Akcje
Teraz czytasz
GlobalConnect, czyli zagraniczne akcje na GPW. Porażka czy sukces? [Poradnik]
0

GlobalConnect, czyli zagraniczne akcje na GPW. Porażka czy sukces? [Poradnik]

utworzył Forex Club28 czerwca 2023

Od 4 listopada 2022 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie można handlować wybranymi akcjami zagranicznymi. W tym celu GPW stworzyła platformę obrotu GlobalConnect. Od 27 czerwca na warszawskiej giełdzie można handlować trzema kolejnymi spółkami zagranicznymi. Będą to Adidas, RWE oraz BASF. Łącznie od wtorkowej sesji do dyspozycji inwestorów jest aż… 13 spółek.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest GlobalConnect?
 • Kto wprowadza spółki na platformę i zapewnia płynność?
 • Jaka jest pełna lista spółek dostępnych do obrotu na GlobalConnect?
 • Jakie są wady i zalety tego produktu?
 • Jak wygląda to rozwiązanie na tle innych giełd w Europie?

Czym jest GlobalConnect?

GlobalConnect to Alternatywny System Obrotu (ASO), który umożliwia zainwestowanie w zagraniczne spółki, które są dopuszczone do obrotu przez Animatora Rynku. Dzięki specyficznej konstrukcji spółki, które będą notowane na GlobalConnect, nie będą musiały składać Prospektu Emisyjnego albo Dokumentu Informacyjnego. Co więcej, nie będą musiały się zgadzać na notowanie akcji na polskiej giełdzie.

Kluczowym elementem GlobalConnect jest WAR, czyli Wprowadzający Animator Rynku, którym jest Santander. To WAR ma dowolność w doborze spółek dostępnych na GlobalConnect. Jest prawdopodobne, że w ciągu kilku kwartałów pojawią się spółki z giełdy amerykańskiej. Nie wiadomo jednak, czy animator zrealizuje swoje obietnice.

Docelowo na rynku ma być notowane ponad 100 akcji lub ETF-ów. Biorąc pod uwagę obecne tempo dołączania spółek na GlobalConnect inwestorzy jeszcze trochę poczekają na realizację obietnic warszawskiej giełdy.

Obecnie podłączonych do rynku jest kilkanaście domów maklerskich. Pełna lista aktualna na dzień 26 czerwca jest dostępna poniżej:

00 Lista członków GlobalConnect

źródło: GPW

Maksymalny spread wynosi 5%. Kwotowanie jest duże, warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku handlowania spółkami amerykańskimi (na razie to melodia przyszłości) godziny handlu na polskiej giełdzie (9-17) nie pokrywa się w większości z sesją amerykańską. Mimo to, 5% spreadu jest bardzo dużą wartością. Jeśli spółka jest wyceniana na 200 zł. to maksymalny spread wynosi 195 zł – 205 zł.

Dlaczego powstał GlobalConnect?

GPW starało się udostępnić inwestowanie w akcje zagraniczne w tak samo prosty sposób jak kupno i sprzedaż polskich akcji notowanych na warszawskiej giełdzie. GPW wzoruje się na rozwiązaniach giełdy wiedeńskiej. Giełda wiedeńska ma trzech animatorów rynków, z tego jeden ma dominujący udział w rynku. W Wiedniu notowanych jest niespełna 800 zagranicznych spółek i ETF-ów.

GPW mówiło, że zbudowanie rynku było długotrwałym procesem. Wymagało to przeprowadzeniu analizy prawnej. Wymusiło to na giełdzie stworzenie ASO oraz pozyskanie animatora. Oprócz tego należało podłączyć biura maklerskie do nowego rynku.

Na razie cel, jaki przyświecał tej platformie, nie został zrealizowany. Liczba instrumentów dostępnych na ASO jest zdecydowanie za mała, aby mogła zachęcić inwestorów, którzy naprawdę chcą zbudować zdywersyfikowany portfel składający się ze spółek zagranicznych.

Jakie akcje są dostępne na GlobalConnect?

Od 27 czerwca 2023 roku na rynku GlobalConnect jest dostępnych 13 spółek. Z tego jedna spółka jest notowana na giełdzie w Madrycie, druga na giełdzie w Lizbonie. Pozostałe spółki są notowane na giełdzie we Frankfurcie nad Menem. Jak widać przedrostek global jest mocno na wyrost. Można powiedzieć, że obecnie jest to rynek z niemiecką charakterystyką.

