Aktualności
Teraz czytasz
Wzrost kontraktów terminowych ratunkiem dla czarnego złota?
0

Wzrost kontraktów terminowych ratunkiem dla czarnego złota?

utworzył Natalia Bojko27 lutego 2019

25 lutego Trump na swoim Twitterze wyraził niezadowolenie z działań koncernu OPEC oraz zwiększonych cen ropy. Wywołało to znaczny ruch ceny tego surowca. Dodatkowo “zamieszanie” na rynek wprowadziła informacja płynąca z Arabii Saudyjskiej. Kraj ten chce zmniejszyć wydobycie ropy do poziomu 500 tysięcy baryłek dziennie w marcu. Po obu informacjach mogliśmy obserwować znaczną przecenę. Co więcej, Wenezuela oraz Iran zmagają się z produkcją ze względu na amerykańskie sankcje. Dodatkowym hamulcem jest wojna domowa w Libii, która nadal skutecznie ogranicza krajową produkcję.

Sprawdź koniecznie: Brokerzy oferujący handel na ropie naftowej – Zestawienie

Nie mniej jednak sytuację poprawiły wiadomości płynące z kontraktów terminowych zawieranych na ropę, a także przemówień wygłaszanych przedstawicieli branży paliwowej podczas konferencji International Petroleum Week w Londynie. Okazały się skutecznym wsparciem dla ceny czarnego złota. Istotną informacją wpływającym na fundamenty surowca będzie cotygodniowy raport Amerykańskiego Instytutu Naftowego, który niebawem się ukaże.

Wzrosty na kontraktach terminowych optymistycznie zawracają kurs

W poniedziałek pomimo niefortunnych wypowiedzi prezydenta USA- Donalda Trumpa ceny ropy intensywnie zanurkowały. Sygnał dla OPEC był jednoznaczny, aby nie ograniczał dostaw na globalnym rynku. Koronnym argumentem popierającym słowa prezydenta miał być fakt, że światowa gospodarka jest zbyt „krucha”, aby wytrzymać wzrost cen.

Notowania na kontrakty terminowe uległy znaczącej poprawie. Wzrost na amerykańską ropę West Texas Intermediate (WTI z uwzględnieniem dostaw zaplanowanych na kwiecień) odnotował 0,3 %. Kurs kontraktów terminowych na ropę typu Brent został podniesiony o 38 centów. W związku z tym na giełdzie londyńskiej notowania poprawiły się o 0,6%. Zyskują także futuresy na benzynę o ok. 0,8%.

Ropa od początku roku poprawiła notowania o niemalże 22%. Nie mniej jednak tweet prezydenta USA pokazał, jak przeciążony rynek reaguje na tego typu informacje.

ropa naftowa wykres

Wykres ropy naftowej typu Brent, interwał H4

Co o tym sądzisz?
Lubię
20%
Interesujące
80%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie, pracuję w charakterze analityka walutowego w firmie Trefix i Kierownik Działu Analiz Finmex. Współpracuje także z portalem Investing w charakterze redaktora finansowego i analityka. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).