Akcje
Teraz czytasz
Jak kupić akcje Google? Wszystko o inwestowaniu w spółkę Alphabet Inc. [Poradnik]
0

Jak kupić akcje Google? Wszystko o inwestowaniu w spółkę Alphabet Inc. [Poradnik]

utworzył Alicja Nowak18 września 2020

Akcje Google cieszą się w ostatniej dekadzie niesamowitym powodzeniem. Efektem jest wzrost kursu aż o 700% w ciągu 10 lat. Google, jeden z “Wielkiej Czwórki” amerykańskich gigantów technologicznych, to firma z której usług i produktów korzystamy codziennie, otwierając komputer czy telefon. W 2015 roku spółka zmieniła nazwę na “Alphabet Inc.” i pod taką nazwą teraz znajduje się w obrocie giełdowym. Jak kupić akcje Google? Tego dowiesz się z poniższego poradnika.

Wykres – Akcje Google


Podstawowe informacje o Google

Logo akcje google logo
Nazwa Google (od 2015r. Alphabet Inc.)
Siedziba Mountain View, USA
Data założenia 4 września 1998
Symbol giełdowy GOOG i GOOGL
Branża Internet, oprogramowanie
Kapitalizacja 1 bln USD
Dywidenda
Strona www www.google.com

Historia utworzenia firmy

Google powstało jako projekt badawczy dwóch doktorantów Uniwersytetu Stanforda – Larrego Page’a i Sergeya Brin’a. Doktoranci opracowali algorytm zwany PageRank. Zamiast zwracać wyniki wyszukiwania na podstawie ilości powtórzeń danej frazy na stronie, założyciele Google opracowali algorytm, który analizuje zależności między stronami, ocenia ilość i “ważność” stron, które linkują do danego źródła. Misją firmy jaką sformułowali założyciele było:

“Zorganizować światowe zasoby informacji i uczynić je powszechnie dostępnymi i użytecznymi”.

Po utworzeniu firmy we wrześniu 1998 roku, doktoranci zostali zauważeni i wsparci przez czterech aniołów biznesu. Otrzymali 100,000 dolarów na rozwój od Andiego Bechtolscheima, założyciela Sun Microsystems, Jeffa Bezosa (obecny CEO Amazon), Davida Cheriton i Rama Shrirama. W ten sposób zebrali milion dolarów finansowania, co umożliwiło im otwarcie biura w Menlo Park w Kalifornii. W 1999 roku firma uzyskała kolejną rundę finansowania wartą 25 milionów dolarów i przeniosła swoją siedzibę do Doliny Krzemowej.

Pochodzenie nazwy

Gdy założyciele poszukiwali nazwy dla swojej wyszukiwarki BlackRub z pomocą przyszedł im kolega z akademickiego pokoju, Sean Anderson. Zaproponował on nazwę Googolplex. Googol to nazwa liczby 10100, czyli 1 i 100 zer. Tak wielka liczba miała nawiązywać do przeglądania i uporządkowania ogromnych ilości informacji za pomocą tworzonej wyszukiwarki. Pomysł się spodobał, jednak Larry Page wpisał nazwę liczby z błędem i zarejestrował domenę google.com, a nie googol.com.

W 2006 roku słowo “google” zostało dodane do Oxford English Dictionary z objaśnieniem “używać przeglądarki Google, by uzyskać informacje za pomocą internetu”.

Wybrane produkty Google

Wyszukiwarka Google

Flagowy i pierwszy produkt firmy Google. Google indeksuje obecnie miliardy stron internetowych i umożliwia użytkownikom wyszukiwanie informacji w internecie za pomocą wyszukiwarki google. Google praktycznie dominuje rynek wyszukiwarek, pozostawiając konkurencję daleko w tyle.

akcje google google

Google AdSense i Google Ads

Największe dochody firma Google generuje z reklam. Sieć reklam Google AdSense odpowiada za niemal 46% przychodów firmy. Reklamy Google AdSense pojawiają się w wynikach wyszukiwania oraz na stronach partnerskich, na których Google dzieli się zyskami z właścicielami stron używających Google AdSense. Każdy może korzystać zarówno z Google AdSense i zarabiać na swojej stronie z wyświetlanych reklam przez Google oraz samemu reklamować swoje usługi na stronach partnerskich Google za pomocą Google Ads.

Google Analytics

Google Analytics to nieocenione źródło wiedzy o ruchu na stronie dla właścicieli blogów i rozmaitych stron firmowych. Firma udostępnia statystyki ruchu pozwalające dokładnie zrozumieć i poznać odwiedzających daną witrynę.

