Początkujący
Teraz czytasz
Bill Ackman – jedna z żywych legend Wall Street
0

Bill Ackman – jedna z żywych legend Wall Street

utworzył Forex Club5 stycznia 2022

William Albert Ackman jest jednym z najbardziej znanych managerów headge fundów. Jest założycielem i Dyrektorem Zarządzającym funduszu hedge o nazwie Pershing Square Capital Management. Z powodu przeprowadzenia wielu fantastycznych inwestycji przez wiele lat miał opinię jednej z legend Wall Street. Jednak jego reputacja została nadszarpana serią nieudanych transakcji takich jak Valeant Pharmaceuticals, Herbalife oraz JC Penny. Wspomniane transakcje skończyły się stratami przekraczającymi 5 mld$. Nadal jest to jednak jeden z najbardziej wpływowych ludzi na Wall Street. W dzisiejszym artykule przybliżona zostanie historia tego wybitnego inwestora.

Bill Ackman urodził się w 1966 roku, dorastał w Chappaqua w Stanie Nowy Jork. Pochodził z bogatej rodziny pochodzenia żydowskiego. Jego ojciec – Lawrence David Ackman – był szefem firmy działającej na rynku nieruchomości – Ackman-Ziff Real Estate Group. Dorastanie w bogatej rodzinie pomogło Williamowi uzyskać bardzo dobre wykształcenie. W 1988 roku ukończył z wyróżnieniem Harvard Collage. Za to cztery lata później zdobył tytuł MBA w Harvard Business School.

Początki kariery

W 1992 roku Bill Ackman razem z innym absolwentem Harvardu – Davidem P. Berkowitzem – założyli Gotham Partners. Firma specjalizowała się w inwestowaniu w spółki notowane na giełdzie. Z racji posiadania ograniczonych funduszy, inwestowali raczej niewielkie kwoty. W 1995 roku Gotham Partners współpracowała z Leucadia National w sprawie przejęcia Rockefeller Center.

01 Rockefeller_Plaza

Rockefeller Center. Źródło: wikipedia.org

Mimo, że nie udało im się wygrać wyścigu o ten budynek, to samo zaangażowanie się w to przejęcie przyniosło funduszowi większą rozpoznawalność. Rozpoznawalność w połączeniu z dobrymi wynikami zachęciło klientów do lokowania kapitału. Już w 1998 roku Gotham miało ponad 500 mln$ aktywów pod zarządzaniem (AUM). 

W 2003 roku było z pozoru nieistotnym wydarzeniem. Jednak po latach nabrało zupełnie innego wydźwięku. Wtedy to Bill Ackman oraz Carl Icahn podpisali tzw. umowę typu „shmuck insurance”. Na jej mocy jeśli Icahn zarobi ponad 10% na sprzedaży akcji Hallwood Realty przez najbliższe 3 lata będzie musiał podzielić się zyskiem z Ackmanem. Już w kwietniu 2004 roku Hallwood zostało przejęte prze HRPT Property Trust, które zgodziło się zapłacić 136,16$ za akcję. Dawało to ponad 56$ zysku na akcję z inwestycji Icahna. Zgodnie z postanowieniami umowy Icahn powinien wypłacić 4,5 mln$ Billowi Ackmanowi. Rozpoczęła się batalia prawna, która trwałą 8 lat. Ostatecznie Icahn musiał zapłacić 4,5 mln$ powiększone o dziewięcioprocentowe odsetki. Ta sprawa skłóciła ze sobą dwóch inwestorów. Spór trwał przez kolejne lata. Jednym z efektów była słynna walka o Herbalife jaka miała miejsce od 2013 roku. 

Pershing Square Capital Management – wybrane inwestycje

W 2004 roku Bill Ackman wraz z partnerami biznesowymi (m.in. Leucadia National) założyli fundusz z kapitałem początkowym wynoszącym 54 mln$. Jedną z pierwszych transakcji było kupienie akcji jednej ze znanych sieci restauracji – Wendy’s International. Po roku udało się znaleźć kupca w postaci firmy Tim Hortons, które przeprowadziło szybkie IPO. Transakcja potwierdziła, że Bill Ackman ma nosa do wyszukiwania niedoszacowanych spółek. W kolejnych latach Bill Ackman zainwestował w takie spółki jak Target Corporation czy Borders Group. 

