Edukacja
Teraz czytasz
Jak kupić Bitcoin? Wszystko o inwestowaniu w BTC [Poradnik]
1

Jak kupić Bitcoin? Wszystko o inwestowaniu w BTC [Poradnik]

utworzył Alicja Nowak8 czerwca 2020

Jak kupić Bitcoin? Wszystko o inwestowaniu w kryptowalutę BTC

Mimo ogromnego wzrostu popularności Bitcoina w ostatnich latach, wciąż nie każdy wie co to tak naprawdę jest. Bitcoin jest pierwszą i najpopularniejszą z kryptowalut. Został stworzony w 2009 roku przez osobę lub, co bardziej prawdopodobne, zespół osób, działających pod pseudonimem Satoshi Nakamoto.

Kod źródłowy bitcoina jest dostępny publicznie i każdy programista może dołączyć do jego rozwoju. Od czasu opublikowania kodu źródłowego w 2009 roku przez Satoshi Nakamoto, nad dopracowaniem projektu pracowała społeczność programistów z całego świata.

Bitcoin jest zarówno środkiem płatniczym, jak i całą, z góry zaprojektowaną siecią do obsługi płatności w tej walucie. Jeśli zastanawiasz się jak kupić bitcoin, jakie są możliwości oraz czym różnią się między sobą, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Kurs Bitcoina – Wykres


Twórca Bitcoina – tajemniczy Satoshi Nakamoto

satoshi nakamoto jak kupić bitcoinTożsamość Satoshiego Nakamoto jest owiana tajemnicą, a on sam wycofał się z prac nad Bitcoinem w 2010 roku. Powoduje to szereg spekulacji na temat jego osoby, powiązań, wpływów i celów jakie miał publikując rdzeń kodu źródłowego BTC. Większość tych spekulacji wynika z niezrozumienia faktu, że Bitcoin jest otwartym, publicznym projektem, nad którym pracują programiści z całego świata. Można go zatem porównać do projektu jakim jest Wikipedia. Jest to otwarty projekt encyklopedii, który funkcjonuje niezależnie od jego twórcy i jest dobrowolnie współtworzony przez ludzi z całego świata.

Bitcoin a waluty narodowe i banki centralne

Bitcoin nie jest nadzorowany czy emitowany przez żaden z krajów i nie podlega regulacjom żadnego z banków centralnych. Został stworzony jako alternatywny, ponadnarodowy, system płatności, niezależny od bankowego systemu.

Właściwości płatności w Bitcoin – zalety

Bezpieczeństwo transakcji

Mimo tego, że sieć płatności Bitcoin nie jest nadzorowana przez żadną z instytucji, płatności za pomocą tego środka płatniczego uważane są za bardzo bezpieczne. Nad bezpieczeństwem transakcji, zamiast zaufanej instytucji, czuwa dobrze zaprojektowany system wzajemnej weryfikacji i kryptograficznego szyfrowania bloków.

Dostępność i wolność

Bitcoin jest zdecentralizowaną, cyfrową siecią płatniczą. W związku z tym możemy płacić i przesyłać BTC bez ograniczeń czasowych i geograficznych. W weekendy, w środku nocy, w dowolne miejsce na świecie. Sieć blockchain non-stop pracuje i przetwarza nowe transakcje, pozwalając użytkownikom na dowolne korzystanie ze swoich środków, bez żadnych ograniczeń typowych dla sieci bankowej.

W ciągu 10 lat istnienia sieci Bitcoin, sieć była aktywna przez 99,98% czasu. Oznacza to zaledwie dwa dni przerwy w świadczeniu usług.

Niskie opłaty

Obecnie przesyłanie pieniędzy w sieci Bitcoin jest wolne od opłat. Wyjątkiem jest transferowanie wielu, bardzo niewielkich kwot, które jest obłożone opłatami w celu chronienia sieci przed przeciążeniem.

Ochrona prywatności

Podczas transakcji Bitcoin nie trzeba podawać danych wrażliwych. Dzięki temu ryzyko kradzieży tożsamości podczas dokonywania płatności jest znikome. Transakcje są szyfrowane i podpisywane zaszyfrowanym, indywidualnym kluczem, który nie zawiera żadnych naszych danych wrażliwych.

