Aktualności
Teraz czytasz
Polowanie na japońskie akcje wysokiej jakości
0

Polowanie na japońskie akcje wysokiej jakości

utworzył Saxo Bank15 czerwca 2023

Akcje spółek japońskich znalazły się na celowniku globalnych inwestorów w stopniu nieodnotowanym od kilkudziesięciu lat. Z perspektywy historycznej rynek akcji w Japonii słynął z licznych możliwości nabycia akcji o dużej wartości, jednak od czasu wprowadzenia tzw. Abenomiki w 2012 r. japoński sektor korporacyjny bardzo się zmienił i dziś bardziej interesującym wyzwaniem jest znalezienie wysokojakościowych spółek z tego kraju. Jedną z nich jest Advantest, wiodący producent sprzętu do testowania półprzewodników, który w ciągu ostatniej dekady osiągnął roczną stopę zwrotu wynoszącą niemal 30%.

Brak różnic w wycenach japońskich akcji wartościowych i wzrostowych

Japoński rynek akcji cieszy się w tym roku szczególnym zainteresowaniem, pomijając szalony amerykański segment technologiczny napędzany przez powszechną ekscytację sztuczną inteligencją. Indeks TOPIX 500 poszedł w tym roku w górę o 22% w walucie lokalnej, podczas wczorajszej sesji osiągając nowe maksimum. Na początku tego roku opublikowaliśmy dwie analizy rynku akcji zatytułowane Czy dla japońskich akcji zaświeci słońce? oraz Japonia i Grecja: dwa kraje świętujące wielki powrót, podkreślając atrakcyjność japońskich akcji. Od czasu publikacji tych analiz japoński rynek akcji nie zawodzi związanych z nim oczekiwań, a gdy spojrzymy na wyceny akcji, są one nadal bardziej atrakcyjne niż w przypadku akcji amerykańskich.

Jednym z aspektów, na które należy zwrócić uwagę, jest fakt, iż według metodologii MSCI w ramach tegorocznego umocnienia ani akcje wzrostowe, ani wartościowe nie wyszły na prowadzenie, co sugeruje, że nie ma tu wyraźnych czynników ilościowych napędzających rajd, ale mamy raczej do czynienia z ogólną hossą. Japonia znalazła się na celowniku globalnych inwestorów od czasu, gdy należący do Warrena Buffetta holding Berkshire Hathaway zainwestował w japońskie spółki zajmujące się handlem surowcami. Rosnące napięcia na linii Waszyngton – Pekin również sprawiły, że Japonia zyskuje na znaczeniu jako producent dóbr fizycznych dla zachodnich firm, obniżając ryzyko związane z łańcuchem dostaw.

1 topix500 2 msci japan

Wyszukiwanie rzadkich pereł japońskiego sektora korporacyjnego

Japonia przez dziesięciolecia słynęła z licznych możliwości nabycia akcji o dużej wartości, co oznacza, że spółki wyceniane były poniżej ich wartości likwidacyjnej netto i nie mówimy tu o wartości księgowej, ale o wycenie poniżej pozycji kapitału obrotowego netto. Była to stara, klasyczna miara wartości Benjamina Grahama, mentora młodego Warrena Buffetta, przestała jednak być stosowana, kiedy zrozumienie wyceny akcji wyeliminowało tego rodzaju rzadkie akcje o dużej wartości. Takie możliwości istniały na rynku jedynie po krachu z 1929 r., ponieważ inwestorzy po prostu bali się akcji.

W Japonii anno Domini 2023 inwestorzy nadal mogą polować na akcje o dużej wartości, jednak segment ten mógłby zostać określony przez Warrena Buffetta jako szukanie pudełek po cygarach z szansą na być może jedno zaciągnięcie się. Ogólnie rzecz biorąc, naszym zdaniem bardziej interesujące jest polowanie na spółki wysokiej jakości, a dobrym punktem wyjścia jest wyodrębnienie spółek o wysokim zwrocie z zainwestowanego kapitału, ponieważ jest to zazwyczaj sygnał silnego modelu biznesowego i produktu.

