Zaawansowani
Teraz czytasz
Short squeeze – czym jest pułapka na sprzedających
0

Short squeeze – czym jest pułapka na sprzedających

utworzył Paweł Adamczyk25 czerwca 2020

Odbiegając nieco od tematów stricte związanych z rynkiem walutowy, w tym artykule przedstawimy ciekawe zjawisko dotyczące głównie rynku akcyjnego, jakim jest short squeeze.

Każdy inwestor, który porusza się i lokuje swoje środki na rynku akcji, na pewno kojarzy sytuację w której cena akcji określonej spółki nagle „zatrzymuje się”. Widząc tego typu zachowanie ceny, duża liczba inwestorów otwiera pozycję krótkiej sprzedaży z zamiarem zarobienia na spadkach kursu. Co jednak dzieje się później? Cena bardzo gwałtownie idzie w górę, aktywuje zlecenia stop loss sprzedających i w konsekwencji mamy do czynienia z jeszcze gwałtowniejszym wzrostem. Takie zjawisko nosi nazwę właśnie short squeeze i może być poważnym zagrożeniem dla inwestorów wyprzedających dane aktywa.

Short squeeze w teorii

Najprościej rzecz ujmując short squeeze to sytuacja, kiedy silne sprzedawane akcje rosną i wybijają graczy z pozycji. Polega to na zamykaniu przez inwestorów pozycji krótkich, czyli odkupywaniu akcji danej spółki po wyższej cenie niż oczekiwali. Często jest to zjawisko nieco wymuszone z powodu nagłego trendu wzrostowego na rynku. W konsekwencji wzrost cen jest jeszcze mocniejszy, niż przed domniemanym potencjalnym spadkiem.

Dlaczego taka sytuacja ma miejsce? Inwestorzy, którzy posiadają w swoim portfelu papiery wartościowe, widzą jak duża jest liczba transakcji krótkiej sprzedaży w stosunku do obrotu akcjami danej spółki. Jeżeli inwestorzy wstrzymają się ze sprzedażą posiadanych przez siebie akcji, doprowadza to do zmniejszenia płynności rynku. Popyt oczywiście pozostanie taki sam i tym samym ilość kupujących znacznie przewyższa sprzedających, doprowadzając do bardzo gwałtownego wzrostu. Warto również pamiętać, że zawsze inwestor indywidualny będzie przysłowiową płotką pośród rekinów. Banki centralne mają dostęp do informacji i mogą bardzo łatwo (widząc miejsca potencjalnych zleceń stop loss) zagrać na wzrost,y doprowadzając do tak gwałtownej reakcji ceny.

Short squeeze w praktyce

Wybierając spółki do gry na krótko, zawsze warto sprawdzić jak duża jest liczba pozycji krótkich, jak kształtowała się ona w przeszłości oraz jak te dane przedstawiają się w zestawieniu z płynnością danego aktywa.

Handlując natomiast typowo pod pułapkę na sprzedających, najpierw warto wyselekcjonować spółki najczęściej shortowane, a następnie wybrać te, gdzie nie było w najbliższym czasie zwiększonej zmienności. Ciekawym narzędziem pozwalającym zobaczyć sporo istotnych danych, jest strona shortsqueeze.com. Wpisując stock symbol, z automatu możemy zobaczyć ciekawe informacje na temat danej spółki. Na potrzeby artykułu wybierzemy popularnego giganta technologicznego – AMAZON (AMZN).

amazon short squeeze

Dane spółki Amazon

Jak interpretować powyższe dane? Poniżej wyjaśnienie dla najważniejszych opisów:

  • Short Interest – liczba akcji shortowanych przez inwestorów,
  • Days to cover (Short interest ratio) – to szacowana liczba  dni potrzebna na zamknięcie wszystkich pozycji krótkich. Jest to wynik dzielenia liczby shortowanych akcji, przez średni dzienny wolumen (trading volume – average). Im wyższa wartość, tym większa może być skala short squeeze,
  • Shares float – liczba akcji będących w wolnym obrocie. Wskaźnik jest obliczany na podstawie prostej zależności. Wyemitowane akcje – posiadane przez udziałowców, pracowników i insiderów – akcje, które w danym momencie nie mogą zostać zbyte(np. ze względów prawnych),
  • Short percent of float – udział akcji shortowanych w odniesieniu do wszystkich będących w wolnym obrocie,
  • Short % Increase / Decrease – obecna tendencja wśród sprzedających. Na przykładzie Amazona widzimy, że było to raptem 3 %,
  • Short Interest – Prior – liczba akcji sprzedawanych podczas poprzedniej sesji.

Podsumowanie

Niezależnie od tego jak dobry mamy pomysł na inwestycje, zawsze powinniśmy zwracać również uwagę jak nastawiają się na wybrane aktywa inni uczestnicy rynku. Zdarzenia takie jak short squeeze bez wątpienia zawsze wywołują swego rodzaju burzę. Poprawne rozpoznanie tego zjawiska oferuje jednocześnie szansę na wygenerowanie dużego zarobku w przypadku pozycji długiej, jak i oznacza ogromne zagrożenie dla aktualnie posiadających zlecenia sprzedaży.

Co o tym sądzisz?
Lubię
20%
Interesujące
80%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Paweł Adamczyk
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od czasów studenckich, pasjonat rynku walutowego, giełdy, oraz szeroko pojętych inwestycji. Aktywny trader na rynku Forex od 2013 roku. W podejmowaniu codziennych decyzji inwestycyjnych, na pierwszym miejscu stawia kluczowy aspekt rynku, cenę. Miłośnik motoryzacji, podróży i sportów ekstremalnych.