Początkujący
Teraz czytasz
“Po prostu inwestuj” – rozmowa z Nguyen Ba Lam – głównym analitykiem Finmex
0

“Po prostu inwestuj” – rozmowa z Nguyen Ba Lam – głównym analitykiem Finmex

utworzył Natalia Bojko6 kwietnia 2021

Azja, jako jeden z pierwszych kontynentów wyszła z pierwszej fali koronawirusa. Potem wieści głównie o Chinach zniknęły, jakoby nikt w tamtych rejonach nie miał ponownego problemu z epidemią. Być może malejąca ilość wiadomości z tamtej części świata wzbudziła w nas poczucie, że COVID-19 już go częściowo nie dotyczy. Postanowiłam podpytać u źródła i przeprowadzić wywiad z Nguyen Ba Lam, który zgodził się opowiedzieć nieco więcej o obecnej sytuacji ekonomicznej jego regionu oraz jego pomysłach na inwestycje. Porozmawialiśmy przede wszystkim o sytuacji epidemicznej w Azji, o tym, które regiony istotnie ucierpiały i jak kształtują się perspektywy gospodarcze w najbliższym czasie. Ponadto Nguyen opowiada nieco o początkach na rynku. Jak do niego podejść i od czego zacząć. 

Nguyen Ba Lam, ma 26 lat, jest analitykiem finansowym w Finmex i od ponad 7 lat zajmuje się rynkami kapitałowymi. Posiada tytuł magistra finansów na Narodowym Uniwersytecie Ekonomicznym w Charkowie. Jeszcze jako student zaczął próbować swoich sił w handlu na rynku Forex. Następnie rozpoczął pracę w firmach maklerskich w Charkowie i Kijowie, jako analityk finansowy. Sprawdzał się bardzo dobrze, a jego talent został zauważony przez zagraniczne firmy. Został zaproszony do Wietnamu do pracy w Finmex w charakterze głównego analityka finansowego. Pracuje tam do dziś. Poza pracami analitycznymi, do jego głównych zadań należy tworzenie programów do zarządzania pieniędzmi i strategii handlowych. Korzystając z faktu, iż Nguyen pracuje w Wietnamie, w wywiadzie dopytałam o kilka kwestii związanych z sytuacją pandemiczną w Azji. 

Nguyen’owi bardzo dziękuję za poświęcony czas, a Was zapraszam serdecznie do wywiadu. 


Nguyen Ba Lam – Czy nie jest za późno na inwestycję w BITCOIN?

Na początku chciałabym Ci zadać pytanie, jak Twoim zdaniem, (oraz w jakim stopniu) pandemia wpłynęła na gospodarkę w Azji?

Gospodarka regionalna w Azji Wschodniej i na Pacyfiku nieco spowolniła tempo w ubiegłym roku o około 0,9%. Jednak dotkliwość wstrząsu wywołanego pandemią COVID-19 była nierówna. Szacuje się, że w Chinach i Wietnamie, które skutecznie kontrolowały rozprzestrzenianie się wirusa, PKB wzrosło odpowiednio o 2% i 2,8%. Wynik ten osiągnięto dzięki kompetentnej kontroli rozprzestrzeniania się COVID-19, przywróceniu produkcji i eksportu. Niezwykle istotny i ważny był fakt stymulowania gospodarki przez państwo. Reszta regionu poniosła zdecydowanie większe straty.

Czy mógłbyś wymienić te konkretne regiony?

Najbardziej dotknięte były kraje, które ogłosiły dłuższe okresy izolacji (lockdown i znaczące restrykcje) połączone z dużym odsetkiem zakażeń w kraju, takie jak Filipiny. Dodatkowym elementem ryzyka w tym wszystkim jest niepewność polityki wewnętrznej, która szczególnie dotknęła kraje takie jak Malezja, Tajlandia, Timor Wschodni. Jako ostatnie wymieniłbym kraje, które są silnie uzależnione od turystyki (Fidżi, Tajlandia, Palau, Vanuatu).