Poniżej znajduje się podsumowanie obrotu na spółkach zagranicznych w maju 2023 roku. Jak widać, w obrocie dominują:

 • BMW,
 • Jeronimo Martins,
 • Volkswagen.
01 obrot na akcjach - globalconnect

źródło: GPW

W dalszej części tego podrozdziału pokrótce przybliżymy działalność wszystkich spółek oraz opiszemy wyniki 3 najbardziej popularnych spółek w maju 2023. Czym zajmują się firmy dostępne na GlobalConnect?

 • Adidas – producent i sprzedawca obuwia i ubrań sportowych. Jest jednym z największych producentów tego typu na świecie
 • RWE – niemiecki producent i dystrybutor energii elektrycznej
 • Bayer – niemieckie przedsiębiorstwo działające na rynku farmaceutycznym i chemicznym
 • Allianz – jedna z największych firm ubezpieczeniowych na świecie i największy ubezpieczyciel w Niemczech
 • Bayerische Motoren Werke (BMW) – jeden z najbardziej znanych producentów samochodów. Produkty firmy znajdują się w wyższej półce cenowej.
 • Industria De Diseno Textil – hiszpańska firma odzieżowa, właściciel m.in. ZARA. Jedna z największych firm odzieżowych na świecie.
 • Jeronimo Martins – portugalski właściciel sieci Biedronka, która jest największym sprzedawcą detalicznym w Polsce
 • Mercedes-Benz Group – niemiecki producent luksusowych samochodów.
 • Porsche Automobil Holding – właściciel m.in. marki Porsche. Jest to również niemiecki producent samochodów.
 • SAP SE – jedna z największych na świecie spółek z branży IT. Jest to “ikona” niemieckiego rynku IT.
 • Siemens – jest to niemiecki gigant przemysłowy, który działa w różnych branżach (od produktów przemysłowych po urządzenia medyczne).
 • Volkswagen – jeden z najpopularniejszych producentów samochodów takich marek jak np. VW, Skoda, Seat.
 • Zalando – niemiecka firma e-commerce, na platformie sprzedawane są ubrania oraz buty.

Najpopularniejsze spółki z GlobalConnect

BMW

Kapitalizacja spółki na dzień 26 czerwca wynosiła 71,9 mld€. Firma powstała w 1916 roku. Jej siedziba mieści się w Monachium. BMW to skrót od Bayerische Motoren Werke. Głównym przedmiotem działalności firmy jest produkcja oraz sprzedaż samochodów, części zamiennych oraz akcesoriów samochodowych. Markami należącymi do spółki są BMW, Rolls-Royce oraz MINI. Firma sprzedaje także motocykle pod arką BMW. Poboczną działalnością są usługi finansowe (finansowanie zakupów klientów, ubezpieczenia). Pobocznym segmentem są usługi zarządzania flotą, która działa pod marką Alphabet.

mln€ 2019 2020 2021 2022
Przychody 104 210 98 990 111 239 142 610
Zysk operacyjny 7 568 4 760 13 454 14 209
Marża operacyjna 7,26% 4,81% 12,09% 9,96%
Zysk netto 4 915 3 775 12 382 16 327

Źródło: opracowanie własne

Wykres akcji BMW, interwał D1. Źródło: TradingView

Jeronimo Martins

Kapitalizacja firmy wynosi około 16 mld€. W Polsce firma jest znana z sieci sklepów Biedronka. Oprócz tego Jeronimo Martins prowadzi nad Wisłą sieć drogerii Hebe. W Kolumbii firma prowadzi sieć sklepów spożywczych pod nazwą Ara. Z kolei w Portugalii największym źródłem przychodów są supermarkety Pingo Doce oraz tak zwane “cash and carry stores” działajace pod szyldem Recheio. Warto również wspomnieć, że firma ma także poboczne działalności jak sieć restauracji Pongo Doce czy apteki Bem-Estar. Niewielki wpływ na przychody ma także sieć kawiarni Jeronymo oraz sieć sklepów ze słodyczami Hussel. Siedziba spółki mieści się w Lizbonie.

mln€ 2019 2020 2021 2022
Przychody 18 638 19 293 20 889 25 385
Zysk operacyjny 721 668 820 1 004
Marża operacyjna 3,87% 3,46% 3,93% 3,96%
Zysk netto 390 312 463 590

