Aktualności
Teraz czytasz
Ryzyko optymistycznych perspektyw Nvidii
0

Ryzyko optymistycznych perspektyw Nvidii

utworzył Saxo Bank29 czerwca 2023

Działania rządu mogą potencjalnie zakłócić hossę AI na amerykańskim rynku akcji. Rząd Stanów Zjednoczonych rozważa rozszerzenie kontroli wprowadzonych w październiku 2022 r. na chipy wykorzystywane do rozwijania sztucznej inteligencji eksportowane do Chin. Akcje Nvidii spadły wczoraj o 4.5% w obrocie przedrynkowym, a trend ten może szybko rozprzestrzenić się na inne amerykańskie akcje spółek technologicznych. Dane dotyczące przychodów Nvidii w podziale na regiony geograficzne pokazują, że Chiny były zdecydowanie największym motorem ich wzrostu w I kwartale roku obrotowego 2024 (kończącym się 30 kwietnia 2023 r.), jako że chińskie firmy technologiczne dążą do tego, by dogonić amerykańskie pod względem rozwoju sztucznej inteligencji. Rozszerzone kontrole eksportowe chipów wykorzystywanych w obszarze AI są zdecydowanie największym ryzykiem dla optymistycznych prognoz Nvidii przedstawionych w maju, więc inwestorzy powinni rozważyć swoją ekspozycję na ryzyko.


PRZECZYTAJ: Nvidia – poznaj historię spółki, która rządzi na Wall Street i w Nasdaq


Administracja Bidena rozważa nowe ograniczenia dotyczące chipów AI

Dwa dni temu, po zamknięciu amerykańskich rynków akcji, Wall Street Journal ogłosił w ekskluzywnym artykule, że rząd USA rozważa wprowadzenie nowych ograniczeń w zakresie eksportu chipów AI, które najprawdopodobniej wymagałyby od Nvidii uzyskania licencji dla określonych klientów w Chinach. Wspomniany w artykule termin, w którym Departament Handlu USA miałby podjąć decyzję w tej kwestii to początek lipca. Pośpiech ten sugeruje, że Stany Zjednoczone obawiają się, że Chiny robią wszystko, co w ich mocy, aby dogonić amerykańskiego lidera w dziedzinie technologii sztucznej inteligencji. Akcje Nvidii spadły o 4,5% w obrocie przedrynkowym z potencjalnym kluczowym przebiciem poziomu 400 w dzisiejszej sesji giełdowej, jeśli inwestorzy zmniejszą swoją ekspozycję na akcje spółki. Akcje AMD spadły o 3.5% w obrocie przedrynkowym.

1 nvidia wykres

Chiny kluczowym czynnikiem dla perspektyw Nvidii

Rozważane nowe ograniczenia eksportowe miałyby kluczowe znaczenie dla nastrojów rynkowych, ponieważ wzrost amerykańskich akcji napędzany rozwojem sztucznej inteligencji był kluczowym czynnikiem decydującym o tegorocznych wynikach. Optymistyczne perspektywy Nvidii wynikające z wyników za I kwartał roku obrotowego 2024 (kończący się 30 kwietnia) przedstawionych 24 maja podniosły wycenę całego klastra akcji związanych z obszarem sztucznej inteligencji, jak również 12-miesięczne prognozy dotyczące zysków dla sektora technologicznego S&P 500 przed ważnym momentem ogłoszenia wyników za II kwartał, który rozpocznie się w połowie lipca.

2 nvidia earning estimates

Aby zrozumieć znaczenie nowych ograniczeń eksportowych, z którymi potencjalnie będą się musiały mierzyć spółki takie jak Nvidia i AMD, należy cofnąć się do 7 października 2022 r., kiedy to administracja Bidena wprowadziła kontrole w zakresie eksportu amerykańskich technologii sztucznej inteligencji i półprzewodników do Chin. Polityka ta miała na celu uniemożliwienie producentom zaawansowanych technologicznie produktów, takim jak Nvidia, eksportu swoich chipów A100 do Chin. Akcje Nvidii spadły o 12% w ciągu czterech sesji giełdowych, gdy inwestorzy zdali sobie sprawę, że około 26% działalności firmy może bezpośrednio podlegać restrykcjom wynikającym z nowych przepisów.

