Regulacje
Teraz czytasz
Bank Japonii (Bank of Japan – BoJ) – kreator siły jena
0

Bank Japonii (Bank of Japan – BoJ) – kreator siły jena

utworzył Natalia Bojko17 kwietnia 2019

Nippo Ginko z japońskiego słowo to oznacza Bank Japonii. Instytucja ta odpowiedzialna jest za kreowanie i wdrażanie jednej z czołowych walut świata, mianowicie jena. Swoimi korzeniami sięga praktycznie czasów feudalnych, gdzie po licznych przemianach i chwiejnych pod względem gospodarki czasach, przetrwał aż do dziś.

Krótka historia banku

Oficjalnie został założony w 1882 roku w okresie Meiji (Epoka Światłych Rządów). Natomiast jego historia sięga nieco odleglejszych czasów feudalnych. Tak na dobrą sprawę niemalże do 1867 roku w Japonii powstało ok. 150 banków, które zajmowały się emisją banknotów. Dopiero gdy w kraju kwitnącej wiśni nastał okres gwałtownych przemian społecznych i politycznych wprowadzono w 1871 roku jena japońskiego. Miał za zadanie ujednolicić system pieniężny, czyli wyprzeć waluty poszczególnych jednostek terytorialnych (hanów). Ostatecznie uporano się z tym problemem do 1899 roku.

Bank Japonii na początku został założony przez księcia Matsukatę jako prywatna instytucja. Książkę spełniał funkcję ówczesnego ministra finansów. Instytucja miała posłużyć, jako element modernizacji systemu finansowego. W momencie powstania dysponował kapitałem 10 mln jenów i licencją na 30 lat działania. Do 1942 roku kapitał został rozszerzony do 100 mln jenów. Mniej więcej w tym samym okresie wprowadzono szereg reform znanych jako Akt Banku Japonii.

Kolejne istotne zmiany zaszły po II Wojnie Światowej, gdzie gospodarki zaczęły powoli odżywać po wyniszczających je latach. Dokładniej w 1997 roku Japonia znowelizowała prawo, które dotyczyło banku centralnego. Reforma ta miała na celu wprowadzenie takich zmian, aby zwiększyć przejrzystość i wiarygodność jego działania. Od tego czasu publikowane są sprawozdania z posiedzeń Rady, oświadczenia w sprawie poszczególnych decyzji i raporty z wykonywanych zadań.

Zadania i funkcje

BoJ jest jednym z nielicznych banków, który jest zależny od rządu. Świadczy o tym zapis w prawie : „W uznaniu faktu, że kontrola walutowa i monetarna są składnikami ogólnej polityki gospodarczej, Bank Japonii powinien zawsze pozostawać w ścisłym kontakcie z Rządem i wymieniać z nim opinie, tak aby jego kontrola walutowa i monetarna harmonizowała z podstawowymi założeniami polityki gospodarczej rządu”.

Do jego głównych zadań należy między innymi obsługa banków komercyjnych i centralnych, należących do innych państw. Ponadto w kompetencjach BoJ leży zarządzanie polityką monetarną i zapewnienie stabilność cen. Co więcej, odpowiada za emisję banknotów i monet. Jest pożyczkodawcą “ostatecznym” dla zagrożonych upadłością banków. Dostarcza analizy i statystyki, które publikuje na swojej stronie. Wszystkie zadania i funkcje, które sprawuje, składają się na płynne zarządzanie finansami. Dzięki silnej pozycji w kraju stanowi liczącą się instytucję na arenie międzynarodowej.

Władze Banku Japonii

Haruhiko Kuroda

Haruhiko Kuroda, obecny prezes BoJ

Bank Japonii składa się z 15 departamentów, 32 oddziałów i 14 lokalnych urzędów w państwie. Posiada również kilka placówek poza granicami kraju.

Główne władze banku stanowi kolejno: prezes, dwóch wiceprezesów, audytorzy wykonawczy (trzech, może być mniej), dyrektorzy wykonawczy (sześciu) oraz radcowie. Prezes oraz wiceprezesi powoływani są na takie same kadencje, na okres 5 lat. Audytorzy wykonawczy powoływani są przez rząd na okres 4 lat. Natomiast inni członkowie władztwa banku są wybierani i mianowani na stanowiska przez ministra finansów na wniosek Rady Politycznej. Rada Polityczna jest organem bardzo zbliżonym do Rady Polityki Pieniężnej w NBP. W jej skład wchodzi prezes, wiceprezesi oraz sześciu innych członków zarządu. Spośród nich wybierany jest przewodniczący. Organ ten sprawuje kontrolę nad urzędnikami i jest najważniejszą częścią decyzyjną dotyczącą kontroli monetarnej. Obecnym prezesem banku jest Haruhiko Kuroda.

Siedziba Banku Japonii znajduje się w stolicy kraju – Tokio. Zlokalizowana jest w dzielnicy Nihonbashi, nieopodal starej kopalni złota.

Co o tym sądzisz?
Lubię
11%
Interesujące
44%
Heh...
11%
Szok!
11%
Nie lubię
11%
Szkoda
11%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie sprawuje rolę co-CEO & Founder w czeskiej firmie proptradingowej SpiceProp. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).