Inwestycje
Teraz czytasz
Proptrading a podatki – jak rozliczyć zyski z kont fundowanych?
0

Proptrading a podatki – jak rozliczyć zyski z kont fundowanych?

utworzył Natalia Bojko15 marca 2024

Proptrading a podatki, czyli więcej pytań niż odpowiedzi? Niekoniecznie. Jednak z pewnością to kolejny dowód na to, że przepisy prawa (szczególnie podatkowego) nie nadążają za postępem na rynku finansowym. Już kilka lat temu przy pierwszych próbach rozliczenia zysków z działalności proptradera natknęłam się na sporo znaków zapytania i niewiadomych, jak poprawnie to zrobić. Problem leży zwykle w określeniu czym tak w zasadzie jest działalność proptradingowa i z jakiego tytułu w przypadku osiągnięcia zysków mamy obliczyć kwotę podatku. W tym krótkim artykule chcę przedstawić Wam kilka kwestii związanych z tym tematem, które mogą ułatwić ten obowiązek.

Czym jest proptrading

Aby móc w pełni określić stosunek prawny między firmą proptradingową a traderem należy pochylić się nad relacją między obydwoma stronami. Proptrading to model współpracy między handlowcem a firmą prop, w którym trader, najczęściej po przejściu tzw. wyzwania (istnieją też modele bez wyzwań), otrzymuje dostęp do infrastruktury tradingowej i konta inwestycyjnego. Przy wygenerowaniu dodatniego wyniku trader może wypłacić swoją nagrodę (podział zysku pomiędzy obie strony w ustalonych wcześniej proporcjach), z której siłą rzeczy musi się rozliczyć w kolejnym roku.

Dla uzdolnionych traderów, ale także początkujących przygoda z firmą protradingową może zagwarantować:

  • duży kapitał do handlu za niewielkie fee początkowe, które jest zwracane po pomyślnym przejściu wyzwania,
  • edukację: ramy ryzyka, które zmuszają do odpowiedzialnego handlu,
  • możliwość budowania kariery i zarabiania w dowolnym miejscu i czasie.

Plusów i minusów handlu w proptradingu jest zdecydowanie więcej, ale nie na tym się tutaj skupimy. Załóżmy sobie scenariusz, w którym przeszliśmy wyzwanie, posiadamy konto do handlu i wypłaciliśmy z niego zyski. Pojawia się wtedy pytanie: jak rozliczyć się z tego z fiskusem?

Jak rozliczyć podatek z proptradingu?

Na gruncie przepisów prawa polskiego nie istnieje regulacja, która w bezpośredni sposób odnosiłaby się do działalności proptradingowej. Zwykle, w porządnych firmach proptradingowych, trader po pomyślnym przejściu wyzwania otrzymuje umowę, która reguluje wynagrodzenie prowizyjne (od pozytywnego wyniku na koncie) oraz stosunek prawny między nim a propem. Nie ma zbyt dużej ilości interpretacji związanych z tą działalnością, ale jeżeli już są wskazują, że umowa ta najbardziej zbliżona do umowy zlecenie. Zgodnie z art. 734 Kodeksu cywilnego (kc) przez umowę zlecenia osoba przyjmująca zlecenie (trader) zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla zlecającego (firmy proptradignowej). W interpretacji z dnia 14 grudnia 2022 r. czytamy:

“W efekcie udział proptradera w zyskach firmy proptradingowej powinien być traktowany jako wynagrodzenie ze zlecenia, tyle, że ustalone nie ryczałtowo, a prowizyjnie (art. 10 ust. 1 pkt 2 i art. 13 pkt 8 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej u.p.d.o.f.). Firma proptradingowa powinna to wynagrodzenie obciążyć zaliczką na podatek, a proptrade, końcowo, rozliczy w zeznani rocznym (art. 41 ust. 1 u.p.d.o.f.).”

