Aktualności
Teraz czytasz
Dziś decyzja OPEC+ o zwiększeniu produkcji ropy
0

Dziś decyzja OPEC+ o zwiększeniu produkcji ropy

utworzył Daniel Kostecki2 lutego 2022

Kontrakty terminowe na ropę WTI utrzymują się w środę powyżej 88 dolarów za baryłkę. Na relatywnie wysokie ceny zdają się wpływać napięcia geopolityczne i ograniczone globalne dostawy surowca. Dziś OPEC+ ogłosi decyzję o zwiększeniu produkcji.

Od początku br. cena baryłki WTI wzrosła o ponad 17 proc. i jest najwyższa od siedmiu lat. Wydaje się też, że w dobie znoszenia pandemicznych ograniczeń popyt na surowiec rośnie.

Scenariusz bazowy: zwiększenie wydobycia o 400 tys. baryłek dziennie

Tymczasem grupa głównych producentów surowca ma trzymać się dotychczasowej polityki umiarkowanego wzrostu wydobycia, powołując się na fakt, że świat stoi w obliczu niedoboru energii z powodu źle skalkulowanego przejścia na bardziej ekologiczne paliwa przez kraje konsumenckie.

Oczekuje się, że OPEC+ zgodzi się na planowaną na marzec podwyżkę o 400 tys. baryłek dziennie (bpd), choć w styczniu po raz kolejny nie udało się osiągnąć celów produkcyjnych i tym samym na rynek trafiło mniej ropy, niż wcześniej zakładano.

Goldman Sachs stwierdził w swojej notatce, że istnieje jednak szansa na szybszy wzrost produkcji ze strony krajów OPEC+, biorąc pod uwagę tempo ostatniego szybkiego wzrostu cen.

Według prognoz ceny ropy spadną, zapasy wzrosną

Według amerykańskiej agencji EIA już od drugiego kwartału 2022 r. na światowym rynku ropy naftowej ma dojść do sytuacji, w której podaż będzie przewyższać popyt, co może wpłynąć w długim terminie na ustabilizowanie się cen bądź nawet ich spadek. Zdaniem EIA i raportu Short-Term Energy Outlook średnia cena baryłki WTI w 2022 r. może wynieść 71,32 USD, a w 2023 r. może spaść do 63,50 USD.

Według prognoz EIA globalne zapasy ropy mogą rosnąć w tempie 0,5 mln bpd w 2022 r i 0,6 mln bpd w 2023 r. Agencja oczekuje, że globalna konsumpcja paliw płynnych wzrośnie o 3,6 mln bpd w 2022 r. i 1,8 mln bpd w 2023 r. Zaś średnia produkcja ropy w OPEC może wzrosnąć o 2,5 mln bpd do średnio 28,8 mln bpd w 2022 r i średnio do 28,9 mln w 2023 r.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.