Aktualności
Teraz czytasz
Japonia w recesji, ale indeks Nikkei 225 na szczytach
0

Japonia w recesji, ale indeks Nikkei 225 na szczytach

utworzył Marcin Kiepas15 lutego 2024

Japońska gospodarka niespodziewanie znalazła się recesji, notując w IV kwartale 2023 roku drugi kolejny kwartał spadku dynamiki PKB w relacji kwartał do kwartału. Nie zahamowało to jednak hossy na giełdzie w Tokio. Indeks Nikkei przełamał barierę 38000 pkt.


SPRAWDŹ: Nikkei, Hang-Seng, Kospi – jak inwestować w azjatyckie indeksy? [Poradnik]


Japonia w recesji ale giełda ma się dobrze

W IV kwartale 2023 roku Produkt Krajowy Brutto (PKB) Japonii niespodziewanie spadł o 0,1 proc. K/K, co jest wynikiem znacząco gorszym od rynkowych prognoz, które zakładały wzrost PKB o 0,3 proc. K/K. Dodatkowo w dół skorygowane dane za III kwartał. Finalnie PKB spadł wtedy o 0,8 proc., podczas gdy wcześniejsze dane mówiły o spadku o 0,7 proc.

Japoński PKB w ujęciu annualizowanym spadł w ostatnim kwartale o 0,4 proc., wobec oczekiwanego wzrostu o 1,4 proc. i wobec spadku o 3,3 proc. w III kwartale 2023 roku.

Opublikowane dziś w nocy dane mogą oddalić moment odejścia Banku Japonii od ultra luźnej polityki monetarnej. To zaś ma pozytywne przełożenie na nastroje na tokijskiej giełdzie, gdzie dziś akcje spółek drożały, a indeks Nikkei wzrósł o 1,2 proc., przebił barierę 38000 pkt. i poprawił ostatnie rekordy.

JP225 Daily_15022024

Wykres dzienny JP225 (CFD na indeks Nikkei 225). Źródło: Tickmill

Te słabsze od oczekiwań dane o japońskim PKB mają jeszcze jeden wymiar. Gospodarka Japonii przestała być 3. największą gospodarką świata. Miejsce na gospodarczym podium straciła na rzecz Niemiec.

W 2023 roku Produkt Krajowy Brutto Japonii nominalnie wzrósł o 5,7 proc. do 4,2 biliona amerykańskich dolarów, podczas gdy PKB Niemiec nominalnie wzrósł o 6,3 proc. do 4,46 biliona dolarów.

Co o tym sądzisz?
Lubię
25%
Interesujące
75%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.