Miesiąc później pojawiły się informacje, że Nvidia pracuje nad rozwiązaniem, dzięki któremu mogłaby eksportować chipy AI do Chin bez naruszania nowych zasad. W niedawnych raportach 10-K firma wspominała o chipach A800 i H800 przygotowywanych na rynek chiński jako zamienniki popularnych chipów AI A100 i H100. Zmiana, którą wprowadziła Nvidia, polegała na ograniczeniu szybkiej magistrali połączeń NVLink do maksymalnie 400 GB/s. Zmiana ta pozwoliła firmie ponownie otworzyć się na rynek chiński bez wymogu posiadania licencji dla zmodyfikowanych chipów AI.

Jak podkreślono w artykule, już w kwietniu nastąpił silny wzrost chińskiego popytu na produkty A800 i H800, napędzany zakupami przez Tencent i innych chińskich technologicznych gigantów. Potwierdza to, że Chiny są znacznie w tyle za amerykańskimi firmami, jeśli chodzi o obszar sztucznej inteligencji, a uruchomienie ChatGPT i Bard wzbudziło w Chinach poczucie pilnej potrzeby doścignięcia USA w tym zakresie. Chińskie media rozpisują się na temat planów chińskiego rządu dotyczących znacznego zwiększenia wydatków na badania i rozwój w tym roku. Według niedawnego artykułu Bloomberga, oczekuje się, że tylko w obecnym roku w Chinach wydatki na sztuczną inteligencję sięgną 15 mld USD.

Analizując bliżej dane dotyczące przychodów Nvidii w podziale na obszary geograficzne, można zauważyć eksplozję popytu ze strony Państwa Środka. Nvidia nigdy nie wspomina ani o wydobyciu kryptowalut, ani o Chinach w swoich komunikatach prasowych lub prezentacjach dla inwestorów. Jest to celowe działanie. Aby uzyskać dane dotyczące przychodów w podziale geograficznym, należy zagłębić się w raporty 10-K. Na podstawie tych dokumentów rysuje się wyraźny trend. W 2022 r. przychody firmy z Chin i Tajwanu spadły, ponieważ wydobycie kryptowalut stało się znacznie mniej opłacalne w wyniku upadku m.in. Bitcoina. Rynek został zalany procesorami graficznymi Nvidii, ponieważ przestały one być używane do wydobywania kryptowalut.

Kolejną niezwykle ciekawą obserwacją jest gwałtowny spadek przychodów z Państwa Środka w kwartale zakończonym 29 stycznia 2023 r. pomimo stabilizacji rynku kryptowalut. Można założyć, że spadek ten wynikał z nowych ograniczeń eksportowych wprowadzonych 7 października 2022 r. W odniesieniu do tego samego kwartału, widać również skokowy wzrost przychodów z innych krajów. Z niedawnego raportu 10-K wiadomo, że Singapur, który jest teraz oddzielnie traktowany, jest najważniejszym krajem w tym segmencie, a zatem mógł być wykorzystywany jako pośrednik sprzedaży chipów A100 i H100.

W I kwartale roku obrotowego 2024, który zakończył się 30 kwietnia 2023 r., Nvidia przedstawiła swoje optymistyczne prognozy. Przychody z Chin wzrosły o 67% kw / kw, podczas gdy przychody z rynku amerykańskiego jedynie o 7% kw / kw, mimo że kraj ten jest potęgą, jeśli chodzi o rozwój sztucznej inteligencji. W segmencie pozostałych krajów przychody spadły o 31% kw / kw. Uderzające jest to, że pomimo znacznego wzrostu przychodów z Chin, Nvidia tylko raz wspomina o tym kraju w komunikacie prasowym i prezentacji dla inwestorów. W dodatku jest to niewiele znacząca notatka dotycząca segmentu motoryzacyjnego mówiąca, że „niektórzy klienci NEV w Chinach dostosowują swoje harmonogramy produkcji, aby odzwierciedlić wolniejszy niż oczekiwano wzrost popytu”.

