Regulacje
Teraz czytasz
Szwajcarski Bank Narodowy – Swiss National Bank (SNB)
0

Szwajcarski Bank Narodowy – Swiss National Bank (SNB)

utworzył Natalia Bojko28 czerwca 2019

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB – Swiss National Bank) jest centralnym bankiem tego alpejskiego kraju. Podobnie jak w przypadku innych podmiotów o charakterze państwowym, funkcjonuje on w sposób zbliżony do Narodowego Banku Polskiego. Jego zadania, a także konkretną specyfikę działania, nadaje 99 artykuł Konstytucji Federalnej Szwajcarii. Państwo przykłada do tego źródła prawa niesamowicie wielką wagę, dlatego działalność SNB ma bardzo duży związek z dbaniem o rozwój ekonomiczny i gospodarczy kraju. Szwajcarski Bank Narodowy został założony w 1907 roku z dwoma siedzibami – w  Bernie i Zurychu. Bank posiada także sześć przedstawicielstw: w Bazylei, Genewie, Lozannie, Lucernie, Lugano i St. Gallen. 

Krótka historia Banku Szwajcarii

Szwajcarski Bank Centralny został założony w 1907. Głównym motywem jego powstania było pojawienie się konieczności ograniczenia liczby banków emisyjnych działających na terenie Szwajcarii. Prawa te do tej pory miało niemalże (po 1826 roku) 53 podmiotów. Ciężkim zadaniem przy takiej ilości emitentów na rynku, była bieżąca kontrola produkowanych pieniędzy. Dopiero wprowadzenie zmian w Konstytucji Federalnej Państwa (w 1874 roku)  przyniosło oczekiwane rezultaty. Dzięki temu prawa dotyczące emisji banknotów przypadły wyłącznie jednej instytucji.

Kolejne istotne zmiany nadeszły w 1891 roku. W tym czasie prawa do emisji zostały przeniesione na Konfederację Szwajcarii. Narodowy Bank Szwajcarii (w formie bardzo zbliżonej do dzisiejszej) został utworzony został 16 stycznia 1906 roku. Natomiast faktyczną działalność rozpoczął prawie półtora roku później – 20 czerwca 1907 roku. Do czasów obecnych początek działalności banku jest mocno sporną kwestią. W większości źródeł możemy zauważyć datowanie jego początków na 1907 r..

W czasie I wojny światowej doszło do większej interakcji banku z władzami Szwajcarii. Zostało mu przydzielone zadania emisji bonów skarbowych o niskim nominale.

Schweizerische National Bank  w 1994 roku został przeistoczony w spółkę akcyjną. Jej działalność i funkcjonowanie zostało powierzone pod nadzór Konfederacji. SNB posiadał wówczas 28 oddziałów i filii w poszczególnych kantonach. Bank stał się niezależny dopiero w maju 2004 roku. Całkiem niedawno, bo od roku 2015 Swiss National Bank jest własnością prywatną. Większościowy pakiet posiadają z większościowym kantony oraz banki tych kantonów. Zdecydowanie mniejszy udział znajduje się w rękach prywatnych inwestorów.

Zadania i cele SNB

Podstawowym zadaniem Narodowego Banku Szwajcarii (jak w przypadku wszystkich banków centralnych) jest emisja pieniądza. Oczywiście, mowa tu  franku szwajcarskim (CHF). SNB odpowiedzialny jest także za zarządzanie rezerwami walutowymi. Ich utworzenie oraz aktywne zarządzanie zgromadzonymi tam funduszami ma na celu zapobiegać kryzysom oraz pozwolić na ewentualną interwencję, by do niego nie dopuścić. Duże rezerwy mają znaczący wpływ na politykę bezpieczeństwa i budowania zaufania do tej waluty. Kolejnym zadaniem banku jest zapewnianie usług płatniczych, w tym głównie transakcji bezgotówkowych pomiędzy bankami funkcjonującymi na terenie Szwajcarii. System Swiss Interbank Clearing (SIC), który pozwala na ich realizację, działa za pośrednictwem rachunków depozytowych SNB.

Bank zajmuje się także przyjmowaniem płatności i obsługą wydatków rządu Szwajcarii. Praca ta polega między innymi na rejestracji długów i obligacje, przechowywania papierów wartościowych oraz pełnej obsłudze rynku pieniężnego wraz z transakcjami walutowymi. Ponadto sama Szwajcaria bardzo aktywnie uczestniczy we współpracy międzynarodowej.

Organy Banku Szwajcarii

thomas jordan snb

Thomas Jordan, Prezes SNB

W związku z tym, że SNB jest spółką akcyjną, jednym z organów decyzyjnych w nim jest Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Bank Szwajcarii posiada mandat publiczny. Zgromadzenia Wspólników nie są tak wysokie rangą (w kwestiach decyzyjności) jak w przypadku standardowych spółek akcyjnych.

Drugim organem władzy w banku jest Rada Banku. Ma ona za zadanie kontrolować i nadzorować prowadzenie działalności przez Narodowy Bank Szwajcarii. Jej głównym celem jest bieżąca obserwacja działań tego podmiotu. W jej skład wchodzi 11 członków. Sześciu członków, w tym Prezes i Wiceprezes powoływani są przez Radę Federalną. Pozostali (pięciu) zostaje mianowanych przez Zgromadzenie Wspólników. Rada Banku Szwajcarii składa się z dokładnie czterech komitetów: audytu, ryzyka, wynagrodzeń i nominacji. Mają usprawnić pracę banku w każdym segmencie.

Trzecim organem i zarazem ostatnim organem banku jest Zarząd Szwajcarskiego Banku Narodowego. Zarząd jest odpowiedzialny za władzę wykonawczą SNB. Na nim ciąży odpowiedzialność za szwajcarską politykę pieniężną. Dodatkowo pełni kluczową rolę w określaniu strategii zarządzania aktywami, co ściśle przekłada się na stabilność systemu finansowego. Zarząd składa się z trzech członków: Prezesa, Wiceprezesa i członka. Obecnie Prezesem SBN jest Thomas Jordan.

Co o tym sądzisz?
Lubię
25%
Interesujące
75%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie sprawuje rolę co-CEO & Founder w czeskiej firmie proptradingowej SpiceProp. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).