Źródło: opracowanie własne

03 jeronimo martins

Wykres akcji Jeronimo Martins, interwał D1. Źródło: TradingView

Volkswagen

Kapitalizacja firmy wynosi 68 mld€. Firma została założona w 1937 roku w Wolfsburgu. Volkswagen AG zajmuje się produkcją oraz sprzedażą samochodów na każdym istotnym kraju lub regionie. Firma dzieli swoją działalność na cztery segmenty: samochody pasażerskie, LCV, pojazdy użytkowe oraz  Power Engineering (produkcja silników diesla czy turbomachinery (np. turbiny). Volkswagen posiada silne portfolio marek. Należy do nich Volkswagen, Skoda, Seat, Audi, Lamborghini, Bentley, Ducati, Scania, MAN. Firma Volkswagen należy do holdingu Porsche Automobil.

mln€ 2019 2020 2021 2022
Przychody 252 633 222 884 250 199 279 232
Zysk operacyjny 16 019 10 057 15 952 18 220
Marża operacyjna 6,34% 4,51% 6,38% 6,53%
Zysk netto 13 346 8 334 14 843 14 867

Źródło: opracowanie własne

04 volkswagen - globalconnect

Wykres akcji Volkswagen, interwał D1. Źródło: TradingView

Zalety korzystania z GlobalConnect

 • Inwestor może za pośrednictwem “polskiego” rachunku maklerskiego inwestować w wybrane spółki zagraniczne.
 • Możliwy jest handel zagranicznymi akcjami podczas sesji na warszawskiej giełdzie.
 • Spółki notowane są w polskich złotych, więc odpadają koszty przewalutowania.
 • Inwestor może otrzymywać pożytki z posiadanych akcji (np. dywidendy).
 • Dzięki korzystaniu z oferty zarejestrowanych w Polsce brokerów inwestor otrzyma PIT-8c.
 • Transakcje są zabezpieczone systemem gwarantowanych rozliczeń.
 • Cykl rozrachunkowy taki sam jak na GPW (T+2).
 • Rozrachunek transakcji jest dokonywany przez KDPW (Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych).

Wady korzystania w GlobalConnect

 • Wysoki spread, który znacznie podnosi rzeczywisty koszt przeprowadzenia transakcji.
 • Bardzo uboga oferta akcji.
 • Brak zagranicznych ETF-ów.
 • Problemy z handlowaniem akcjami spin-offu (wydzielenie nowej spółki ze struktur “starej” firmy).
 • Problem w przypadku przejęcia firmy notowanej na GlobalConnect i płatności za transakcję w akcjach.
 • Problemem może być rozliczenie dywidendy otrzymanej od zagranicznych spółek.

Jak wygląda rozwiązanie GPW na tle rynku wiedeńskiego?

GPW nie ukrywało, że swoje rozwiązania wzorowało na giełdzie wiedeńskiej. Wiedeń zaoferował domom maklerskim dostęp do zagranicznych akcji ponad 4 lata wcześniej niż GPW. Nie dziwi więc, że oferta giełdy wiedeńskiej jest na razie znaczne bogatsza. Obecnie członkowie giełdy we Wiedniu mogą nabyć lub sprzedać prawie 800 instrumentów (akcji i ETF-ów) z ponad 20 krajów. W przypadku GPW dostęp do zagranicznych akcji jest bardzo skromny. Jest to 13 spółek z Europy (Niemcy, Hiszpania, Portugalia).

Podsumowanie

GlobalConnect powstał, aby ułatwić polskim inwestorom dostęp do zagranicznych akcji. Należy jednak zauważyć, że na razie osiągnięcia są dość niewielkie. Z 13 spółek dostępnych dla polskich inwestorów aż 11 jest notowanych we Frankfurcie. Na razie platforma nie umożliwia handlowania akcjami amerykańskich spółek. Możliwe, że w kolejnych kwartałach pojawią się kolejne spółki. W ofercie brakuje także zagranicznych ETF-ów. Kolejnym problemem rynku są wysokie spready oraz nikłe zainteresowanie inwestorów. Nie ma co się dziwić, ponieważ warunki handlu i niewielka liczba instrumentów zniechęca do handlu. Na tę chwilę nie można powiedzieć o tym, że droga do 100 instrumentów notowanych na ASO jest szybka. Trudna zatem mówić o sukcesie GlobalConnect.

FAQ

W jakich godzinach można handlować na akcjach dostępnych na GlobalConnect?

Na rynku GlobalConnect można składać zlecenia między 9:05 a 17:05 czasu środkowo-europejskiego.

W jakiej walucie kwotowane są spółki?

Inwestor może nabyć akcje spółek dostępnych na GlobalConnect w PLN. Dzięki temu uniknie kosztów przewalutowania.

Czy nabywając akcje na GlobalConnect nie ma się ekspozycji na ryzyko walutowe?

