Akcje
Teraz czytasz
Jak kupić akcje Netflixa? Wszystko o inwestowaniu w spółkę Netflix [Poradnik]
2

Jak kupić akcje Netflixa? Wszystko o inwestowaniu w spółkę Netflix [Poradnik]

utworzył Alicja Nowak4 maja 2020

Jak kupić akcje Netflixa? Wszystko o inwestowaniu w spółkę Netflix

Netflix jest firmą oferującą dostęp do serialów i filmów w ramach stałego miesięcznego abonamentu. Poza oferowaniem platformy strumieniującej produkcje telewizyjne i filmowe, Netflix zajmuje się również tworzeniem własnych produkcji filmowych oraz seriali. Obecnie usługi spółki są dostępne niemal na całym świecie. W kwietniu 2020 r. Netflix posiadał 182 miliony aktywnych subskrypcji na całym świecie, a kapitalizacja rynkowa spółki wyniosła 186,78 miliardów dolarów.

Wykres – Akcje Netflixa


Podstawowe informacje o spółce Netflix

Logo jak kupić akcje netflixa logo
Nazwa Netflix
Siedziba Los Gatos, Kalifornia, USA
Data założenia 29 sierpnia 1997
Symbol giełdowy NFLX
Branża rozrywka, media
Kapitalizacja (na dzień 28 kwietnia) 186,78 mld USD
Dywidenda
Strona www www.netflix.com

CEO Netflix – Reed Hastings

Reed Hastings

Reed Hastings, CEO Netflix.

Dyrektorem generalnym spółki jest Reed Hastings. Poza zarządzaniem Netflixem, Reed Hastings zasiada również w radzie nadzorczej Facebooka. W latach 2007 – 2012 zasiadał w radzie nadzorczej Microsoftu.

Pierwsza firma, którą założył Reed Hastings nazywała się Pure Software. Produkowała oprogramowanie, a jej pierwszym produktem było narzędzie do znajdowania błędów w kodzie. Firma rozwijała się bardzo dynamicznie, podwajając swoje przychody przez 4 lata z rzędu. Reed Hastings opuścił firmę po jej przejęciu przez Rational Software.

Następnie w 1997 roku powstał Netflix. Współzałożycielem był Marc Randolph.

Historia powstania i rozwoju firmy Netflix

Netflix kojarzy nam się ze świeżym, innowacyjnym start-upem, jednak jest to firma istniejąca już 22 lata na rynku. Początkowo była to wysyłkowa wypożyczalnia płyt DVD, co w momencie powstawania firmy również było dość nowatorskim modelem biznesowym, opartym na nowych technologiach (płytach DVD zamiast kaset VHS).

Rozszerzenie działalności

W 2010 roku Netflix rozszerzył swoją działalność o usługi strumieniowania filmów i serialów online. Od 2013 roku firma tworzy własne produkcje filmowe. Pierwszą produkcją Netflixa był serial House of Cards z Kevinem Spacey w roli głównej. Od tego czasu Netflix bardzo dynamicznie rozwija swoją gałąź produkcji filmowej. W 2016 roku firma wypuściła 126 autorskich produkcji firmowych, więcej niż jakakolwiek inna sieć telewizyjna. W 2019 roku Netflix zatrudniał blisko 7000 pracowników. Tak dynamiczny rozwój firmy sprawia, że wiele osób zastanawia się nad tym czy i jak kupić akcje Netflixa.

Zyski i zadłużenie

Mocne zorientowanie firmy na produkcji dobrych jakościowo serialów i filmów skutkuje dość dużym zadłużeniem firmy. W 2019 roku wynosiło ono 12 miliardów dolarów.

Na wykresie poniżej przedstawiono nakłady na tworzenie produkcji własnych trzech gigantów VOD (Netflixa, Amazona i Hulu) na przestrzeni ostatnich lat.

netflix produkcje wlasne

Przychód firmy za rok 2019 to 20 miliardów dolarów, z czego zysku netto zostało Netflixowi 1,8 miliarda.

