Aktualności
Teraz czytasz
Sztuczna inteligencja – obiecujący przełom dla portfeli?
0

Sztuczna inteligencja – obiecujący przełom dla portfeli?

utworzył Saxo Bank14 lipca 2023

Temat sztucznej inteligencji jest niewątpliwie największym zaskoczeniem tego roku na światowych rynkach akcji; w niniejszym artykule omówiliśmy różne sposoby uzyskania ekspozycji na tę nową technologię, z którą prawdopodobnie wiążą się jedne z najbardziej optymistycznych oczekiwań dotyczących przyszłości od początków Internetu.

25 maja cena akcji Nvidii na zamknięciu była o 24% wyższa. W ujęciu procentowym nie był to największy wzrost spółki giełdowej w historii, jednak pod względem kapitalizacji rynkowej – już tak. W ciągu zaledwie jednego dnia sesji wartość spółki wzrosła o 185 mld USD. Do tego wzrostu przyczyniły się wyjątkowo dobre prognozy dotyczące przychodów i zysków, znacznie powyżej konsensusu szacunków analityków.

Wiodąca pozycja spółki jako dostawcy procesorów graficznych sprawiła, że Nvidia jest w stanie czerpać maksymalne zyski ze zwiększonych inwestycji w badania dotyczące AI i wdrażanie tej technologii. Prognozy dla Nvidii potwierdziły, że ekscytacja tematem AI jest realna i sprawiły, że sztuczna inteligencja bardziej, niż kiedykolwiek znalazła się w centrum zainteresowania.

Czym jest sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja to symulacja lub generowanie przybliżonego obrazu ludzkiej inteligencji przez maszyny. Jest to zdolność systemu do prawidłowej interpretacji danych zewnętrznych, uczenia się na podstawie tych danych i wykorzystywania tych lekcji do osiągania określonych celów lub realizacji konkretnych zadań.

AI zasadniczo przyjmuje dwie formy: słabą i silną. Słaba sztuczna inteligencja dotyczy badań i rozwoju aplikacji w ograniczonych poddziedzinach, w których możliwe są zachowania, które wydają się, jednak nie są naprawdę inteligentne. Przykłady słabej AI to komputery szachowe, chatboty czy wyszukiwarki.

Silna sztuczna inteligencja zajmuje się badaniami związanymi z tworzeniem komputera lub oprogramowania, które może rozumować i rozwiązywać problemy, a także potencjalnie mieć samoświadomość. ChatGPT i narzędzia generatywnej AI są potencjalnie bliższe silnej formie sztucznej inteligencji.

W skrócie, sztuczna inteligencja umożliwia automatyzację i optymalizację procesów biznesowych. Przykładowo, złożone spółki petrochemiczne, takie jak Dow Chemical czy DuPont de Nemours, mogą wykorzystywać AI do określania, kiedy i gdzie potrzebne będą prace konserwacyjne. Sztuczna inteligencja występuje również w postaci wysokowydajnych robotów chirurgicznych, które mogą wspierać lekarzy w stawianiu właściwych diagnoz, poprawiając w ten sposób plany leczenia.

Zastosowań AI jest jednak znacznie więcej. Sztuczna inteligencja może np. pomóc w wykrywaniu oszustw, ale może również polecać muzykę (Spotify) czy filmy (Netflix) na podstawie wcześniejszych zainteresowań i ocen użytkownika.

Krótko mówiąc, AI stała się wszechobecna i z dużym prawdopodobieństwem w przyszłości będzie stanowić integralną część niemal każdego sektora. Oznacza to okazje dla inwestorów, którzy chcieliby wykorzystać rosnący popyt na technologie i aplikacje AI.

Inwestowanie w nową technologię

Oczekuje się, że sektor ten odnotuje wysoki wzrost. W opublikowanym przez firmę badawczą Statista raporcie „Global artificial intelligence market size 2021-2030” („Wielkość światowego rynku sztucznej inteligencji w latach 2021-2030”) wyliczono, że rynek ten wzrośnie ze 100 mld USD w 2021 r. do 1,8 bln USD w 2030 r., co odpowiada rocznej stopie wzrostu wynoszącej 38%. Należy podkreślić, że jest to tylko jedna prognoza, przewidująca stopy wzrostu dla nowej technologii, która nigdy wcześniej nie była przedmiotem obserwacji.