Problem z “obciążeniem zaliczką” może powstać w zasadzie jeden. Zwykle firmy proptradignowe działają międzynarodowo. W swoich umowach i regulaminach często wyłączają odpowiedzialność związaną ze wszelkimi rozliczeniami podatkowymi, wskazując, że obowiązek ten leży w pełni po stronie tradera. W związku z czym zaliczki na podatek dochodowy nie są odprowadzane, a konieczność rozliczenia podatku dochodowego leży całkowicie po stronie tradera. Gdyby firma proptradingowa odprowadzała zaliczki na poczet podatku dochodowego, wówczas trader musiałby złożyć wyłącznie zeznanie roczne (otrzymuje PIT-11).

W zasadzie cały czas skupiamy się na sytuacji, w której trader nie prowadzi działalności gospodarczej. Przychody uzyskane przez tradera są to przychody uzyskiwane z działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy PIT). Płynie z tego taki wniosek, że zgodnie z myślą poprzedniego artykułu ustawy o PIT przychody z działalności wykonywanej osobiście zalicza się przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Bardzo ważne jest to, że w przypadku współpracy osoby fizycznej z firmą zagraniczną (proptradignową) trader samodzielnie powinien odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy. Zgodnie z art. 44 ust. 1a pkt 3 ustawy PIT, obowiązek samodzielnego odprowadzania zaliczek (do 20 dnia każdego miesiąca) obciąża osoby fizyczne uzyskujące z zagranicy i co ważne –  bez pośrednictwa płatników. Mówimy rzecz jasna o przychodach uzyskiwanych z działalności wykonywanej osobiście.


spiceprop proptrading firm

Sprawdź SpiceProp – nowy gracz na rynku proptradingu.

Używając poniższego kodu rabatowego, otrzymujesz -6% zniżki na wszystkie wyzwania. Dodatkowo, w marcu i kwietniu reset konta dwuetapowego (na drugim etapie) jest bezpłatny.

Kod rabatowy: fxclub6


Proptrading a podatki – jaka stawka?

W przypadku osoby fizycznej należne zaliczki z tytułu osiąganych zysków powinny być opodatkowane za pomocą skali podatkowej (12% do 120 000 i 32% powyżej tej kwoty). Konieczność ich płacenia występuje w momencie osiągnięcia zysków w poprzednim miesiącu. Podstawą do naliczenia należnej zaliczki jest zwykle faktura wystawiana przez nas (za pośrednictwem zwykle dedykowanych stron) dla firmy proptradingowej. Jeśli proptrader prowadzi działalność gospodarczą, to usługi polegające na wykonywaniu takiego zlecenia będą opodatkowane w ramach tej działalności, wybraną formą opodatkowania.

Podsumowując:

  • bez prowadzenia działalności trader jest zobowiązany: w momencie wypłaty zysku w kolejnym miesiącu do 20 dnia odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy wg skali podatkowej + rozliczyć się w zeznaniu rocznym; stosunek między nami a firmą proptradignową zbliżony jest najbardziej do umowy zlecenie;
  • w przypadku korzystania z polskiej firmy proptradignowej, firma jest zobowiązana do odprowadzania zaliczek;
  • gdy prowadzimy działalność gospodarczą, rozliczamy się za pomocą wybranej formy opodatkowania;
  • w przypadku opłaty za wyzwanie (zakładamy, że nie jest ona zwracana), można ją wliczyć w koszty – stanowi ona koszt uzyskania przychodu. Bez opłaty tak w zasadzie nie możemy podejść do wzywania, co wiąże się z brakiem możliwości generowania zysków.

SPRAWDŹ: Forex Club Podatek 9 już dostępny! Rozlicz transakcje od zagranicznego brokera


Wystąpienie o indywidualną interpretację

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości jak powinno wyglądać rozliczenie zysków w Twoim przypadku z wybraną przez Ciebie firmą proptradingową, to najpewniejszym rozwiązaniem okazuje się wystąpienie do Krajowej Informacji Skarbowej o indywidualną interpretację podatkową. Wniosek można złożyć m.in. przez internet, a jego koszt to 40 zł. Czas oczekiwania na interpretację może wynieść do 3 miesięcy.

Co o tym sądzisz?
Lubię
40%
Interesujące
53%
Heh...
7%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie sprawuje rolę co-CEO & Founder w czeskiej firmie proptradingowej SpiceProp. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).