Aktualności
Teraz czytasz
XTB opublikowało wyniki za I półrocze. Akcje tracą -26%
0

XTB opublikowało wyniki za I półrocze. Akcje tracą -26%

utworzył Michał Sielski29 lipca 2021

Ponad 107 tys. nowych klientów, 241,9 mln zł przychodów i 65,2 mln zysku – to wstępne wyniki Grupy XTB za I półrocze 2021 roku. W porównaniu do rekordowych poziomów z poprzedniego roku widoczne są ogromne spadki niemal w każdym zakresie. 

Zysk netto z I półrocza w porównaniu do tego samego okresu w roku 2020 spadł o 77,8%. Przychody zmniejszyły się natomiast o 53,3%. Firma tłumaczy to niższą zmiennością w II kwartale, kiedy rynki finansowe nie były tak atrakcyjne i nie rozpalały wyobraźni przede wszystkim inwestorów indywidualnych.  Na wyniki wpłynęła też niezbyt dobra sytuacja na rynku kryptowalut.  

– Pierwsze sześć miesięcy br. okazało się mniej korzystne dla XTB w porównaniu do rekordowej pierwszej połowy 2020 roku, kiedy to nasi klienci inwestowali korzystając z ponadprzeciętnej zmienności na rynkach. Należy podkreślić że sytuacja na rynku kryptowalut również znacząco wpłynęła na wyniki Grupy. Niemniej jednak, pierwsza połowa 2021 roku to także czas dalszego organicznego rozwoju Grupy w kluczowych obszarach klienckich i związanych z ekspansją na Bliskim Wschodziekomentuje Omar Arnaout, prezes zarządu XTB. 

Więcej klientów, więcej kosztów

Cieszyć może jedynie zwiększająca się baza klientów. Pierwsze półrocze zaowocowało rejestracją 107 tys. nowych traderów, co przekłada się na wzrost o 105,7% w porównaniu do pierwszego półrocza 2020 r. W sumie za pośrednictwem XTB inwestuje już ponad 352 tys. klientów, którzy zanotowali sumaryczny obrót  1 986,7 tys. lotów (I półrocze 2020: 1 613,9 tys. lotów).

– W pierwszych sześciu miesiącach 2021 roku bardzo zbliżyliśmy się do realizacji wyznaczonego celu na 2021 rok obejmującego pozyskanie co najmniej 120 tys. nowych klientów. To co mnie cieszy najbardziej, to nie tylko stale rosnąca baza klientów, ale także aktywni klienci, których średnio mieliśmy ponad 100 tys. To właśnie oni, aktywni inwestorzy stanowią fundament wzrostu wyników i rozwoju XTB – mówi prezes Omar Arnaout. 

wskazniki xtb

Grupa XTB robi wiele, by zwiększać bazę klientów, sporą część rekordowych zysków inwestując w marketing. Promuje przede wszystkim możliwość bezprowizyjnego inwestowania w akcje do 100 tys. euro miesięcznie, w której zobaczyć można ambasadora XTB – znanego trenera piłkarskiego José Mourinho. Także z tego powodu koszty działalności operacyjnej w I półroczu 2021 r. wyniosły aż 163,9 mln zł i były o 25,7 mln zł większe niż w I półroczu 2020 r.

XTB szuka bowiem nowych klientów dosłownie na całym świecie. Obecnie przygotowuje się do rozpoczęcia działalności w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, tworząc spółkę XTB MENA Limited. 

– W połowie br. otrzymaliśmy licencję Dubai Financial Services Authority, która pozwoli na rozpoczęcie działalności w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Nowe biuro będzie działać jako regionalny hub, dzięki któremu dotrzemy z naszą ofertą do klientów z całego obszaru MENA (ang. Middle East and North Africa). Mamy bardzo dobry lokalny zespół i patrzymy na ten rynek długofalowo, choć cel jest jasny – chcemy systematycznie zwiększać swoją obecność w tym regionie i z czasem stać się wiodącym graczem w tej części światazapowiedział Omar Arnaout. 

W ofercie XTB jest już ponad 5,3 tys. instrumentów finansowych z praktycznie wszystkich możliwych rynków. Dlatego firma inwestuje też w szkolenia dla swoich klientów.

– Choć sytuacja na rynku charakteryzowała się relatywnie niewielką zmiennością, uzyskaliśmy satysfakcjonujące wyniki jeśli chodzi o liczbę nowych klientów i ich aktywność na rynku. Na pewno pomogła nam w tym konferencja Investing Day, która przybliżyła absolutne podstawy inwestowania i ułatwiła wielu osobom rozpoczęcie przygody z inwestowaniem – komentuje Jakub Paturalski, dyrektor polskiego oddziału XTB.

Akcje XTB przecenione o -26%

Czwartkowa sesja, dzień po publikacji powyższych wyników, przyniosła ogromną przecenę na walorach XTB. Kurs runął w dół o 26% i wynosi obecnie lekko powyżej 12 zł za akcję, podczas, gdy jeszcze wczoraj było to ponad 16 zł. Tymczasem jeszcze na początku tego roku odnotowany został ATH (all-times high) na ponad 24 zł, który wydaje się całkowicie nie do poprawienia w najbliższym czasie.

akcje xtb

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy i miłośnik polskich gór.