Aktualności
Teraz czytasz
EUR/USD, obligacje i dane makro [Komentarz rynkowy]
0

EUR/USD, obligacje i dane makro [Komentarz rynkowy]

utworzył Marcin Kiepas8 lutego 2021

Kurs EUR/USD powyżej 1,20 i najwyższa od marca rentowność 10-letnich obligacji USA to dwa najważniejsze teraz tematy rynkowe. Od tego jak dalej będzie kształtowała się sytuacja na tych instrumentach będą zależały nastroje na wszystkich rynkach. Rozstrzygnięcia te zaś będą zależały od danych makro i innych figur w rozpoczynającym się tygodniu.

EUR/USD – walka o poziom 1,20

Rozpoczynający się tydzień nie jest tak bogaty w ważne publikacje makroekonomiczne i inne wydarzenia jak tygodnie poprzednie. Analizując kalendarz makro zapowiada się wręcz spokojnie. Jednak tylko teoretycznie. Spokój ten burzy bowiem nierozstrzygnięta sytuacja na wykresie dziennym EUR/USD, gdzie wciąż trwa batalia o barierę 1,20 dolara. Barierę kluczową, bo oddzielającą scenariusz wzrostowy od spadkowego. Taki odpowiednik poziomu 50 pkt. w przypadku indeksów PMI. 

EURUSD Daily_08022021

Wykres dzienny EUR/USD. Źródło: Tickmill

W czwartek kurs EUR/USD przełamał barierę 1,20, kreśląc na wykresie dziennym długą czarną świecę. Interpretacja takiego stanu rzeczy mogła być jedna: obserwowane od początku stycznia spadki to nie korekta w trendzie wzrostowym, a nowy impuls spadkowy. Tyle tylko, że w piątek sytuacja odwróciła się o 180 stopni. Kurs wrócił powyżej 1,20, kreśląc na wykresie jeszcze większą białą świecę. Strona popytowa wróciła tym samym „z bardzo długiej podróży” i dalej jest w grze. I tylko tyle, bo na chwilę obecną szanse na spadki i wzrosty kształtują się podobnie. Dopiero wyjście euro powyżej 1,2080, a więc wybicie górą z miesięcznego kanału spadkowego, będzie oznaczało przejęcie pełnej inicjatywy przez kupujących. Podobnie spadek poniżej 1,20 będzie triumfem podaży.

Walka o 1,20 na EUR/USD przedstawia się jeszcze bardziej interesująco, gdy skonfrontujemy ją z sytuacją na amerykańskim rynku długu. Dziś rentowności 10-letnich obligacji wzrosły do 1,188 proc. i były najwyższe od marca 2020. To jasno pokazuje, że rynki grają na przyszłe odbicie gospodarcze w USA, wyższą od oczekiwanej ścieżkę inflacji i szybszą normalizację polityki monetarnej przez Fed. A to już warunki sprzyjające do umocnienia dolara.

10us_RENTOWNOŚĆ

Źródło: Reuters

O tym w którą stronę podażą zmiany na wykresach EUR/USD i amerykańskiego długu zdecydować mogą publikowane w tym tygodniu dane makro i inne wydarzenia rynkowe. Kluczowa tu będzie szczególnie środa, gdy inwestorzy najpierw poznają grudniowe dane o inflacji CPI z USA, a później dowiedzą się co do powiedzenia będzie miał szef Fed Jerome Powell. 

Inne wydarzenia, które mogą mieć wpływ na eurodolara i obligacje, a pośrednio na prawie wszystkie rynki, to trwające w amerykańskim Kongresie negocjacje zaproponowanego przez Bidena pakietu fiskalnego o wartości 1,9 bln dolarów oraz zabiegi wokół tworzonego przez Mario Draghiego rządu Włoch.

Co o tym sądzisz?
Lubię
20%
Interesujące
80%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.