Jakie są Twoje oczekiwania wobec koniunktury w najbliższym czasie? 

Oczekuje się, że rozwijające się podregiony azjatyckie odnotowują w tym roku umiarkowany wzrost, z wyjątkiem Azji Wschodniej, dla której prognozuje się silne odbicie do 7% w 2021 r. Przewiduje się również, że Wietnam, który był w stanie powstrzymać pandemię przy niewielkich stratach ludzkich i ekonomicznych, odnotuje wzrost gospodarczy zbliżony do poziomu 6,7% w 2021 roku.

Jakie zagrożenia widzisz w związku z ożywieniem gospodarczym? Czego można się spodziewać podczas tej fazy?

Przedłużająca się pandemia COVID-19 pozostaje największym ryzykiem pogorszenia perspektyw rozwoju regionu w tym roku. Nie omija ona większości krajów azjatyckich. Natomiast inne zagrożenia wynikają z napięć geopolitycznych, w tym eskalacji konfliktów handlowych i technologicznych między Stanami Zjednoczonymi a Chińską Republiką Ludową (ChRL). Ich natężenie wspierają dodatkowo różnego rodzaju problemy finansowe, które mogą zostać zaostrzone przez przedłużającą się pandemię.

Co możesz doradzić ludziom? Jak i gdzie inwestować na giełdzie w tym trudnym dla wszystkich okresie? Czy masz swoje topowe instrumenty?

Osobiście wolę inwestycje portfelowe opierające się o fundamenty. Opieram się na słowach Warrena Buffeta, który mówił, że:

„Kupując akcje, kupujesz część firmy, a nie tylko żetony”.

Podczas pojawienia się koronawirusa najpierw w Chinach (które stopniowo zaczął się rozrastać na cały świat) moje portfolio spadło “tylko” o niecałe 25%, czego nie mogę powiedzieć o wielu moich znajomych z branży, którzy stracili ogromne pieniądze. Ludzie zawsze chcą zarobić w bardzo krótkim czasie, więc używają różnych narzędzi, aby zwiększyć swój potencjalny zysk i nie zwracają uwagi na silny wzrost ryzyka na rynkach.

Czy handlujesz sam na rynku? Jaki był Twój zysk w ostatnim roku?

Tak, na rynku handluję również na własny rachunek. W ostatnim roku moja rentowność z oczywistych względów wyniosła 174%, ale w tym roku spodziewamy się zysku na poziomie 60-70%.

Czy mógłbyś udzielić kilku wskazówek dla początkujących inwestorów? Jakiej rady być im udzielił? 

Zawsze inwestuj w to, co sam zanalizowałeś, i inwestuj w to, co Twoim zdaniem będzie poszukiwane i chętnie kupowane za 10-20 lat. Aby to zobrazować podam może prosty przykład opierający się na najbardziej znanej spółce. Jestem użytkownikiem iPhone’a, więc mam w portfelu akcje Apple. Myślę, że za 10-20 lat większość będzie jeździła pojazdami przyjaznymi dla środowiska, więc inwestuję w Teslę czy General Motors. 

Finmex to również instytucja edukacyjna. Jak opisałbyś proces kształcenia inwestora? Czego Twoim zdaniem potrzebuje początkujący inwestor? Mógłbyś określić konkretną ścieżkę?

  1. Najważniejsza jest chęć rozwoju w dziedzinie inwestycji
  2. Cierpliwość i spokój
  3. Po prostu inwestuj 
  4. Umiejętność czytania głównych wskaźników fundamentalnych 
  5. Podstawowa wiedza z matematyki i ekonomii
  6. I jeszcze raz – wielka chęć rozwoju, by coraz głębiej poznawać temat.

Dziękuję!

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie sprawuje rolę co-CEO & Founder w czeskiej firmie proptradingowej SpiceProp. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).