Aktualności
Teraz czytasz
Silvergate i krypto afery – cena akcji szura po dnie
0

Silvergate i krypto afery – cena akcji szura po dnie

utworzył Daniel Kostecki2 marca 2023

Dziś na rynek trafiła informacja, że akcje Coinbase Global osunęły się o ponad 8% po tym, jak giełda kryptowalut ogłosiła, że zawiesza wszystkie płatności do i z Silvergate Bank.

akcje coinbase cmc

Wykres ceny CFD na akcje Coinbase. Źródło: platforma CMC Markets Next Generation

Silvergate Bank w tarapatach?

Ruch giełdy nastąpił z kolei po tym, jak Silvergate Bank ogłosił, że opóźnia złożenie swojego rocznego raportu 10-K w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), tłumacząc, że spodziewa się dalszych strat po sprzedaży dodatkowych papierów dłużnych w styczniu i lutym. Akcje Silvergate Bank, spółki matki Silvergate Capital Corp, spadły o 46,53% do 7,18 USD o 9:33 rano ET. W efekcie od szczytu z listopada 2021 r. cena akcji banku spadła o około 97 proc. po wcześniejszym rajdzie wynoszącym prawie 2800 proc.

Silvergate Capital Corporation działa jako bankowa spółka holdingowa dla Silvergate Bank, który dostarcza produkty i usługi bankowe dla klientów biznesowych i indywidualnych w Stanach Zjednoczonych.

Firma akceptuje produkty depozytowe, w tym oprocentowane i nieoprocentowane rachunki na żądanie, rachunki rynku pieniężnego i rachunki oszczędnościowe oraz certyfikaty depozytowe.

Produkty kredytowe firmy obejmują kredyty na nieruchomości dla jednej do czterech rodzin, kredyty na nieruchomości wielorodzinne, kredyty na nieruchomości komercyjne, kredyty budowlane, kredyty komercyjne i przemysłowe, hipoteczne kredyty magazynowe i odwrócone kredyty hipoteczne, jak również kredyty konsumenckie i inne kredyty zabezpieczone na majątku osobistym.

Firma świadczy również usługi zarządzania gotówką dla firm związanych z kryptowalutami, co stało się w ostatnich latach jej głównym biznesem. Silvergate Capital Corporation została założona w 1988 roku i ma siedzibę w La Jolla w Kalifornii.

Jak podała spółka w komunikacie dotyczącym danych za ostatni kwartał 2022 r., łączne depozyty od klientów aktywów cyfrowych spadły do 3,8 mld USD na dzień 31 grudnia 2022 r. w porównaniu z 11,9 mld USD na dzień 30 września 2022 r.

Średnie depozyty od klientów aktywów cyfrowych spadły do 7,3 mld USD w czwartym kwartale 2022 r. w porównaniu do 12,0 mld USD w trzecim kwartale 2022 r. Na dzień 31 grudnia 2022 r. około 150 mln USD depozytów Silvergate pochodziło od klientów, którzy złożyli wniosek o ogłoszenie upadłości.

akcje silvergate

Wykres ceny CFD na akcje Silvergate Capital Corp. Źródło: platforma CMC Markets Next Generation

Za ten okres spółka podała, że odnotował stratę netto w wysokości 1 miliarda dolarów w czwartym kwartale, po tym jak wcześniej w tym miesiącu poinformował, że inwestorzy wystraszeni upadkiem giełdy kryptowalut FTX wyciągnęli ponad 8 miliardów dolarów w depozytach w ostatnich trzech miesiącach 2022 r.

Co o tym sądzisz?
Lubię
25%
Interesujące
75%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.