Aktualności
Teraz czytasz
Walutowe podsumowanie tygodnia. Banki centralne na pierwszym miejscu
0

Walutowe podsumowanie tygodnia. Banki centralne na pierwszym miejscu

utworzył Natalia Bojko23 września 2019

Miniony tydzień upłynął głównie pod znakiem posiedzeń najbardziej wpływowych banków centralnych. Czy miały one znaczący wpływ na kursy walut? Niekoniecznie. Rynek był przygotowany, a wcześniej spodziewał się z dużym prawdopodobieństwem, obniżki stóp procentowych na posiedzeniach władz banków. Trudno zatem było wypatrywać skrajnych sytuacji na wykresach, gdzie nadmierny entuzjazm lub panika, wzięłaby górę. Więcej reakcji wywołał temat dotyczący wyroku TSUE. Przy wyciszeniu tematu wojny handlowej, takie informacje mocno osłabiły kurs złotówki do czołowych walut światowych.

Ubiegły tydzień, pomimo wielu posiedzeń Banków Centralnych i publikacji znaczących danych ekonomicznych, zdecydowanie bardziej skupił się na sytuacji na rynku ropy.

Złoty będzie tracił

Praktycznie większość analityków w taki sposób zatytułowała swoje raporty po ogłoszeniu posiedzenia TSUE (zaplanowanego na 3 października) w sprawie Frankowiczów. Z dużym prawdopodobieństwem ocenia się, że wyrok Trybunału UE będzie niekorzystny dla sektora bankowego. Oznacza to spore straty, a co więcej mówi się (na razie ostrożnie) o potencjalnym kryzysie w sektorze bankowym. Więcej możecie przeczytać w tym artykule. W tym natomiast skupimy się bardziej na analizie EUR/PLN.

eurpln

Wykres EUR/PLN, interwał H4. Źródło: xStation 5 XTB

Na RSI (14) dość długo widzimy ruch utrzymujący się przy poziomie 70. Nie musi być to oznaka wyprzedania, a wręcz przeciwnie – często taka sytuacja generuje mylny sygnał od standardowych założeń. Wszelkie pary ze złotym wyglądają bardzo podobnie. Pierwszym sygnałem do potencjalnej konsolidacji/testu ostatniego ruchu podażowego jest świeca ze sporym cieniem górnym, tuż w okolicach wsparcia.

Brexit pod kontrolą

Wywiad Junkera w ubiegłym tygodniu, podniósł znacząco notowania funta.  Przewodniczący Komisji Europejskiej przekonywał, że Brexit bez umowy będzie katastrofalny w swoich skutkach i jest coraz bardziej przekonany, że nie do niego nie dojdzie. Na uzyskaniu umowy zależy nie tylko UE. Parlamentarzyści i brytyjscy przedsiębiorcy coraz bardziej czują na sobie ciężar potencjalnych skutków no deal.

gbpusd

Wykres GBP/USD, interwał H4. Źródło: xStation 5 XTB

Na razie nadal znajdujemy się w trendzie wzrostowym, pomimo tego, że dynamika ruchu jest już dużo mniejsza. Kluczowym poziomem jest cena 1.24539. Na fali dobrych wiadomości tendencja popytowa może się jeszcze trochę utrzymać. Wskaźniki czysto techniczne nie wskazują na odwrócenie.

Oprócz Junkera pozytywne, fundamentalne doniesienia popłynęły z Wielkiej Brytanii. Rzecznik brytyjskiego rządu potwierdził w czwartek doniesienia o wysłaniu do Brukseli szeregu propozycji związanych z wyjściem z UE. Na razie nie są to oficjalne propozycje. Na poważnie mają zostać wzięte dopiero po odniesieniu się do nich przez Unię Europejską i przedstawieniu rozwiązań Wspólnoty, z uwzględnieniem nadesłanych inicjatyw.

Japonia mierzy za wysoko

Rozmawiając często z traderami o Banku Centralnym Japonii pojawiają się tezy o zbyt dużych ambicjach w kwestiach prowadzonej polityki. W odniesieniu tego stwierdzenia do obecnych wydarzeń, można zauważyć, że od dawna kraj kwitnącej wiśni nie osiągnął celu inflacyjnego. Ostatnie, sierpniowe publikacje inflacji bazowej pokazały kolejny jej spadek. Znaczna regresja oraz zapowiedzi BoJ dotyczące ukierunkowania inflacji w stronę 2% nie tylko będą stanowiły duże wyzwanie ekonomiczne, ale przede wszystkim doprowadzą siłą rzeczy do luzowania polityki pieniężnej. Idźmy dalej, inwestorzy głównie grający na jenie, większą wagę przyłożą do komunikatów wydawanych przez Bank Centralny.

usdjpy

Wykres USD/JPY, interwał D1. Źródło: xStation 5 XTB

Jak wygląda obecnie sytuacja na USDJPY? Przeglądając ogólną tendencję na interwale dziennym całkiem niedawno utworzył nam się inside bar. Co więcej, znaczące odbicie od kluczowego wsparcia może nam lekko sugerować odwrócenie.

Co natomiast można powiedzieć o dolarze? Bardzo uogólniając mieszana polityka Rezerwy Federalnej wbrew pozorom może korzystnie wpłynąć na notowania dolara. Patrząc na to przez pryzmat pozytywnego sentymentu na USD, raczej przewidziana jest jego postępująca aprecjacja. Czy czekają nas dalsze cięcia stóp procentowych? Tu zdania są już mocno podzielone. Biorąc pod uwagę medianę rynkową oczekiwań wobec stóp, obniżki powinny skończyć się na tej ostatniej. Spora część członków przyznaje, że widzi szansę na przynajmniej jeszcze jedno takie posunięcie oraz brak manewrowania nimi w 2020 roku.

Co o tym sądzisz?
Lubię
25%
Interesujące
75%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie sprawuje rolę co-CEO & Founder w czeskiej firmie proptradingowej SpiceProp. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).