Banki znów straszą. Czy czeka nas kryzys? Co przyniesie tydzień?
Upadłość Silicon Valley Bank to nie tylko najgłośniejszy temat rynkowy ostatnich dni, ale również pierwsza, tak duża upadłość banku w Stanach Zjednoczonych od 2008 roku. Brak odpowiedniej kontroli ryzyka oraz wystarczającej dywersyfikacji spowodowały, że pomimo iż SVB inwestował pieniądze swoich klientów w bezpieczne aktywa jakimi są długoterminowe obligacje skarbowe USA – bank poniósł ogromne straty. Przyczyniły się do nich ostatnie podwyżki stóp procentowych Fed, które wywarły znaczącą presję na cenę papierów dłużnych. Kroplą przepełniającą czarę okazał się run na bank, w trakcie którego spanikowani klienci banku zaczęli masowo wypłacać swoje pieniądze z rachunków.
Silicon Valley Bank to tylko kolejny klocek domina?
Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że SVB nie jest pierwszym bankiem, który upadł w ostatnim czasie. Głośny upadek FTX oraz Alameda Research doprowadził do zamknięcia przyjaznego branży krypto Silvergate Bank. Pomimo raportów o zdrowej kondycji finansowej zamknięty został również Signature Bank, który również świadczył usługi firmom kryptowalutowym. Wspólnym mianownikiem wszystkich tych upadłości wydaje się być polityka Fed w ostatnich latach, która w reakcji na pandemię Covid zalała rynek tanim pieniądzem, by następnie zacząć drastyczne podwyżki stóp procentowych. Silicon Valley Bank czy Silvergate Bank to nie jedyne instytucje, które notowały wysokie, niezrealizowane straty z inwestycji w długoterminowe obligacje skarbowe. Z podobnym problemem mierzy się między innymi Citigroup, Bank of America, Wells Fargo czy nawet JP Morgan. Co dalej z amerykańskim sektorem bankowym?
Zapraszamy na spotkanie z Głównym Ekonomistą XTB dr Przemysławem Kwietniem, w którym skupi się na kluczowym temacie tego tygodnia – banki znów straszą.
W dzisiejszym video:
- Nowy kryzys bankowy?
- Czy upadek Silvergate i SVB mają wspólny mianownik?
- Czas na inflację – co zrobi Fed?
Ponadto, w związku z bardzo dynamiczną sytuacją na świecie, udostępnione zostaną dodatkowe raporty wideo dotyczące wpływu wojny, pandemii i kryzysu gospodarczego na globalną gospodarkę.
O prowadzącym
Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). Posiadacz prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.