Akcje
Teraz czytasz
Jak kupić akcje Berkshire Hathaway? Wszystko o inwestowaniu w spółkę Warrena Buffetta
0

Jak kupić akcje Berkshire Hathaway? Wszystko o inwestowaniu w spółkę Warrena Buffetta

utworzył Alicja Nowak24 września 2020

Berkshire Hathaway, zarządzane przez Warrena Buffetta przedsiębiorstwo, jest obecnie ósmą największą firmą na świecie. Jest to holding kupujący firmy z różnych branż, kierując się kryterium zysków. Holding przynosi średnioroczny zysk wysokości 19% podczas gdy średnioroczny zysk za ten sam okres z indeksu S&P 500 wynosi 9,7%. Jak zainwestować w Berkshire Hathaway? Odpowiedź na to pytanie zamieszczamy w tym poradniku.

Wykres – akcje Berkshire Hathaway


Podstawowe informacje o spółce Berkshire Hathaway

Logo berkshire hathaway logo
Nazwa Berkshire Hathaway Inc
Siedziba Omaha, Nebraska, USA
Data założenia 1839
Symbol giełdowy BRK.A, BRK.B
Branża Holding wielobranżowy
Kapitalizacja 510 mld USD
Dywidenda
Strona www https://www.berkshirehathaway.com/

Historia utworzenia firmy

Berkshire Hathaway to firma o blisko 200 letniej historii. Została założona w 1839 roku przez Olivera Chace jako fabryka włókiennicza. Firma dobrze prosperowała przez pierwsze dekady działalności i zaczęła podupadać wraz ze zmniejszeniem popytu na tekstylia po pierwszej wojnie światowej. W tym czasie firmą zarządzał Seabury Stanton, który dokonał licznych inwestycji i zdołał odbudować dochodowość przedsiębiorstwa na jakiś czas. W tamtym czasie firma posiadała 15 fabryk, zatrudniała 12 000 pracowników i generowała 120 milionów dolarów przychodu. Wraz z upływem kolejnych lat firma była zmuszona jednak zamknąć 7 fabryk i zwolnić dużą część swoich pracowników z powodu kłopotów finansowych i podupadającej branży włókienniczej.

Warren Buffett wkracza do gry

warren buffett akcjeWarren Buffett zaczął kupować udziały w Berkshire Hathaway w 1962 roku w celu zarobienia na odkupie akcji przez firmą po zamknięciu kolejnych zakładów włókienniczych. W 1964 roku Stanton zaproponował Buffettowi odkupienie posiadanych przez niego akcji firmy w cenie 11,5 dolara za akcję, na co Buffett się zgodził. Jednak ostatecznie Buffett otrzymał pisemną propozycję odkupienia akcji po 11,375 dolara za akcję. Nie zgodził się na sprzedaż akcji w niższej cenie i zamiast tego postanowił dokupić akcje, przejąć kontrolę nad firmą i zwolnić Stantona.

Po przejęciu Berkshire Hathaway Buffett rozpoczął inwestycje i przejęcia w branży ubezpieczeń. Pierwszymi przejętymi przez niego firmami było National Indemnity Company oraz GEICO, które pozostaje do dziś istotną, generującą duże zyski, częścią holdingu. W 1985 roku Buffett zamknął ostatnie fabryki włókiennicze.

Największa pomyłka w życiu Buffetta?

Sam Warren twierdzi, że zakup tytułowej spółki był największą pomyłką w jego życiu. Według szacunków Buffetta stukrotnie bardziej opłacałoby mu się inwestowanie bezpośrednio w firmy ubezpieczeniowe, zamiast robienia tego za pomocą upadającej firmy, którą przejął. Wyrocznia z Omaha, jak często nazywa się Buffeta, w 2010 roku, w wywiadzie dla CNBC stwierdził, że zakup Berkshire Hathaway pozbawił go możliwości zarobienia 200 miliardów dolarów w ciągu 45 lat.

CEO Berkshire Hathaway

Warren Buffett posiada 31% udziałów uprawniających do głosowania w zarządzie spółki oraz 18% wartości rynkowej wszystkich akcji.

Buffett pobiera pensję jako CEO w wysokości 100 000 dolarów rocznie. Jest to jedna z najniższych pensji dla CEO wśród największych firm w Stanach Zjednoczonych.

Najdroższe akcje na giełdzie

Cena jednej akcji spółki wynosi obecnie 320 600 dolarów. Są to najdroższe akcje w historii giełdy w Nowym Jorku. Ceny akcji przekroczyły 100 000 dolarów w 2006 roku. Wysoka cena pojedynczej akcji wynika między innymi z tego, że spółka wypłaciła dywidendę tylko raz od kiedy Buffett objął zarządzanie firmą. Dzięki temu zyski przedsiębiorstwa zwiększają wartość księgową akcji. Innym czynnikiem jest również fakt, że akcje Berkshire Hathaway nigdy nie były dzielone na mniejsze. Jest to podyktowane pragnieniem zarządu, by przyciągać długoterminowych inwestorów, nie zaś spekulantów.