J.C. Penney

02 jc penneyBill Ackman był znany ze swojego aktywnego podejścia do inwestycji. Lubił nabywać znacznie udziały w spółkach i obsadzać miejsca w radzie przez swoich zaufanych ludzi. Miało to na celu preforsowanie transformacji firmy. Jednak nie zawsze inwestycja kończyła się sukcesem. Przykładem może być J.C. Penney, którego akcje Ackman zaczął skupować w 2010 roku. Za 18% udziałów w spółce zapłacił ponad 850 mln$. J.C. Penney to amerykańska sieć domów towarowych, która przez wiele lat wchodziła w skład indeksu S&P 500. Sieć miała problemy po kryzysie 2007-2009. Zdaniem Ackmana firma potrzebowała gruntownej restrukturyzacji. Zmiany miały dotyczyć zarządzania ofertą towarową czy promocyjną. Ackman został członkiem rady oraz przeforsował nowego CEO – Rona Johnsona, który wcześniej pracował w Apple gdzie zarządzał działem sprzedaży detalicznej. Zdaniem wielu przeciwników zmiana konceptu sklepów przebiegła zbyt szybko, przez co firma zniechęciła do siebie starych bywalców, natomiast nie potrafiła na trwałe przyciągnąć nowych klientów. Do końca 2013 roku Ackman sprzedał wszystkie posiadane akcje, kończąc inwestycję z półmiliardową stratą. 

Herbalife

William Ackman nie tylko inwestuje po długiej stronie rynku. Jest znany również ze swojej gry „na krótko”. Jedną z najbardziej medialnych inwestycji tego typu był Herbalife. Jest to dla wielu kontrowersyjna spółka sprzedająca m.in. diety odchudzające, która działa w modelu MLM. W grudniu 2012 roku Ackman otworzył dużą, krótką pozycję ogłaszając, że uważa spółkę za oszustwo i piramidę finansową. Z racji na poważanie na rynku jego medialne kampania odbiła się szerokim echem. Bill Ackman lobbował również u agencji rządowych regulujących działalność Herbalife. Jednak inwestycja oraz kampania medialna zainteresowała również konkurentów Ackmana. Jednym z nich był Carl Icahn, który znalazł się po drugiej stronie. Ten znany inwestor oraz dawny wspólnik Billa postanowił się „odegrać” za sprawę sprzed kilku lat. W efekcie Icahn nabył udziały w Herbalife. Wraz z kupowaniem akcji spółki ich cena zaczęła rosnąć, co doprowadzało do strat fundusz Pershing Square Capital Management. W maju 2013 roku Icahn posiadał już 16,5% udziałów w spółce.

03 herbalife logo

W kolejnych latach Ackman organizował kampanie, które miały za zadanie przedstawić „prawdziwy” obraz firmy. W samym tylko 2014 roku wydał na ten cel 50 mln$. Jednak w marcu 2015 roku sąd w Los Angeles odrzucił pozew dotyczący Herbalife, w którym stwierdzono, że spółka jest piramidą finansową. Z kolei w czerwcu 2016 roku Herbalife podpisało ugodę z rządową agencją FTC. Korzystne wyroki i ugody oddaliły zagrożenie przed zdelegalizowaniem Herbalife. Dzięki temu akcje spółki zaczęły rosnąć. Ostatecznie w 2018 roku Bill Ackman zamknął krótkie pozycje na tej spółce. Na transakcji stracił łącznie miliard dolarów. 

Valeant

Jest to kolejna wielka pomyłka Billa Ackmana. Model biznesowy firmy polegał na przejmowaniu firm farmaceutycznych, gwałtownym ograniczaniu badań na R&D oraz podwyżkach cen leków. Podwyżki dotyczyły również leków ratujących życie. Wzbudzało to niechęć aktywistów społecznych oraz części polityków. Inwestorzy jednak kochali spółkę z powodu rosnących przychodów oraz zysków. Wśród inwestorów znalazł się także fundusz Pershing, który zainwestował w spółkę kilka miliardów dolarów. Jednak w wyniku śledztwa (prowadzącego m.in. przez short-sellerkę Fahmi Quadir) oraz nacisków politycznych nad firmą zgromadziły się czarne chmury. Wykryto manipulacje księgowe, które zawyżały przychody oraz zyski. W efekcie kurs akcji bardzo szybko spadł o 90%. Na tej transakcji Bill Ackman stracił około 4 miliardy dolarów. 