Serwis Youtube

Serwis Youtube został zakupiony przez Google w 2006 roku za 1,65 miliarda dolarów w akcjach. Jest to platforma do udostępniania i oglądania materiałów wideo.

google youtube

Usługi internetowe

Google ma w swojej ofercie szereg usług internetowych do codziennego użytku. Gmail to usługa do obsługi poczty elektronicznej, Google Calendar to elektroniczny kalendarz, Google Maps udostępniają nawigację, a Google Photos platformę do przechowywania i dzielenia się zdjęciami. Google udostępnia również takie usługi jak Google Drive, dysk internetowy do przechowywania wszelkich danych oraz Google Docs do tworzenia i udostępniania dokumentów.

Przeglądarka i system operacyjny

Google opracował również przeglądarkę internetową Chrome oraz system operacyjny Chrome OS na którym działa sprzęt produkowany przez tą firmę.

Sprzęt elektroniczny

W 2010 roku Google zaczęło sprzedaż swoich własnych telefonów komórkowych pod marką “Nexus”. W 2016 roku firma wprowadziła nową markę telefonów pod nazwą “Pixel”.

W 2011 roku firma Google wypuściła na rynek swój pierwszy komputer Chromebook, zaś w 2013 roku Chromecast – urządzenie umożliwiające przesyłanie na telewizor treści z telefonów Android i komputerów z produktów Google (Chrome, Google Docs, Google Photos itd.).

google pixel

Infrastruktura technologiczna

Google inwestuje duże sumy we własną, globalną infrastrukturę internetu. Centra danych Google znajdują się w Ameryce Północnej i Południowej, Azji i Europie. Najnowsze inwestycja Google w tym obszarze ma wystartować w 2021 roku i będzie zlokalizowana w Warszawie. Google (Alphabet) inwestuje również w prywatne kable telekomunikacyjne położone pod oceanem. Pierwszy położony przewód tego typu nazywa się Curie i łączy Kalifornię z Chile. Został oddany do użytku w 2019 roku. Kolejna inwestycja tego typu to podwodny przewód Dunant, który połączy Stany Zjednoczone z Francją.

Wejście firmy Google na giełdę

Wejście firmy Google na giełdę (IPO) miało miejsce w 2004 roku. Firma wyemitowała 19 605 052 akcje po 85$ za sztukę. Google osiągnęło kapitalizację 23 miliardów dolarów. W ciągu trzech lat akcje poszybowały do ceny 350$, głównie za sprawą rosnących zysków z programów reklamowych. Wzrost cen akcji był napędzany głównie przez inwestorów indywidualnych.

GOOG i GOOGL, akcje klasy C i A

W 2015 roku firma Google (obecnie Alphabet Inc.) dokonała podziału akcji na akcje klasy C pod symbolem GOOG oraz akcje klasy A, sygnowane symbolem GOOGL. Obie klasy akcji można znaleźć notowane na amerykańskiej giełdzie NASDAQ. Akcje Google notowane są również na giełdzie we Frankfurcie pod symbolem GGQ1.

Jak kupić akcje Google (Alphabet)

Aby kupić akcje Google (Alphabet) możesz założyć konto w domu maklerskim i kupić za jego pośrednictwem akcje bezpośrednio na amerykańskiej giełdzie. Do wyboru mamy także ETF oraz kontrakty na akcje (CFD).

ETF

Dla osób pragnących bardziej zdywersyfikować swoją inwestycję dobrym wyborem mogą okazać się ETFy zawierające w swoim składzie akcje Google (Alphabet).

[XLC] Communication Services Select Sector SPDR Fund

  • Opłaty roczne: 0.13%
  • Emitent: SPDR

ETF składający się z amerykańskich spółek z sektora telekomunikacji i mediów, które znajdują się jednocześnie w indeksie S&P 500. Blisko ¼ aktywów funduszu stanowią akcje Facebooka (23.03%). Akcje Google dzielą się na Alphabet Inc. klasy A (11.19%) oraz Alphabet Inc. klasy C (10.98%). Fundusz charakteryzuje się niskimi kosztami rocznymi (0.13%) oraz dość wysoką kapitalizacją (10 miliardów dolarów w zarządzaniu). Średni dzienny spread jest bardzo niski i wynosi zaledwie 0.02%.