Firmy wchodzące w skład holdingu

Berkshire Hathaway posiada w całości spółki takie jak Duracell, Dairy Queen, BNSF, Fruit of the Loom czy GEICO. Posiada też znaczące udziały w Kraft Heinz Company, American Express, Wells Fargo, The Coca-Cola Company, Bank of America czy Apple. Poniżej przedstawiam listę branż oraz większych firm, które są w posiadaniu holdingu Warrena Buffetta.

Ubezpieczenia

Branża ubezpieczeń jest główną osią działalności holdingu Buffetta. Holding posiada ponad 70 firm ubezpieczeniowych, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Największe firmy z branży ubezpieczeniowej w portfolio Berkshire Hathaway to: GEICO, Gen Re, NRG (Nederlandse Reassurantie Groep) oraz Berkshire Hathaway Assurance.

Energia

Spółka posiada również firmy z branży energetycznej. Spółki energetyczne obejmuje specjalnie do tego powołany holding Berkshire Hathaway Energy (dawniej znane jako MidAmerican Energy Holdings Co.). Największą ze spółek energetycznych jest Northen Powergrid, spółka energetyczna z UK.

Produkcja

Berkshire Hathaway w swoim portfolio posiada wiele firm produkujących różne dobra konsumpcyjne. Firma Forest River Inc., zakupiona przez Berkshire Hathaway w 2005 roku, produkuje kampery i pojazdy rekreacyjne. Firma posiada również wiele firm produkujących i sprzedających odzież. Do najpopularniejszych zaliczają się Fruit of the Loom, Russell Corporation, H.H. Brown Shoe Group, Acme Boots, Brooks Sports czy Justin Brands.

Budownictwo

Od roku 2000 Berkshire Hathaway inwestuje w firmy z branży budownictwa. Pierwszym krokiem w kierunku tej branży było przejęcie firmy Acme Building Brands, produkującej cegły i betonowe bloki. Kolejne firmy budowlane zakupione przez holding to Benjamin Moore & Co., Johns Manville, MiTek Inc oraz Shaw Industries (największy na świecie producent dywanów).

Usługi

Od 1996 roku firma inwestowała w spółki z branży usług lotniczych. FlightSafety International Inc (firma oferująca szkolenia dla pilotów lotniczych) oraz NetJets to przykładowe firmy z tej branży.

Sprzedaż detaliczna

W portfelu spółki znajduje się kilka sklepów meblowych takich jak Nebraska Furniture Mart, RC Willey Home Furnishings, Star Furniture Company czy Jordan’s Furniture Inc. Spółka posiada również firmę The Pampered Chef, która jest największym dystrybutorem akcesoriów kuchennych w Stanach Zjednoczonych. W 1995 roku do portfolio holdingu dołączyła sieć sklepów jubilerskich Helzberg Diamonds, zaś w 2000 roku Berkshire Hathaway kupiło sieć salonów jubilerskich Ben Bridge Jeweler. Firma posiada również sieci sklepów ze słodyczami jak See’s Candies czy Dairy Queen.

Media

Z branży mediów Berkshire Hathaway posiada od 1977 roku Buffalo Evening News oraz od 2006 roku Business Wire. W 2011 roku Buffett kupił Omaha World-Herald, zaś w 2012 roku 63 tytuły prasowe od koncernu Media General.

Jak kupić akcje Berkshire Hathaway

Aby kupić akcje Berkshire Hathaway możesz założyć konto w domu maklerskim i kupić za jego pośrednictwem akcje bezpośrednio na amerykańskiej giełdzie. Do wyboru mamy także ETF oraz kontrakty na akcje (CFD).

ETF

Dla osób pragnących bardziej zdywersyfikować swoją inwestycję dobrym wyborem mogą okazać się ETFy zawierające w swoim składzie akcje Berkshire Hathaway. Interesującym wyborem są również ETFy, które starają się naśladować strategię Buffetta przy wyborze spółek do inwestycji.

[XLF] Financial Select Sector SPDR Fund

    • Opłaty roczne: 0.13%
    • Emitent: State Street Global Advisors

W funduszu XLF znajdziemy spółki z sektora finansowego, notowane w indeksie S&P 500. Spółki są ważone według kapitalizacji rynkowej. Fundusz charakteryzuje się wysoką płynnością i zarządza aktywami o wartości 17 miliardów dolarów. Średnie dzienne spready wynoszą 0.04%. Fundusz wypłaca dywidendę w wysokości 1.89% rocznie. Berkshire Hathaway jest największą spółką w funduszu odpowiadając za 15.73% wartości. Kolejne największe firmy w tym ETFie to: JPMorgan Chase & Co., Bank of America, Wells Fargo & Company oraz Citigroup Inc.