Koronawirus

Spoglądając na inwestycje w J.C. Penney, Valeant czy Herbalife niektórzy z czytelników mogą zadać pytanie:

Jak taki inwestor mógł zgromadzić tak wielki majątek?

Odpowiedź jest prosta: nadal potrafi dokonać transakcji, które generują oszałamiające stopy zwrotu. Najlepszym przykładem jest jego zachowanie podczas początków pandemii koronawirusa.

Kiedy większość inwestorów bagatelizowała ryzyko wywołane koronawirusem, pod koniec lutego 2020 roku Bill Ackman postanowił się ochronić przed ryzykiem niekontrolowanego rozwoju pandemii. Zakładał, że w sytuacji rozwoju pandemii, na rynku kapitałowym zapanuje panika. Ackman postanowił zainwestować 27 milionów dolarów w CDS (Credit Default Swap). Ten instrument generuje wysokie stopy zwrotu dla nabywcy CDS-a, w sytuacji wzrostu ryzyka bankructwa. Bill Ackman głównie kupował CDS-y na obligacje na poziomie inwestycyjnym oraz tzw. śmieciowe. Na tym genialnym ruchu zarobił około 2,6 miliardów dolarów. Oznaczało to zysk wynoszący około 10 000%. Wspomniany zysk został wygenerowany jeszcze w marcu 2020 roku, kiedy większość inwestorów „lizała rany” po rynkowym krachu. Fundusz Ackmana wykorzystał pieniądze po części inwestując w akcje Starbucksa, Berkshire Hathaway, Hilton czy Restaurant Brands. 


SPRAWDŹ: Aktualny stan portfela Billa Ackmana


Podczas pandemii koronawirusa Ackman udzielił emocjonalnego wywiadu, w którym wzywał Donalda Trumpa do ogłoszenia „30-dniowego zamknięcia gospodarki”.  Wzywał także do minimalizacji śmierci osób oraz ochrony gospodarki przed efektami pandemii. Uważał, że bez zapewnienia finansowania wiele akcji spółek hotelarskich „będzie zmierzać do zera”. Przestrzegał także spółki giełdowe przed przeprowadzaniem skupów akcji, ponieważ będą potrzebowały pieniędzy na utrzymanie płynności (słynne „hell is coming”). W podobnym tonie wyrażał się także w swoich tweetach z 18 marca 2020 roku:

04 Bill Ackman - tweet

Mimo swoich ostrzegających wypowiedzi, sam wierzył w amerykańską gospodarkę. W tym samym miesiącu Ackman kupował m.in. przecenione akcje spółek hotelowych. 

Rok 2020 był bardzo dobry dla Pershing Square Holdings, ponieważ zyski z inwestycji wyniosły 44%. Dla porównania w tym samym czasie indeks S&P 500 zyskał na wartości niespełna 8%. Warto wspomnieć, że Pershing miał także bardzo dobry 2019 rok, kiedy wygenerował zysk z inwestycji na poziomie 58% (vs 31% S&P 500). Były to bardzo dobre lata po bardzo słabym okresie 2015-2018.

Filantropia

Bill Ackman część swojego majątku przeznacza na cele charytatywne. Przykładem jest przeznaczenie około 7 milionów dolarów na Centrum Historii Żydowskiej. W 2006 roku Ackman i jego żona Karen założyli Pershing Square Foundation, która wspiera różne projekty edukacyjne, zdrowotne, czy poprawiające stopę życiową biednej części społeczeństwa. Od 2006 roku na cele charytatywne przeznaczyła ponad 400 mln$. Warto również wspomnieć, że zamierza przeznaczyć 26,5 milionów akcji Coupnag na cele charytatywne. W chwili ogłoszenia wartość dotacji przekraczała 1,3 mld $. 

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Forex Club
Forex Club jest jednym z największych i najstarszych polskich portali o tematyce inwestycyjnej - forex i narzędzi wykorzystywanych w tradingu. To autorski projekt zapoczątkowany w 2008 roku i rozpoznawalna marka ukierunkowana na rynek walutowy.