Wybrane produkcje własne

House of Cards

netflix house of cards

Pierwszy serial wyprodukowany przez Netflix. Serial bazuje na powieści Michaela Dobbsa. Premiera pierwszego sezonu miała miejsce w lutym 2013 r. Fabuła serialu toczy się wokół postaci głównego bohatera, Francisa Underwood (granego przez Kevina Spacey). Francis Underwood jest rzecznikiem dyscypliny partyjnej Partii Demokratycznej w Kongresie USA. W trakcie trwania serialu obserwujemy jego polityczne potyczki i rozgrywki oraz drogę do coraz większej władzy.

 • Budżet: 60 mln USD / sezon
 • Ilość sezonów: 6

Orange is new black

netflix orange is new black

Serial powstał w oparciu o książkę “Dziewczyny z Danbury. Orange Is the New Black”. Oglądając serial śledzimy historię Piper Chapman (Taylor Schilling) osadzonej na 15 miesięcy w żeńskim więzieniu. Przyczyną osadzenia Piper Chapman jest walizka pełna pieniędzy z transakcji narkotykowych byłej dziewczyny Piper, Alex Vause (Laura Prepon). Serial przedstawia losy współwięźniarek, które reprezentują cały przekrój społeczeństwa oraz ich wzajemne relacje.

 • Budżet: 50 mln USD / sezon
 • Ilość sezonów: 7

Wiedźmin (The Witcher)

netflix wiedzmin

Serial powstał na podstawie książek Andrzeja Sapkowskiego o wiedźminie. Akcja toczy się w krainie Kontynent, inspirowanej średniowieczem. Głównym bohaterem jest Geralt z Rivii (Henry Cavill), najemny łowca potworów zakochany w księżniczce Cirilli (Freya Allan) oraz czarodziejce Yennefer (Anya Chalotra). Dotychczas w grudniu 2019 r. pojawił się pierwszy sezon serialu. Premiera kolejnego sezonu planowana jest na rok 2021.

 • Budżet: 70 mln USD / sezon
 • Ilość sezonów: 1 (kolejne w produkcji)

Konkurencja Netflixa

O udział na rynku VOD walczą także takie firmy jak Amazon, Hulu, Disney oraz Apple.

Amazon

Największym konkurentem Netflixa jest obecnie Amazon. Usługa VOD Amazon Prime Video ma obecnie 97 milionów płacących subskrybentów. Amazon podobnie jak Netflix, również tworzy swoje własne produkcje. Najbardziej popularne to “The Marvelous Mrs. Maisel” oraz “Transparent”.

Hulu

Z 79 milionami aktywnych subskrypcji Hulu plasuje się na trzecim miejscu udziałów w torcie globalnego rynku VOD. Hulu podobnie jak Netflix zaczynała swoje istnienie od świadczenia usług wypożyczania płyt DVD. Dopiero z czasem przeszła na strumieniowanie cyfrowe produkcji filmowych.

Disney

Usługa VOD autorstwa Disneya nazywa się Disney+. W ofercie znajdziemy wszystkie filmy oraz seriale wyprodukowane przez giganta branży filmowej. Ponadto Disney+ w ofercie posiada produkcje Pixar, Marvel, Star Wars, Natonal Geographics oraz 21st Century Fox. Na Disney+ obejrzymy także wszystkie sezony Simpsonów.

Poza tym na rynku jest dużo mniejszych graczy, z których każdy na razie ma długą drogę do przebycia, by dogonić opisanych wyżej gigantów.

Udział w rynku

Zarówno w USA jak i w Europie Netflix jest niekwestionowanym liderem całego rynku VOD (Video on demand – video na życzenie).

W USA, wg danych na rok 2019, mamy 158,8 mln użytkowników opłacających subskrypcje Netflixa, co daje 77% udziału w rynku liczącym 208 mln użytkowników. Drugi największy konkurent, Amazon video, cieszy się penetracją rynku w 46%. Trzeci wielki gracz, Hulu, kontroluje 36% amerykańskiego rynku VOD. Warto zaznaczyć, że wielu użytkowników opłaca subskrypcję w kilku serwisach VOD na raz.