[FNCL] Fidelity MSCI Financials Index ETF

    • Opłaty roczne: 0.08%
    • Emitent: DMR LLC

Fundusz FNCL śledzi ceny spółek z branży finansowej z całej giełdy amerykańskiej. W odróżnieniu od XLF nie skupia się jedynie na spółkach z S&P500, daje więc szerszą ekspozycję na branżę. Fundusz może się pochwalić bardzo niskimi kosztami (0.08% rocznie) oraz niskimi spreadmi (0.06%). Zarządza 721 milionami dolarów i płaci 2.87% dywidendy rocznie. Akcje Berkshire Hathaway stanowią 9.25% funduszu. Pozostałe znaczące firmy w funduszu to podobnie jak w wyżej opisanym XLF: JPMorgan Chase & Co., Bank of America, Wells Fargo & Company oraz Citigroup Inc.

[MOAT] VanEck Vectors Morningstar Wide Moat ETF

    • Opłaty roczne: 0.48%
    • Emitent: VanEck

MOAT jest funduszem, który co prawda nie posiada w swoim portfolio akcji Berkshire Hathaway, ale próbuje naśladować strategię Warrena Buffetta w doborze spółek. Jest to fundusz składający się z 40 firm, które są uznane przez Morningstar jako posiadające największą przewagę i wartość spośród konkurencji. Fundusz cieszy się dużą popularnością i płynnością – zarządza aktywami o wartości 3.4 miliarda dolarów. Średni dzienny spread wynosi jedynie 0.02%, a roczna stopa dywidendy 1.33%. Wyniki finansowe funduszu to 9.75% zysku za poprzedni rok oraz 15.65% zysku w perspektywie 5 lat.

Berkshire Hathaway etf

Akcje i CFD

Inną możliwością jest kupienie akcji lub kontraktów CFD na akcje Berkshire Hathaway. Można to zrobić np. u brokerów Forex. Zalety takiego wyboru to bezpośrednia i wyłączna ekspozycja na akcje Berkshire Hathaway oraz możliwość inwestowania z użyciem dźwigni finansowej w przypadku instrumentów CFD (w Europie dźwignia wynosi 1:10).

Gdzie kupić akcje Berkshire Hathaway

Poniżej przedstawiamy zestawienie ofert wybranych brokerów oferujących zarówno ETF-y, CFD na ETF-y, akcje, jak i CFD na akcje Berkshire Hathaway.

Dla przykładu na XTB znajdziemy na dzień dzisiejszy ponad 3500 instrumentów akcyjnych i 400 ETF-ów, a Saxo Bank ponad 19 000 spółek i 3000 funduszy ETF.

Broker xtb 2 saxo bank logo male
Kraj Polska Dania
Ilość giełd w ofercie 16 giełd 37 giełd
Ilość akcji w ofercie ok. 3500 - akcje
ok. 2000 - CFD na akcje
19 000 - akcje
8 800 - CFD na akcje
Ilość ETF w ofercie ok. 400 - ETF
ok. 170 - CFD na ETF
3000 - ETF
675 - CFD na ETF
Prowizja
0% prowizji do 100 000 EUR obrotu / miesiąc wg cennika
Min. depozyt 0 zł
(zalecane min. 2000 zł lub 500 USD, EUR)
0 zł / 0 EUR /  0 USD
Platforma xStation SaxoTrader Pro
Saxo Trader Go
 

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 72% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

Tradycyjne akcje a kontrakty CFD

Jak kupić akcje Berkshire Hathaway, czyli jaki instrument jest lepszy – tradycyjne akcje czy kontrakty CFD? Wszystko zależy od naszych oczekiwań, strategii, a także perspektywy czasowej planowanej inwestycji.

Tradycyjne akcje CFD na akcje
Horyzont czasowy inwestycji długi krótki
Dźwignia finansowa brak max. 1:5 (zależy od waloru)
Punkty swap brak tak
Możliwość gry na spadki nie tak

Jeśli uważamy, że cena akcji będzie rosła w długim horyzoncie czasu, to z pewnością lepszym wyborem wydają się być tradycyjne akcje – nie korzystamy tutaj z dźwigni finansowej i przez to w przypadku powodzenia zarabiamy mniej, ale jednocześnie ryzykujemy mniej i nie ponosimy kosztów z tytułu opłat przetrzymywania pozycji (punkty swapowe).

W krótkim horyzoncie czasowym CFD pozwalają zmaksymalizować zysk dzięki dźwigni finansowej,  nawet jeśli występuje niska zmienność na rynku i mimo, że z reguły opłaty są wyższe. Dodatkowo, mamy możliwość obstawiania spadków kursu.

Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowi rekomendacji i nie ma na celu nikogo zachęcić do podejmowania jakichkolwiek działań inwestycyjnych. Pamiętaj, że każda inwestycja obarczona jest ryzykiem. Nie inwestuj środków, na których utratę nie możesz sobie pozwolić.
Co o tym sądzisz?
Lubię
11%
Interesujące
89%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Alicja Nowak
Aktywna traderka na rachunku indywidualnym Forex od 2014 roku, żywo zainteresowana tematyką gospodarki, biznesu i rynków kapitałowych. Od ponad 10 lat blisko związana ze światem IT i nowych technologii, programistka, entuzjastka marketingu internetowego. Miłośniczka spędzania czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu natury i zieleni lub ćwicząc jogę.