etf google xlc holdings

[FCOM] Fidelity MSCI Communication Services Index ETF

  • Opłaty roczne: 0.08%
  • Emitent: Fidelity

FCOM to fundusz inwestujący w amerykańskie spółki sektora usług telekomunikacyjnych. Spółki są ważone według kapitalizacji rynkowej. Firma Google zajmuje 22% aktywów fundusz, pod postacią akcji Alphabet Inc. klasy A (11.07%) oraz Alphabet Inc. klasy C (11.26%). Fundusz może się pochwalić dość niskimi spreadami (0.07%), niskimi opłatami rocznymi (0.08%) oraz całkiem sporą kapitalizacją (561 mln dolarów w zarządzaniu).

akcje google fcom holdings

[VOX] Vanguard Communication Services ETF

  • Opłaty roczne: 0.10%
  • Emitent: Vanguard

VOX to konkurent funduszu FCOM. Również inwestuje w amerykańskie spółki sektora telekomunikacji, ważone według kapitalizacji rynkowej. W funduszu znajdziemy nie tylko spółki technologiczne jak Facebook czy Google, ale również tradycyjne spółki telekomunikacji. Google znajdziemy w funduszu jako akcje Alphabet Inc. klasy A (11.18%) oraz Alphabet Inc. klasy C (11.49%). Poza tym w funduszu znajdziemy takie firmy jak Facebook, Verizon, Netflix, Walt Disney.

google vox holdings

Akcje i CFD

Inną możliwością jest kupienie akcji lub kontraktów CFD na akcje Google. Można to zrobić np. u brokerów Forex. Zalety takiego wyboru to bezpośrednia i wyłączna ekspozycja na akcje Google oraz możliwość inwestowania z użyciem dźwigni finansowej w przypadku instrumentów CFD.

Gdzie kupić akcje Google

Poniżej przedstawiamy zestawienie ofert wybranych brokerów oferujących zarówno ETF-y, CFD na ETF-y, akcje, jak i CFD na akcje Google (Alphabet Inc.).

Broker xtb 2 Saxo Bank plus 500 logo
Kraj Polska Dania Cypr *
Akcje w ofercie ok. 2300 – akcje
ok. 1800 – CFD na akcje
16 giełd
19 000 – akcje
8 800 – CFD na akcje
37 giełd
ok. 3 000 – CFD na akcje
23 giełdy
Min. depozyt 0 zł
(zalecane min. 2000 zł)
2 000 EUR 500 zł
Platforma xStation SaxoTrader Pro
Saxo Trader Go
platforma Plus500

* oferta Plus500 CY, kupno i sprzedaż CFD na akcje Google dostępne w Plus500

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 72% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

Tradycyjne akcje a kontrakty CFD

Jak kupić akcje Google, czyli jaki instrument jest lepszy – tradycyjne akcje czy kontrakty CFD? Wszystko zależy od naszych oczekiwań, strategii, a także perspektywy czasowej planowanej inwestycji.

Tradycyjne akcje CFD na akcje
Horyzont czasowy inwestycji długi krótki
Dźwignia finansowa brak max. 1:5 (zależy od waloru)
Punkty swap brak tak
Możliwość gry na spadki nie tak

Jeśli uważamy, że cena akcji będzie rosła w długim horyzoncie czasu, to z pewnością lepszym wyborem wydają się być tradycyjne akcje – nie korzystamy tutaj z dźwigni finansowej i przez to w przypadku powodzenia zarabiamy mniej, ale jednocześnie ryzykujemy mniej i nie ponosimy kosztów z tytułu opłat przetrzymywania pozycji (punkty swapowe).

W krótkim horyzoncie czasowym CFD pozwalają zmaksymalizować zysk dzięki dźwigni finansowej,  nawet jeśli występuje niska zmienność na rynku i mimo, że z reguły opłaty są wyższe. Dodatkowo, mamy możliwość obstawiania spadków kursu.

Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowi rekomendacji i nie ma na celu nikogo zachęcić do podejmowania jakichkolwiek działań inwestycyjnych. Pamiętaj, że każda inwestycja obarczona jest ryzykiem. Nie inwestuj środków, na których utratę nie możesz sobie pozwolić.
Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Alicja Nowak
Aktywna traderka na rachunku indywidualnym Forex od 2014 roku, żywo zainteresowana tematyką gospodarki, biznesu i rynków kapitałowych. Od ponad 10 lat blisko związana ze światem IT i nowych technologii, programistka, entuzjastka marketingu internetowego. Miłośniczka spędzania czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu natury i zieleni lub ćwicząc jogę.