Jednym ze sposobów uzyskania ekspozycji na AI jest „Siedmiu Wspaniałych” – Amazon, Alphabet (Google), Apple, Meta, Microsoft, Nvidia i Tesla. Wszystkie te spółki odgrywają kluczową rolę w rozwoju i zastosowaniu sztucznej inteligencji, jednak należy pamiętać, że AI nadal nie jest kluczowym czynnikiem kształtującym ich zyski. Inwestorzy powinni również zdawać sobie sprawę, że inwestowanie w pojedyncze akcje jest generalnie bardziej ryzykowne niż zdywersyfikowane inwestowanie za pośrednictwem funduszu inwestycyjnego czy notowanego na giełdzie (ETF).

Istnieją dwa fundusze ETF będące przedsiębiorstwami zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS), monitorujące akcje spółek związanych ze sztuczną inteligencją i oferujące odpowiednią dywersyfikację oraz akceptowalne koszty: L&G Artificial Intelligence UCITS ETF i WisdomTree Artificial Intelligence UCITS ETF. Oba fundusze uzyskały co najmniej trzy z pięciu globów (punktów) w ratingu zrównoważonego rozwoju Morningstar. Jednak żaden z nich nie uzyskał jeszcze ogólnego ratingu Morningstar.

Fundusz L&G dotyczący AI obejmuje obecnie 68 bardziej i mniej znanych pozycji, takich jak Alphabet (Google), Global Unichip, Nvidia czy Shopify, natomiast fundusz WisdomTree obejmuje akcje 62 spółek. Są to m.in. Blackberry, C3.AI, Nvidia i Upstart. Koszty bieżące wynoszą odpowiednio 0,49% (L&G) i 0,40% (WisdomTree) rocznie. Oba fundusze są przedmiotem obrotu na licznych giełdach, z dostępną denominacją w euro i dolarach.

Głównym celem funduszu L&G jest monitorowanie wyników indeksu ogólnego zwrotu z AI ROBO Global®, natomiast fundusz WisdomTree śledzi indeks ogólnego zwrotu z AI dla akcjonariuszy Nasdaq. Jak dotąd oba fundusze robią to, co należy: ściśle podążają za benchmarkiem, z wyłączeniem kosztów.

Stopa dywidendy wynosi od 0,25% do 0,75% rocznie dla obu ETF i w obu przypadkach jest automatycznie reinwestowana, ponieważ oba fundusze mają charakter akumulacyjny. Bazowa stopa dywidendy dla tych akcji jest naturalnie niska, ponieważ sektor ten cechują bardzo wysokie wyceny akcji, a wiele spółek reinwestuje swoje przepływy pieniężne w rozwój.

Kluczowym ryzykiem, które należy wziąć pod uwagę przy inwestowaniu w akcje spółek związanych z AI, jest oczywiście ryzyko rynkowe jako takie, ale także podwyższona wycena akcji w tym sektorze, która może zostać zakwestionowana w przypadku dalszego wzrostu stóp procentowych. Oczekiwania dotyczące wzrostu tych spółek są bardzo wysokie, co oznacza, że kluczowym testem tych oczekiwań będzie nadchodzący sezon publikacji wyników za II kwartał.

Większość spółek związanych z AI ma siedzibę w Stanach Zjednoczonych, co wiąże się ze znacznym ryzykiem związanym z USD. Dodatkowe informacje na temat ryzyka, historycznych zwrotów, kosztów i spreadów walutowych ETF L&G można znaleźć tutaj, a w przypadku ETF WisdomTree.

Wszystkie prognozy Saxo Banku dostępne tutaj.


Hans Oudshoorn, strateg inwestycyjny, Saxo Bank

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Saxo Bank
Saxo Bank to duński bank inwestycyjny, oferujący dostęp do ponad 40 tysięcy instrumentów. Grupa Saxo zapewnia dywersyfikację geograficzną i ochronę depozytów w 100% do kwoty 100 000 EUR, zapewnianą przez Duński Fundusz Gwarancyjny.