Pełna kontrola

Użytkownicy sieci Bitcoin mają pełną kontrolę nad transakcjami. Nie jest możliwe pojawienie się ukrytych opłat, ukrytych w regulaminie, jak to może mieć miejsce przy korzystaniu z innych usług płatniczych.

Przejrzystość

Wszystkie transakcje jakie miały miejsce za pomocą Bitcoina są dostępne od ręki dla każdego użytkownika (można je sprawdzić tutaj). Raz dokonana transakcja nie może być zmieniona czy anulowana.

Właściwości płatności w Bitcoin – wady

Mała popularność

Mimo wszystko Bitcoin i inne kryptowaluty wciąż cieszą się małą popularnością i zainteresowaniem. Niewiele osób rozumie czym są kryptowaluty, a jeszcze mniej z nich potrafi z nich praktycznie korzystać. To sprawia, że technologia wirtualnych tokenów wciąż najlepsze czasy ma jeszcze przed sobą, kiedy liczba korzystających użytkowników się zwiększy.

Podatność na spekulacje

Z powodu płytkości rynku Bitcoin i stosunkowo niewielkiej liczby aktywnie korzystających użytkowników, cena Bitcoina jest podatna na spekulacje. Stosunkowo małe transakcje mogą istotnie wpłynąć na wahania kursu Bitcoina. Podatność ta powinna się zmniejszać wraz ze zwiększeniem powszechności korzystania z tej kryptowaluty.

Ciągły rozwój kodu Bitcoin

Bitcoin jest wciąż ulepszany i rozbudowywany przez zespół dobrowolnie pracujących nad nim programistów. Na bieżąco pojawiają się narzędzia ułatwiające korzystanie z Bitcoina i optymalizujące działanie całej sieci.

Co to jest blockchain?

Bitcoin działa w technologii blockchain, czyli łańcuch bloków. Łańcuch bloków jest to cyfrowa, kryptograficzna wersja księgi rachunkowej, w której jest zapisana każda transakcja jaka została kiedykolwiek wykonana za pomocą Bitcoina.

Każda nowa transakcja musi zostać potwierdzona przez sieć i zapisana w łańcuchu bloków.

Skąd się biorą Bitcoiny?

Bitcoiny trafiają do obiegu za sprawą “górników” czyli osób i firm, które użyczają mocy obliczeniowej swoich urządzeń, by “wykopywać” Bitcoiny. Wykopywanie Bitcoinów to tak naprawdę rozwiązywanie złożonych problemów kryptograficznych przez komputer. Po rozwiązaniu przez komputer określonej liczby matematycznych zadań zostaje wykopany “blok”, za który górnik dostaje wynagrodzenie (w tym momencie 6.25 BTC za blok). Gdy zostaną już wykopane wszystkie zaplanowane Bitcoiny (21 mln), zadaniem górników będzie utrzymywanie sieci w celu potwierdzania dokonanych transakcji i prowadzenia tej cyfrowej, kryptograficznej księgi rachunkowej. Za to również będą otrzymywać wynagrodzenie.

Bitcoin a inflacja

Bitcoin został stworzony jako kryptowaluta odporna na działanie inflacji. Zaprojektowano system tak, by w obiegu pojawiło się maksymalnie 21 000 000 Bitcoinów. Szacuje się, że pełna ilość BTC trafi do obiegu w 2140 roku.

W związku z tym, po wydobyciu każdych 210 000 bloków (co około 4 lata) następuje zmniejszenie nagrody za wydobywanie kolejnych bloków o połowę. W ten sposób kryptowaluta jest zabezpieczona przed traceniem na wartości (inflacją).

Jak kupić Bitcoin?

Obecnie istnieje przynajmniej kilka różnych sposobów jak kupić bitcoin. Który z nich wybrać? Wszystko zależy od naszego celu oraz tzw. apetytu na ryzyko. W celach spekulacyjnych i zarobkowych z wykorzystaniem zmienności, najlepszym sposobem jest wybór opcji, które pozwalają wykorzystać mechanizm dźwigni finansowej oraz dostarczają dużej przejrzystości przy obsłudze transakcji. W tej sytuacji inwestorzy najczęściej wybierają giełdy kryptowalut lub brokerów Forex oferujących Bitcoin.