W Europie Netflix kontroluje 52% rynku. Drugim największym graczem na rynku VOD jest Amazon (21% rynku). Pozostałe firmy reprezentują po kilka procent udziału w rynku.

jak kupić akcje netflixa europa

Filozofia firmy

Netflix wyróżnia się nietypową filozofią zarządzania firmą opartą o dwie nadrzędne wartości – Wolność i Odpowiedzialność.

Zatrudnianie najlepszych

Netflix osiąga ten cel dwoma drogami. Z jednej strony opłaca wszystkich pracowników (również szeregowych) powyżej średniej z branży. Oferując atrakcyjne wynagrodzenia przyciąga zainteresowanie najlepszych z najlepszych kandydatów na dane stanowisko. Z drugiej strony bez ogródek zwalnia osoby, które się nie sprawdzają, oferując im bardzo sowite odprawy (często sześciocyfrowe). W ten sposób zachowując się fair wobec swoich byłych pracowników, robi miejsce dla osób bardziej dopasowanych do danego stanowiska.

Wolność i odpowiedzialność

Mając zespół składający się z najlepszych możliwych osób, drużynę marzeń, zarząd Netflixa wychodzi z założenia, że zatrudniając dorosłe, utalentowane jednostki, logicznym jest dać im wolność w realizacji swoich obowiązków. Dzięki temu zespół może się wykazać swoimi talentami w najszerszym zakresie i szybko reagować na szanse i zagrożenia jakie się pojawiają.

Minimum biurokracji

Składając odpowiedzialność i wolność w ręce swoich pracowników, Netflix może drastycznie ograniczyć ilość korporacyjnych procedur. Dla przykładu pracownicy Netflixa mogą brać urlop w dowolnym wymiarze dni i w dowolnym czasie. Jedyny przypadek, w którym są zobowiązani do kontaktu z działem HR, to sytuacja w której chcą wziąć wolne na więcej niż 30 dni z rzędu.

Funkcjonowanie według takich zasad pozwoliło Netflixowi nadążać za dynamicznym tempem wzrostu branży VOD i wypracować pozycję niekwestionowanego lidera.

Jak kupić akcje Netflixa

Mamy kilka możliwości, aby zainwestować w Netflix. Pierwszym jest kupienie akcji na giełdzie amerykańskiej bezpośrednio przez polski dom maklerski.

Kolejną możliwością jest inwestycja przez CFD, która daje nam bezpośrednią i wyłączną ekspozycję na akcje Netflixa oraz możliwość inwestowania z dźwignią.

Możemy również kupić akcje Netflixa za pomocą ETF-ów. Godne zainteresowania są następujące ETFy:

[FNGS] MicroSectors FANG+ ETN

  • Opłaty roczne: 0.58%
  • Emitent: BMO Financial Group

ETF technologiczny, zawierający w swoim składzie spółki gigantów technologicznych. FANG to skrót od akcji Facebooka, Amazona, Apple, Netflixa oraz Google. Dodatkowo w ETFie znajdują się akcje Alibaby, Baidu, NVIDIA, Tesli oraz Twittera. Procentowy udział poszczególnych spółek w tym ETFie przedstawia tabela poniżej.

TWTR Twitter Inc 12.88%
TSLA Tesla Inc 12.17%
AAPL Apple Inc 9.99%
FB Facebook Inc 9.82%
GOOGL Alphabet Inc 9.74%
BABA Alibaba Group Holding Ltd 9.55%
NFLX Netflix Inc 9.18%
AMZN Amazon.com Inc 9.15%
BIDU Baidu Inc 8.97%
NVDA Nvidia Corp 8.55%

[IEME] iShares Evolved U.S. Media and Entertainment ETF

  • Opłaty roczne: 0.18%
  • Emitent: iShares

ETF zawierający w swoim składzie spółki rozrywkowe i medialne. Największy udział procentowy w tym ETFie mają akcje Netflixa. Znajdziemy w nim również spółki takie jak Disney, Electronic Arts, Fox Corp i Discovery. Szczegółowa lista spółek wchodzących w skład ETFu znajduje się poniżej.

