Aktualności
Teraz czytasz
Ostatni tydzień aktywnego handlu na rynkach w tym roku
0

Ostatni tydzień aktywnego handlu na rynkach w tym roku

utworzył Marcin Kiepas11 grudnia 2023

Nowy tydzień na rynkach rozpoczął się spokojnie. Na głównych parach walutowych, po emocjonującym piątku, niewiele się dziś dzieje. Podobnie na globalnych rynkach akcji i rynku ropy. Złoto kontynuuje spadkową korektę, wracając poniżej 2000 dolarów za uncję, ale również w jego przypadku zmienność jest ograniczona. Jedynym wyjątkiem jest bitcoin, który rozpoczął tydzień od mocnej realizacji zysków, spadając dziś momentami poniżej 41000 dolarów.

BTCUSD Daily_fxclub_11122023

Wykres dzienny BTC/USD. Źródło: Tickmill

Nadchodzi świąteczny marazm

Tydzień na rynkach finansowych zaczął się spokojnie, ale to będzie bardzo gorący tydzień. Wszystko za sprawą banków centralnych i publikowanych w kolejnych dnia danych makroekonomicznych. Jednocześnie będzie to ostatni taki ciekawy tydzień na rynkach w 2023 roku. Ostatni tydzień aktywnego handlu. Później prawdopodobnie tradycyjnie wkradnie się okołoświąteczny marazm, a większa aktywność wróci dopiero w pierwszych dniach stycznia.

Wydarzeniem tego tygodnia są posiedzenia największych banków centralnych. W środę o stopach procentowych i polityce monetarnej będzie decydowała amerykańska Rezerwa Federalna (Fed), a dzień później Europejski Bank Centralny (ECB), Bank Anglii (BoE) i Narodowy Bank Szwajcarii (SNB). Jest niemal pewne, że każdy z wymienionych banków pozostawi stopy procentowe bez zmian. Stąd kluczowe będzie to, jakie komunikaty i słowa prezesów tych banków, będą towarzyszyć tym decyzjom. Czy zwiększą one oczekiwania rynków na przyszłoroczne obniżki stóp procentowych? Czy może wręcz przeciwnie, te oczekiwania nieco przyhamują? Od tego będzie zależeć rynkowa reakcja na te wydarzenia.

Główne wydarzenia tygodnia 11-15 grudnia 2023

Zanim Fed zdecyduje o stopach procentowych, a Jerome Powell na konferencji prasowej po posiedzeniu, wytłumaczy tę decyzję, wcześniej inwestorzy poznają dane o listopadowej inflacji w USA. We wtorek zostanie opublikowany raport o inflacji konsumenckiej, a dzień później o producenckiej. Gdyby inflacja zaskoczyła większym od oczekiwań spadkiem, to niezależnie od tego co w środę powie Powell (a raczej będzie wypowiadał się w nieco jastrzębim tonie), rynki na tyle mocno będą przekonane, że już w pierwszej połowie 2024 roku dojdzie do obniżki kosztu pieniądza w USA, że nawet mogą zignorować wystąpienie szefa Fed.

Oprócz opisanych wyżej danych i wydarzeń potencjalny wpływ na nastroje na rynkach mogą jeszcze mieć publikowane w piątek wstępne odczyty indeksów PMI od Japonii, przez Europę, aż po USA.

Na giełdach natomiast potencjalnie ważnym wydarzeniem będzie piątkowe wygasanie grudniowych serii instrumentów pochodnych, czyli tzw. Dzień Trzech Wiedźm, co może generować większą zmienność i większe obroty.

agenda tickmill

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.