W przypadku, gdy naszym priorytetem jest „stabilność” inwestycji, nie interesuje nas dźwignia finansowa i platforma transakcyjna lub chcemy wykorzystać kryptowaluty do płatności bądź bezpośredniej wymiany z innymi użytkownikami sieci, najlepiej wyposażyć się w tzw. portfel i skorzystać z usług kantoru internetowego.

Kantory internetowe

Charakteryzują się prostą obsługą i stosunkowo niskimi prowizjami. W większości kantorów trzeba założyć konto i dokonać weryfikacji tożsamości zamieszczając swój skan dowodu osobistego. Niektóre kantory wymagają dodatkowej weryfikacji przez zrobienie selfie z dokumentem i napisaną na kartce papieru datą (bądź inną formą autoryzacji zdjęcia). Weryfikacja zazwyczaj trwa do jednego dnia roboczego.

Popularne kantory internetowe bitcoin w sieci to np. flyingatom.com, bitcan.pl, bitcantor.com, coinbase.com czy 4coins.pl.

Oficjalne prowizje od kupna i sprzedaży w tych kantorach wahają się od 1,5% do 3,5%. Wyjątkiem jest Coinbase, który pobiera zawsze stałą prowizję w wysokości 0,99 euro, niezależnie od kwoty transakcji.

Wybierając kantor internetowy warto się rozeznać w internecie jakie są realne prowizje pobierane przy zakupie i sprzedaży kryptomonet oraz jaki jest realny czas realizacji zlecenia. Zwłaszcza w przypadku mniejszych kantorów potrafią się one drastycznie różnić od tych podawanych oficjalnie. Jeśli zastanawiasz się jak kupić Bitcoin szybko i tanio, to zdecydowanie lepiej postawić na duży i popularny kantor kryptowalut.

Giełdy kryptowalut

Czym się różni giełda od kantoru? Kupując kryptowaluty w kantorze kupujemy je bezpośrednio od kantoru. Na giełdzie kupujemy je od innych użytkowników. Kurs jest ustalany w czasie rzeczywistym na podstawie ofert kupna i sprzedaży wszystkich użytkowników korzystających z giełdy i dokonujących kupna lub sprzedaży swoich kryptowalut.

Jak kupić bitcoin na giełdzie kryptowalut? Nic prostszego. Wystarczy założyć konto, przejść pozytywnie weryfikację danych, wpłacić depozyt i… gotowe! Możemy dokonać zakupu dowolnego tokena (z tych oferowanych przez daną giełdę).

zonda global kryptowaluty binance giełdy kryptowalut
Kraj rejestracji Estonia – od 11.2019
(wcześniej Malta)
Malta
Rok założenia 2014 2017
Prowizja od 0,1% 0,1% (lub mniej)
Dźwignia finansowa 1:20 – 1:125 (futures)
Ilość kryptowalut ok. 25 ok. 380
Witryna www.zondaglobal.com www.binance.com
 

Zonda Global

Najbardziej rozpoznawalna giełda kryptowalut w Polsce, wcześniej znana jako BitBay, której założycielem i prezesem był Sylwester Suszek. Giełda może pochwalić się prostym w obsłudze interfejsem użytkownika oraz niewielkimi spreadami i marżami. Założenie i prowadzenie konta jest darmowe, a minimalny wymagany depozyt to zaledwie 10 złotych.

By założyć konto należy zweryfikować tożsamość wysyłając skany dowodu osobistego oraz dokumentu potwierdzającego miejsce zamieszkania. Ciekawą i przydatną opcją jest możliwość wyrobienia karty płatniczej powiązanej z kontem.

Binance

Giełda kryptowalut założona przez chińczyka Changpeng Zhao. Oferuje handel bardzo szerokim wachlarzem cyfrowych walut. W czerwcu 2020 r. na Binance możemy obracać ponad 1200 różnymi kryptowalutami poza Bitcoinem. 

Giełda Binance oferuje również system dywidend za udostępnianie swoich środków w kryptowalutach do pożyczenia innym użytkownikom. Regularnie organizuje również różnego rodzaju konkursy.

