Systemy inwestycyjne
Teraz czytasz
Inside Bar – handel wysokiej szansy na wygraną przy niskim ryzyku?
0

Inside Bar – handel wysokiej szansy na wygraną przy niskim ryzyku?

utworzył Natalia Bojko28 lutego 2019

Inside Bar stanowi jedną z popularniejszych metod stosowanych w price action. Strategia ta należy do bardziej “tradycyjnych” form tradingowych. Skąd wynika zainteresowanie (nie tylko początkujących) traderów tym modelem do zawierania transakcji? Czy faktycznie stanowi jedną ze strategii, która przy małej ekspozycji na ryzyko niesie za sobą wysoką szansę na zyskowną pozycję?

Inside Bar – gdzie go szukać?

Wyjdźmy może na początku od książkowego pojęcia czym w ogóle jest inside bar. Nazywamy go inaczej świecą wewnętrzną, gdyż zawiera się między minimum a maksimum poprzedzającego go słupka. W bardziej rozszerzonym ujęciu możemy wyróżnić tzw. “mother bar”. Posługując się poniższym wykresem jako przykładem świeca matka to świeca poprzedzająca zaznaczony inside bar. Według alternatywnej terminologii pierwszy słupek, czyli to, co nazwaliśmy słupkiem matczynym, jest zazwyczaj znaczącym ruchem popytowym bądź podażowym na rynku. Zaraz za nim możemy zaobserwować słupki wewnętrzne, czyli inside bary, które “zawierają” się w świecy poprzedzającej. Dla ułatwienia zakres cenowy mother bar oznaczyłam czerwonymi liniami.

inside bar 1

Źródło: platforma xStation, XTB.

Gdzie szukać okazji do wejścia na rynek?

Generalnie jest kilka możliwości, a co za tym idzie strategii wykorzystujących inside bar. Ogólnym założeniem jest “polowanie” na wybicie rynku. Opierając się na prawdopodobieństwie, zwykle większą szansę na wygenerowanie ruchu popytowego lub podażowego determinuje kolor świecy matki. Jeżeli jak na powyższym przykładzie jest zielony, istnieje większa możliwość, że rynek będzie piął się do góry. Do tego momentu możemy mówić o uniwersalnym zastosowaniu inside baru. Problem i jednocześnie zróżnicowanie strategiczne pojawia się w momencie określenia momentu wejścia, ustawiania take profit oraz poziomu stop loss. Przedstawię jedną z bezpieczniejszych w mojej ocenie możliwości wejścia w pozycję. Opiera się ono na wyznaczeniu poziomu kupna/sprzedaży na high i low świecy wewnętrznej lub ceny jej otwarcia i zamknięcia (jeżeli nie ma knotów). W przypadku większej ilości inside barów wykorzystuje cały zakres ich maksymalnych i minimalnych cen, nie ograniczając się tylko do pierwszego inside baru.

inside bar 2

Źródło: platforma xStation, XTB.

Niebieskie przerywane linie tworzą pewien kanał cenowy. Są momentem wejścia w pozycję oraz jednocześnie stanowią poziom stop loss dla odwrotnej transakcji. Co dokładniej mam na myśli? Zawierając transakcję buy (zielona strzałka wskazująca linię przerywaną) cena, po której kupiliśmy dany instrument, jest jednocześnie zleceniem stop loss dla zagrań na krótko. Natomiast poziom (czerwona strzałka), przy którym założymy sprzedaż (w tym przypadku) ropy, wyznaczy nam poziom maksymalnej straty dla gry na longi. Ciągłe, niebieskie linie są w charakterze pomocniczym. Stanowią opór w obydwu przypadkach. Ich przebicie przez impuls to dodatkowe potwierdzenie wygenerowanego ruchu. Co więcej, schodząc na niższy interwał np. H4/H1 możemy zauważyć, że jesteśmy w stanie z większą precyzją wybrać moment odpowiedni do zawarcia transakcji. Dopiero na nich widać dokładnie, że poziomy (linie przerywane) stworzone przez inside bary, to nic innego jak kanał cenowy korekty, która nastąpiła po znaczącym impulsie wzrostowym.

inside bar 3

Źródło: platforma xStation, XTB.

Interwał czasowy a Inside Bar

Jaki horyzont czasowy przyjąć i czy wielkość świecy inside barowej ma znaczenie?

Strategia ta najlepiej sprawdza się przy wyższych interwałach, gdzie sygnały w postaci inside baru zdarzają się rzadziej niż np. na H1, czy M30. W związku z tym optymalnie jest obserwować dzienne ceny otwarcia i zamknięcia świec.

Wewnętrzna świeca, która jest prawie równa ze słupkiem matką, generuje niższej wartości sygnał, podobnie jak inside bar, którego poprzedza zatłoczony przedział cenowy.

Podsumowanie

Nie należy z góry przyjmować, że inside bary są perfekcyjnym i najlepszym wyznacznikiem impulsu na rynku. Ich niewątpliwym plusem jest prostota w zastosowaniu. Świece wewnętrzne, niekoniecznie są zawsze najbardziej opłacalnym sposobem identyfikacji dobrych wejść handlowych. Strategia ta lepiej sprawdzi się u osób, które zamierzają przez dłuższy czas utrzymywać pozycję (ok. kilku, kilkunastu dni).

Można oczywiście ustawić sztywne TP, aczkolwiek największy zysk przynosi prowadzenie danej transakcji do ewentualnego sygnału spadkowego. Przedstawione przeze mnie poziomy SL i zajęcia pozycji można dowolnie modyfikować. Ich “zawężenie” tylko z pozoru może wydawać się ograniczeniem potencjalnej straty. Ewentualne wybicia (które możemy zaobserwować po wielkości knotów), mogą mieć charakter wyłącznie spekulacyjny. Ale mimo wszystko zahaczać o ustawione (na mniej pipsów) stop lossy, po czym rynek powraca do założonego przez nas kierunku. Warto to uwzględnić i mimo wszystko wziąć pod uwagę high/low (o ile są) jako punkty odniesienia niż open/close świecy.

Co o tym sądzisz?
Lubię
30%
Interesujące
70%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie sprawuje rolę co-CEO & Founder w czeskiej firmie proptradingowej SpiceProp. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).