NFLX Netflix Inc 8.00%
ATVI Activision Blizzard Inc 6.81%
CMCSA Comcast Corp 6.20%
CHTR Charter Communications INc 6.01%
DIS Walt Disney Co 5.19%
EA Electronic Arts Inc 4.59%
LBRDK Liberty Broadband Corp 4.44%
FOXA Fox Corp 3.77%
IAC IAC/InterActiveCorp 2.87%
DISCK Discovery Inc 2.77%

[PBS] Invesco Dynamic Media ETF

  • Opłaty roczne: 0.63%
  • Emitent: Invesco

Fundusz oferuje ekspozycję na spółki medialne z rynku USA. Największy procentowy udział w składzie tego ETFu mają Snapchat, Netflix, Spotify, Facebook, Google, Siri, Twitter. Szczegółowa tabela 10 największych spółek wchodzących w skład Invescro Dynamic Media ETF poniżej.

SNAP SNAP INC 6.45%
NFLX Netflix INc 6.38%
SPOT Spotify Technology SA 6.02%
FB Facebook Inc 6.00%
GOOGL Alphabet Inc 5.61%
INFO IHS Markit Ltd 4.96%
SIRI Sirius XM Holdings Inc 4.78%
TWTR Twitter Inc 4.57%
MTCH Match Group Inc 4.01%
IAC IAC/InterActiveCorp 3.61%

Gdzie i jak kupić akcje Netflixa

Możemy je kupić za pośrednictwem domów maklerskich oraz brokerów foreksowych. Poniżej znajduje się lista wybranych brokerów oferujących akcje, CFD na akcje lub ETF z Netflixem w swojej ofercie.

Jak kupić akcje Netflixa: Brokerzy oferujący akcje i CFD na akcje

Broker xtb 2 saxo bank logo male Admiral Markets etf
Kraj Polska Dania Wielka Brytania
Akcje w ofercie ok. 2300 – akcje
ok. 1800 – CFD na akcje
16 giełd
19 000 – akcje
8 800 – CFD na akcje
37 giełd
ok. 3 400 – CFD na akcje
16 giełd
Min. depozyt 0 zł
(zalecane min. 2000 zł)
2 000 EUR 5 zł
Platforma xStation SaxoTrader Pro
Saxo Trader Go
MT5

Tradycyjne akcje a kontrakty CFD

Jak kupić akcje Netflixa, czyli jaki instrument jest lepszy – tradycyjne akcje czy kontrakty CFD? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W praktyce wszystko zależeć będzie od naszych oczekiwań, strategii, a także perspektywy czasowej planowanej inwestycji.

Tradycyjne akcje CFD na akcje
Horyzont czasowy inwestycji długi krótki
Dźwignia finansowa brak max. 1:5 (zależy od waloru)
Punkty swap brak tak
Możliwość gry na spadki nie tak

Jeśli uważamy, że cena akcji będzie rosła w długim horyzoncie czasu, to z pewnością lepszym wyborem wydają się być tradycyjne akcje – nie korzystamy tutaj z dźwigni finansowej i przez to w przypadku powodzenia zarabiamy mniej, ale jednocześnie ryzykujemy mniej i nie ponosimy kosztów z tytułu opłat przetrzymywania pozycji (punkty swapowe).

W przypadku krótkoterminowej spekulacji instrumenty CFD pozwalają zmaksymalizować zysk. Mimo, że z reguły opłaty są wyższe, niż w przypadku tradycyjnych akcji, to mechanizm dźwigni finansowej pozwala generować wyższy zysk przy mniejszej zmienności instrumentu. Dodatkowo, mamy możliwość obstawiania spadków kursu.

Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowi rekomendacji i nie ma na celu nikogo zachęcić do podejmowania jakichkolwiek działań inwestycyjnych. Pamiętaj, że każda inwestycja obarczona jest ryzykiem. Nie inwestuj środków, na których utratę nie możesz sobie pozwolić.
Co o tym sądzisz?
Lubię
25%
Interesujące
75%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Alicja Nowak
Aktywna traderka na rachunku indywidualnym Forex od 2014 roku, żywo zainteresowana tematyką gospodarki, biznesu i rynków kapitałowych. Od ponad 10 lat blisko związana ze światem IT i nowych technologii, programistka, entuzjastka marketingu internetowego. Miłośniczka spędzania czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu natury i zieleni lub ćwicząc jogę.