Jeśli połączymy wszystkie dane, zauważymy, że nowe chipy A800 i H800 napędzają popyt w Chinach, ponieważ chińskie firmy technologiczne, motywowane przez rząd Chin, starają się dogonić amerykańskich gigantów technologicznych w dziedzinie sztucznej inteligencji. Fakt, że Departament Handlu USA rozważa zmianę zasad eksportowych, sugeruje, że rząd USA również zauważył ten trend i zaczyna się obawiać, co może on oznaczać dla amerykańskiego lidera w dziedzinie technologii AI.

3 nvidia revenues

Ryzyko wpływu nowych ograniczeń eksportowych jest zdecydowanie największym ryzykiem dla akcjonariuszy Nvidii, ponieważ konieczność spełnienia wymogów licencyjnych w celu sprzedaży do Chin chipów AI miałyby znaczący negatywny wpływ na wyniki finansowe, jak opisano w raporcie 10-K Nvidii. W przypadku wprowadzenia przez rząd USA nowych kontroli eksportu dla chipów AI, może to spowodować spowolnienie wyścigu AI w całym amerykańskim sektorze technologicznym, ponieważ fundusze prawdopodobnie zmniejszyłyby ekspozycję i zrealizowały zyski.

Nvidia nie ucieknie przed grą w rozdrobnienie

Jak opisaliśmy w naszej prognozie kwartalnej na II kwartał, świat wszedł w erę rozdrobnienia która jest przedłużeniem wojny handlowej rozpoczętej przez administrację Trumpa w 2016 roku. Rozdrobnienie to geopolityczna gra oparta na idei destabilizacji globalnych łańcuchów dostaw. Na początku Europa starała się zajmować neutralną pozycję, jednak inwazja Rosji na Ukrainę pchnęła kontynent do włączenia się do gry. Strategia ta ma cztery główne filary: 1) obronność, 2) energia, 3) towary i 4) technologie.

Jeśli technologia sztucznej inteligencji będzie głównym wektorem rynku technologicznego następnej dekady, Nvidia nie będzie mogła przyjąć klasycznej neutralnej strategii komercyjnej, polegającej na maksymalizacji zysku akcjonariuszy. Firma będzie zmuszona do ścisłego przestrzegania amerykańskiej polityki dla sektora przemysłowego i bezpieczeństwa narodowego w odniesieniu do technologii AI. Biorąc pod uwagę, że oczekiwania inwestorów są obecnie kształtowane przez ostatnie perspektywy Nvidii, które były głównie napędzane przez popyt chińskich firm technologicznych zmuszonych do nadrabiania zaległości w stosunku do amerykańskich gigantów, firma musi się liczyć z poważnym ryzykiem w przypadku, gdy rząd USA zdecyduje się na wprowadzenie nowych ograniczeń w zakresie eksportu chipów AI do Chin.

Inwestorzy liczący na duże zyski z akcji Nvidii i ogólnie amerykańskich spółek technologicznych powinni rozważyć optymalizację ryzyka dla swoich portfeli poprzez obniżenie ekspozycji. Wielkie oczekiwania mogą legnąć w gruzach w wyniku fragmentacji. Negatywny wpływ na Nvidię prawdopodobnie rozprzestrzeni się na klaster pozostałych spółek AI, który składa się z akcji takich firm jak AMD, ASML, Adobe, Alphabet, Meta, Advantest, Palantir, Marvell Technology, Microsoft i Applied Materials.


O Autorze

peter garnry saxo bank

Peter Garnry – dyrektor ds. strategii rynków akcji w Saxo Banku. Opracowuje strategie inwestycyjne i analizy rynku akcji, a także poszczególnych spółek, stosując metody statystyczne i modele. Garnry tworzy Alpha Picks dla Saxo Bank, miesięcznik w którym wybierane są najbardziej atrakcyjne spółki w USA, Europie i Azji. Wnosi także wkład w kwartalne prognozy Saxo Bank i coroczne „szokujące prognozy”. Regularnie udziela komentarzy w telewizji, w tym CNBC i Bloomberg TV.

Co o tym sądzisz?
Lubię
20%
Interesujące
80%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Saxo Bank
Saxo Bank to duński bank inwestycyjny, oferujący dostęp do ponad 40 tysięcy instrumentów. Grupa Saxo zapewnia dywersyfikację geograficzną i ochronę depozytów w 100% do kwoty 100 000 EUR, zapewnianą przez Duński Fundusz Gwarancyjny.