Nabywając akcje na GlobalConnect inwestor naraża się na ryzyko kursowe. Wynika to z tego, że akcje są tylko kwotowane w PLN. Oznacza to, że cena niemieckiej akcji widoczna na arkuszu zleceń to pochodna: ceny akcji w EUR, kursu EUR/PLN oraz spreadu animatora.

Czy jest możliwość przeniesienia papierów spółek zagranicznych między brokerami?

Tak, tego typu transakcja jest możliwa, z wykorzystaniem FoP (Free of Payment). Opłata za tą transakcję będzie zgodna z cennikiem KDPW.

Czy jeśli z akcji zostanie wydzielony inny papier wartościowy (tj. spin-off) to akcje będą handlowane na GlobalConnect?

Niestety możliwe będzie to tylko wtedy, kiedy nowa akcja (nowy ISIN) będzie udostępniona do handlu na platformie przez WAR.

Czy można skorzystać z niższych stawek opodatkowania zagranicznej dywidendy na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania?

Wszystko zależy od tego jak tą sprawę rozwiązuje dom maklerski. Jeśli dom maklerski umożliwia przekazanie dokumentów pozwalających uniknąć podwójnego opodatkowania, inwestor będzie mógł skorzystać z preferencyjnych stawek podatkowych.

W jakiej walucie będzie wypłacana dywidenda?

KDPW umożliwia otrzymywanie dywidendy w takich walutach jak: USD, EUR, GBP, HUF, CZK.

W jaki sposób następuje rozliczenie transakcji na GlobalCOnnect?

Rozliczenie transakcji następuje w taki sam sposób jak zwykłe transakcje na warszawskiej giełdzie.

Dni handlowe będą zgodne z zagranicznym czy polskim kalendarzem świąt?

Handel na rynku GlobalConnect jest prowadzony na tych samych zasadach co handel polskimi akcjami. Zatem wolne na rynku niemieckim czy amerykańskim nie oznacza, że w Polsce nie będzie można handlować akcjami.

Czy kupno akcji na GlobalConnect różni się od kupna CFD albo akcji ułamkowej?

Tak. Kupno akcji na GlobalConnect oznacza, że jest się właścicielem akcji i przysługują Ci prawa do dywidendy i udziału w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy. Z kolei nabycie CFD lub akcji ułamkowej nie jest tożsame z fizycznym nabyciem akcji.

Kto może inwestować na GlobalConnect?

Inwestować na tym rynku mogą wszyscy inwestorzy, których domy maklerskie są podłączone do tego ASO.


Brokerzy oferujący dostęp do akcji zagranicznych

Jak inwestować na zagranicznych rynkach? Nie da się ukryć, że na obecny moment oferta GlobalConnect GPW jest tak skromna, że praktycznie nie pozwala na skuteczną budowę portfela, opartą o zagraniczne walory. Jednak coraz większa liczba brokerów forexowych posiada całkiem bogatą ofertę akcyjną, ETF oraz CFD na te instrumenty. Dla przykładu na XTB znajdziemy na dzień dzisiejszy ponad 4 000, a Saxo Bank prawie 30 000 spółek.

Broker xtb 2 saxo bank logo male plus 500 logo
Kraj Polska Dania Cypr *
Ilość giełd w ofercie 16 giełd 37 giełd 24 giełdy
Ilość akcji w ofercie ok. 2300 – akcje
ok. 1800 – CFD na akcje
19 000 – akcje
8 800 – CFD na akcje
ok. 3 000 – CFD na akcje
Ilość ETF w ofercie 194 – ETF
112 – CFD na ETF
3000 – ETF
675 – CFD na ETF
ok. 100 – CFD na ETF
Prowizja 0% prowizji do 100 000 EUR obrotu / miesiąc wg cennika Spread zależny od instrumentu
Min. depozyt 0 zł
(zalecane min. 2000 zł)
2 000 EUR 500 zł
Platforma xStation SaxoTrader Pro
Saxo Trader Go
Platforma Plus500

* oferta PLUS500 CY

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 72% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowi rekomendacji i nie ma na celu nikogo zachęcić do podejmowania jakichkolwiek działań inwestycyjnych. Pamiętaj, że każda inwestycja obarczona jest ryzykiem. Nie inwestuj środków, na których utratę nie możesz sobie pozwolić.
Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Forex Club
Forex Club jest jednym z największych i najstarszych polskich portali o tematyce inwestycyjnej - forex i narzędzi wykorzystywanych w tradingu. To autorski projekt zapoczątkowany w 2008 roku i rozpoznawalna marka ukierunkowana na rynek walutowy.