptowalutą będzie można szybciej obracać i będzie też tańsza w wydobyciu.

Dziś Charlie Lee jest przewodniczącym Litecoin Foundation i komentatorem rynku kryptowalut obserwowanym przez wszystkich zajmujących się cyfrowymi płatnościami. W 2017 roku ogłosił, że sprzedał wszystkie Litecoiny, jakie miał, by nie być pomawianym o manipulację kursem. Zajął się za to integracją kryptowalut z kartami płatniczymi obsługiwanymi przez banki.

W czym Litecoin jest lepszy od Bitcoina?

LTC ma – podobnie jak Bitcoin – publiczny blockchain, który jest w całości ogólnodostepny. Początkowo pozwalał na szybsze transakcje niż Bitcoin. Jednak dzięki pracy programistów oraz wdrożeniu protokołu SegWit, BTC szybko dogoniło pod tym względem młodszego brata. Przełomem jest wciąż jeszcze dopracowywana technologia Lightning Network, która diametralnie zmieni możliwość zawierania dużej liczby transakcji jednocześnie poza siecią blockchain przy zachowaniu obecnego poziomu bezpieczeństwa, który musi pozostać kluczowy, jeśli kryptowaluty mają choć w części zastapić tradycyjne waluty.


Czytaj koniecznie: Zcash (ZEC) – prawdziwie anonimowa kryptowaluta


Bez wątpienia LTC ma nowocześniejszy niż BTC algorytm hashujący, co ma bezpośredni wpływ na halving, czyli zmniejszenie o połowę nagrody za wykopanie kolejnych bloków.  W LTC ma to miejsce co 840 tys. bloków, podczas gdy w BTC już co 210 tys. bloków.

Najważniejszą różnicą są jednak opłaty transakcyjne, które w Litecoin są nawet 20-krotnie mniejsze w porównaniu do Bitcoina. W tym przypadku „odchudzenie” kodu było najbardziej miarodajne.

Docelowo LTC będzie miało 84 mln jednostek (BTC będzie docelowo 21 mln). Niemal 80 proc. jest już wykopana, ale tempo ich wydobywania nie jest szaleńcze. W 2019 roku po raz kolejny spadła bowiem nagroda za wykopany blok, która wynosi obecnie 12,5 LTC.

Litecoin powszechnie dostępny

LTC można handlować na praktycznie wszystkich giełdach kryptowalut. Przez długi czas był też drugą pod względu kapitalizacji kryptowalutą świata. Został jednak wyprzedzony przez Ripple, potem Ethereum i kilka kolejnych nowości. Na 06.12.2019 roku kapitalizacja Litecoin wciąż przekracza jednak 2,8 mld USD, a dzienne obroty to ponad 1,7 mld USD. Obecnie cena 1 LTC sięga 44,97 USD. Rekord z 18 grudnia 2017 roku będzie jednak trudny do pobicia. Wtedy za jednego Litecoina trzeba byo zapłacić niemal 375 USD.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.