Lista ostrzeżeń
Teraz czytasz
4XFX oraz UFX Global na listach ostrzeżeń regulatorów
0

4XFX oraz UFX Global na listach ostrzeżeń regulatorów

utworzył Natalia Bojko17 kwietnia 2019

W ostatnich dniach na stronach FMA (Nowozelandzki regulator) oraz FCA (regulator z Wielkiej Brytanii)  pojawiły się wpisy dotyczące podejrzanych działalności brokerskich. Jak wspominają obydwie instytucje, naruszeń jest kilka  Dotyczą one dosyć  “klasycznych” przypadków nieprawidłowości. Nie mniej jednak pojawił się komunikat o wzmożonej czujności wobec obydwu firm.


Jak odzyskać środki od oszusta

Na rynku funkcjonuje wiele scamów oraz osób podszywających się pod legalnie działające firmy, których cały czas przybywa. Takie podmioty tylko czekają na nieuważnego inwestora, który padnie ich ofiarą. Odzyskanie środków nie zawsze jest możliwe. Oprócz zgłoszenia sprawy na policję czy do instytucji regulującej rynki finansowe (np. Komisja Nadzoru Finansowego), warto jednak zapoznać się z informacjami, które mogą być pomocne w walce o odzyskanie pieniędzy.


ASIC też interweniował

Jakiś czas temu australijski regulator (dokładniej w styczniu) dodał 4XFX na swoją listę ostrzeżeń. W uzasadnieniu podał informacje, które świadczyły o tym, że firma może być zwyczajnym scamem. Prowadzona przez firmę działalność nie była regulowana żadną licencją. Uwagę Australian Securities and Investments Commission przyciągnęła także nazwa spółki. Na stronie podana była informacja dotycząca FRG Europe Ou, pod którą działa nieregulowany broker. Powodów przez które 4XFX trafił na listę ostrzeżeń w Australii było więcej. ASIC dopatrzył się także nieprawidłowości w również w zakresie promocji. Praktyki prowadzone przez firmę w zakresie marketingu nosiły znamiona scamu. Mowa tutaj przede wszystkim o agresywnym telemarketingu oraz masowym rozsyłaniu mailingów.

FCA również ostrzega

FCA, podobnie jak ASIC, wydało właśnie ostrzeżenie przed podejmowaniem jakiejkolwiek współpracy z 4XFX. Zwrócono bardziej uwagę na niewiarygodne dane dotyczące rejestracji spółki. Z oficjalnego komunikatu wynika, że zarejestrowana jest w Harju Maakond Tallinn Kesklinna Linnaosa Roosikrantsi tn 2-K397, 10119, Estonia. Po sprawdzeniu tych informacji przez FCA wiadomo, że żaden taki podmiot nie figuruje w bazach tamtejszego regulatora.

Oficjalny komunikat FCA

Podejrzenie SCAM

Kolejnym podmiotem, tym razem przed którym ostrzega nowozelandzki regulator, jest UFX Global. FMA dopatrzyło się nieprawidłowości głównie w danych rejestracyjnych oraz regulacyjnych firmy. Jak podaje w oficjalnym komunikacie “dane rejestracyjne i regulacyjne podane na stronie za fałszywe”. Nowozelandzie FMA donosi również, że broker (a raczej jego siedziba) zlokalizowana jest w za granicą, dokładniej w Vanuatu. W związku z tym nie posiada żadnych uprawnień i licencji na prowadzenie działalności brokerskiej na terenie Nowej Zelandii. Świadczone przez niego usługi są nieregulowane i nielegalne. FMA ostrzega także przed potencjalnym SCAM’em.

Oficjalny komunikat FMA

Firma Reliantco Investments Ltd., do której należy marka UFX, została ukarana przez cypryjski nadzór regulacyjny grzywną finansową w wysokości 95 000 EUR pod koniec 2017 roku. Czyżby nie wyciągnięto wniosków z tej lekcji?

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie sprawuje rolę co-CEO & Founder w czeskiej firmie proptradingowej SpiceProp. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).