Poniższa lista obejmuje 14 japońskich spółek z ROIC powyżej 20% i wartością rynkową powyżej 5 mld USD. Należy zauważyć, że ta grupa spółek jest dość skromna, biorąc pod uwagę wielkość japońskiego rynku akcji, podkreśla to jednak długoletnią tradycję Japonii w zakresie utrzymywania korporacyjnych relacji i zatrudnienia wewnątrz holdingu zamiast efektywnego wykorzystywania kapitału. Jednakże, jak podkreśliliśmy w naszych ostatnich analizach, japoński sektor korporacyjny się zmienia i staje się znacznie bardziej efektywny pod względem wykorzystywania kapitału. Wielu inwestorom zagranicznym większość nazw spółek nic nie powie, być może z wyjątkiem Nintendo, które stało się powszechnie znane w wielu krajach ze względu na kultowe konsole do gier.

3 japońskie akcje

Advantest zyskuje na zainteresowaniu AI

Jedną ze spółek na naszej liście wysokojakościowych akcji japońskich jest Advantest. Spółka ta jest największym w Japonii producentem automatycznego sprzętu testowego dla branży półprzewodników oraz producentem przyrządów pomiarowych wykorzystywanych w projektowaniu, produkcji i konserwacji systemów elektronicznych, takich jak światłowody czy sprzęt do komunikacji bezprzewodowej.

W kraju słynącym z niskiego wzrostu i inflacji od końca lat 80., Advantest jest rzadkim przykładem wzrostu, zwiększając przychody z 1,61 mld USD w roku obrotowym 2013 (kończącym się 31 marca 2013 r.) do 4,14 mld USD w roku obrotowym 2023, równocześnie zwiększając marżę EBITDA z 6% do 34%. Roczny wzrost przychodów o 10% i szybko rosnące marże to dwa kluczowe czynniki odpowiadające za imponującą, wynoszącą 27,3% roczną stopę zwrotu w ciągu ostatnich 10 lat oraz wynoszącą 29,5% roczną stopę zwrotu w przypadku, gdyby dywidendy były reinwestowane w akcje. Związana ze sztuczną inteligencją hossa amerykańskich spółek technologicznych rozeszła się falami w globalnej branży półprzewodników i akcje Advantest wzrosły w tym roku aż o 128%.

Tak gwałtowny wzrost zysków z akcji nie jest normalny na japońskim rynku i analitycy po stronie sprzedaży nie byli w stanie nadążyć, biorąc pod uwagę, że dwunastomiesięczna cena docelowa wynosiła zaledwie 16 000 JPY w porównaniu z dzisiejszą ceną zamknięcia wynoszącą 19 190 JPY. Z mnożnikiem EV/EBITDA na poziomie 19x, Advantest jest tak drogi, jak nigdy dotąd, jednak nadal nie prześcignął globalnej branży półprzewodników.

4 Advantest AI


O Autorze

peter garnry saxo bank

Peter Garnry – dyrektor ds. strategii rynków akcji w Saxo Banku. Opracowuje strategie inwestycyjne i analizy rynku akcji, a także poszczególnych spółek, stosując metody statystyczne i modele. Garnry tworzy Alpha Picks dla Saxo Bank, miesięcznik w którym wybierane są najbardziej atrakcyjne spółki w USA, Europie i Azji. Wnosi także wkład w kwartalne prognozy Saxo Bank i coroczne „szokujące prognozy”. Regularnie udziela komentarzy w telewizji, w tym CNBC i Bloomberg TV.

Co o tym sądzisz?
Lubię
25%
Interesujące
75%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Saxo Bank
Saxo Bank to duński bank inwestycyjny, oferujący dostęp do ponad 40 tysięcy instrumentów. Grupa Saxo zapewnia dywersyfikację geograficzną i ochronę depozytów w 100% do kwoty 100 000 EUR, zapewnianą przez Duński Fundusz Gwarancyjny.