W 2017 roku giełda padła ofiarą hakerów, w wyniku czego zostało skradzione 7000 Bitcoinów warte w tamtym czasie około 40 milionów dolarów. Giełda zobowiązała się do zwrotu skradzionych środków użytkownikom ze swojego funduszu gwarancyjnego.

Kontrakty CFD

Pośrednią metodą spekulacji na cenie Bitcoina jest inwestowanie w kontrakty CFD u brokera Forex. W ten sposób możemy zarabiać na różnicy kursu Bitcoina (dzienna zmienność kursu potrafi wynosić 10%) nie posiadając fizycznie tej kryptowaluty, a jedynie kontrakty odzwierciedlające jego cenę.

Kontrakty CFD są lewarowane, czyli mamy do dyspozycji dźwignię (zazwyczaj 1:2), co umożliwia nam zwiększenie zysków (choć wiąże się również z ryzykiem większej straty). Wybierając brokera Forex, de facto decydujemy się na półśrodek, bo nie stajemy się właścicielami żadnej z kryptowalut, jednak zyskujemy bezpieczeństwo (gwarancje depozytowe, firmy regulowane przez krajowe nadzory finansowe, ochrona przed powstaniem debetu na rachunku), a także komfort inwestowania (zaawansowane platformy transakcyjne). Minusem jest ograniczona ilość instrumentów kryptowalutowych.

xtb brokerzy forex fxpro broker bitcoin Admiral Markets etf
Kraj rejestracji Polska Cypr, UK Cypr, UK
Min. depozyt 0 zł
(zalecane min. 2000 zł)
500 zł 5 zł
Platforma MT4, xStation MT4, MT5, cTrader MT5
Dźwignia finansowa 1:2 1:2 1:2
Ilość kryptowalut ok. 25 4 42
Witryna www.xtb.com www.fxpro.com www.admiralmarkets.com
 

Jak kupić Bitcoin – Portfele kryptowalut

Przechowywanie środków na giełdzie kryptowalut wiąże się z ryzykiem utraty środków w wyniku bankructwa giełdy lub ataku hakerskiego. Z tego względu za najbezpieczniejszą formę przechowywania kryptowalut uważa się portfele. Nie dają one zbyt dużych możliwości spekulacyjnych jednak jeśli nie jesteś tym zainteresowany, to to jest najlepszy wybór.

Portfele desktopowe

Przypominają większość programów, które instalujesz na swoim komputerze. W portfelu desktopowym klucze prywatne są przechowywane na Twoim prywatnym komputerze. Popularne portfele desktopowe to Exodus czy Electrum.

Portfele przeglądarkowe

W przeciwieństwie do portfeli desktopowych, w przypadku portfela przeglądarkowego, klucze prywatne naszych kryptowalut są przechowywane online, na stronie internetowej będącej portfelem. Jest to mniej bezpieczne rozwiązanie ze względu na możliwość ataku hakerskiego i powierzenie kluczy prywatnych kryptowalut podmiotowi trzeciemu – właścicielom strony internetowej będącej portfelem przeglądarkowym. Stopień bezpieczeństwa przechowywanych tak kryptowalut można porównać do bezpieczeństwa przechowywania środków na giełdach kryptowalutowych.

Portfel sprzętowy

Najbezpieczniejsza forma przechowywania kryptowalut. Środki są przechowywane poza dostępem do internetu. Sam portfel przypomina pendrive, jednak jest wyposażony w dedykowany system operacyjny i certyfikowane czipy. Przykładem portfela sprzętowego jest Ledger.

Portfel mobilny

Działa na podobnej zasadzie jak portfel desktopowy, tylko jest aplikacją dedykowaną na smartfona, a nie na komputer. Popularny portfel mobilny to Mycelium czy Exodus.


Chcesz wiedzieć więcej na temat kryptowalut?

Artykuły warte przeczytania:

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Alicja Nowak
Aktywna traderka na rachunku indywidualnym Forex od 2014 roku, żywo zainteresowana tematyką gospodarki, biznesu i rynków kapitałowych. Od ponad 10 lat blisko związana ze światem IT i nowych technologii, programistka, entuzjastka marketingu internetowego. Miłośniczka spędzania czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu natury i zieleni lub ćwicząc jogę.