Regulacje
Teraz czytasz
FED – jedna z najbardziej wpływowych instytucji świata
0

FED – jedna z najbardziej wpływowych instytucji świata

utworzył Natalia Bojko14 marca 2019

FED, czyli System Rezerwy Federalnej to centralny bank Ameryki. Rezerwa federalna powstała z myślą o zahamowaniu finansowej paniki w Stanach Zjednoczonych, kiedy stało się jasne, że istnieje duże zapotrzebowanie na organ, który będzie odpowiadał za centralne zarządzanie systemem monetarnym USA. Ma bardzo duży wpływ na światową ekonomię. Jej decyzje, konferencje czy posiedzenia są śledzone z bardzo dużą uwagą nie tylko przez inwestorów instytucjonalnych. Stanowi jedną z najbardziej wpływowych na rynek instytucji. W tym artykule przyjrzymy się jej nieco bliżej.

Sprawdź koniecznie: Słownik Inwestora

Krótka historia FED

Zanim ukształtował się FED w USA nie istniała żadna oficjalna instytucja odpowiedzialna za nadzór nad polityką monetarną, jaką obecnie sprawuje bank centralny. Na przełomie XVIII i XIX wieku ukształtowały się dwa organy, dające pewnego rodzaju podwaliny pod obecny FED. Mowa tu o First Bank of United States, który działał na przestrzeni lat 1791 – 1811 oraz Second Bank of the United States działający między 1816 a 1836 r. Brak regulatora, który sprawowałby nadzór nad bankami i rynkiem, doprowadził w erze wolnej bankowości w Stanach do kompletnego bałaganu i paniki. Aby zrozumieć i zwizualizować jej zakres warto nadmienić, że w tym okresie zbankrutowała ponad połowa banków. Natomiast średni czas funkcjonowania tych instytucji wynosił ok. pięciu lat. Aby zapobiec dalszemu pogłębianiu chaosu, wprowadzono formalny nadzór nad bankami poprzez utworzenie Urząd Kontrolera Waluty, który funkcjonuje do dziś.

jerome powell

Jerome Powell, obecny szef FED

Ostatecznie panika bankowa na początku XX w. została zażegnana głównie z inicjatywy senatora Nalsona Aldrich. Zorganizował z pozoru zwyczajne spotkanie, które było tajną konferencją. W Jekyll Island Club spotkali się na wspólnych rozmowach Abraham Andrew (zastępca sekretarza Departamentu Skarbu USA), Paul Warburg (Kuhn, Loeb & Co.), Hanry P. Davison oraz Benjamin Strong (przedstawiciele J.P. Morgan & Company), Frank A. Vanderlip (National City Bank of New York). Dzięki nim powstał projekt ustawy, który miał stworzyć pierwszy bank centralny. Pewną trudnością w przepchnięciu ustawy dalej i jej przegłosowaniu była przegrana partii senatora w wyborach. Ostatecznie projekt został zaakceptowany za kadencji Woodrow’a Wilsona w 1912 r., który również dostrzegał konieczność wprowadzenia nowych regulacji.

Pierwszym przewodniczącym FED’u został Charles Hamlin (10 sierpnia 1914 – 10 sierpnia 1916. Obecnie urząd ten sprawuje Jerome Powell.

Cele banku

Początkowo celem banku było zwiększenie zatrudnienia, utrzymanie stabilności cen i kontrolowanie długoterminowych stóp procentowych. Jednak z czasem FED uzyskał nowe kompetencje. Dzięki nim przejął nowe obowiązki, które wiązały się ściśle z nadzorem i regulacją banków. Wszystko to miało za zadanie utrzymać system bankowy USA na stabilnym poziomie. Bank centralny stał się także podmiotem, który świadczył usługi finansowe między innymi dla instytucji depozytowych i rządu Stanów Zjednoczonych. Oprócz powyższych kwestii uczestniczy w procesie kontrolowania ilości wyemitowanej gotówki oraz wprowadzanie gotówki do obiegu. Co dla traderów również istotne bank centralny USA odpowiada także za ustalane stóp procentowych.

Władze i organizacja

Na strukturę rezerwy federalnej składają się 2 organy. Mowa o Radzie Gubernatorów z siedzibą w Waszyngtonie oraz 12 banków SRF (Federal Reserve Banks) rozlokowanych na terenie Stanów Zjednoczonych i ich oddziałów, które ulokowane są między innymi w Bostonie, Filadelfii, Nowym Jorku, Cleveland, Atlanta, Richmond, St.Louis, Chicago, Minneapolis, Kansas City, Dallas i San Francisco.

Rada Gubernatorów pełni funkcję podobną do zarządu NBP. W jej skład wchodzi 7 członków wybieranych na czternastoletnią kadencję. Przewodniczącego oraz dwóch wiceprzewodniczących – jeden z nich zastępuje przewodniczącego w razie jego nieobecności, a drugi odpowiada za rozwój polityki nadzoru i działalności regulacyjnej banku centralnego powołuje się na okres 4 lat sprawowania urzędu i wybiera spośród Rady Gubernatorów. Wszyscy członkowie muszę być potwierdzeni zgodą posiedzenia Senatu.

fomcOprócz tego, jak wspomnieliśmy jest jeszcze 12 banków FED’u. Odpowiadają za określoną część kraju. Każdy z nich spełnia politykę banku centralnego na swoim obszarze. Ponadto każda taka jednostka posiada swój organ decyzyjny, który składa się z 9-osobowej Rady Dyrektorów. Przedstawiciele ci wybierani są przez 3 wpływowe grupy: akcjonariusze banku, osoby ze świata przemysłu i handlu, reprezentujące jednocześnie mieszkańców danego obszaru oraz tej samej grupy, z której przedstawicieli wybiera sama rada.

Istotną elementem FED’u jest Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC). Na posiedzeniach FOMC zapadają głównie decyzje dotyczące stopy dyskontowej oraz wysokości rezerw obowiązkowych, do których muszą dostosować się banki. Co więcej, komitet ten spełnia kluczową rolę w kształtowaniu polityki pieniężnej oraz nadzorze nad operacjami otwartego rynku. Jednym z głównych zadań jest także ustalanie docelowych poziomów podaży pieniądza.

FED jest najważniejszą instytucją kształtującą politykę pieniężną w USA. Stąd też (jak na barkach większości banków centralnych) spoczywa odpowiedzialna rola również regulacyjna.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie sprawuje rolę co-CEO & Founder w czeskiej firmie proptradingowej SpiceProp. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).