Gorący ostatni tydzień kwietnia na rynkach finansowych
Poniedziałek na rynkach finansowych upływa w dość sennej atmosferze. To jednak przysłowiowa cisza przed burzą, bo tydzień może przynieść wiele emocji i potencjalnych zwrotów na rynkach finansowych.
Co przyniesie tydzień
W kwietniu indeks monachijskiego instytutu Ifo wzrósł do 96,8 z 96,6 pkt. miesiąc wcześniej. I jakkolwiek opublikowane rano dane były gorsze od prognoz, to nie wywołały one większych emocji na rynkach finansowych. Tych dziś brakuje. Handel na europejskich giełdach, w tym również na giełdzie w Warszawie, upływa w dość sennej atmosferze. Niewiele też się dzieje na rynku walutowym, gdzie stabilizacja notowań EUR/USD blisko 1,21, ogranicza zmienność również na wielu innych parach walutowych.

Wykres dzienny EUR/USD. Źródło: Tickmill
Ten poniedziałkowy spokój na rynkach jest tylko pozorny. To będzie naprawdę gorący tydzień. I to zarówno na giełdach, jak i na rynku Forex. Potencjalny impulsów nie zabraknie. Poczynając od wyników spółek, poprzez posiedzenie Fed i dane makroekonomiczne, a na wystąpieniu prezydenta USA Joe Bidena kończąc.
Wyniki za I kwartał w USA
W tym tygodniu wyniki finansowe za I kwartał br. opublikuje kilka dużych koncernów, co będzie miało wpływ na notowania na Wall Street, a pośrednio również na inne giełdy. Jeszcze dziś po sesji w USA zrobi to Tesla. W kolejnych dniach natomiast wynikami pochwali się m.in. Google, Microsoft, Apple, Facebook, Amazon i Twitter.
Wydarzeniem tygodnia na wszystkich rynkach będzie natomiast środowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Aczkolwiek z uwagi na fakt, że raczej nie przyniesie ono zaskakujących decyzji, więc raczej należy zwrócić uwagę na dane makroekonomiczne. Inwestorzy poznają przede wszystkim wstępne odczyty kwietniowej inflacji we Francji, Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Polsce i Strefie Euro, a także wstępne odczyty nt. dynamiki PKB w I kwartale 2021 roku dla USA, Niemiec, Francji i Hiszpanii. Te ostatnie dane pokażą, jak gospodarki radziły sobie w pierwszych trzech miesiącach roku, gdy pandemia jeszcze mocno straszyła. Raporty inflacyjne natomiast, czy faktycznie należy się bać inflacji, i czy będzie ona miała wpływ na przyszłe decyzje banków centralnych.
Ostatnim elementem na który warto zwrócić uwagę, jest zaplanowane na czwartek o godzinie 03:00 polskiego czasu, wystąpienie prezydenta USA Joe Bidena w Kongresie. Będzie się ono koncentrować na pandemii i gospodarce, czyli na dwóch głównych tematach, które teraz interesują inwestorów.