Teraz czytasz
Wyzwania dla Chin w związku z generatywną AI – Prognozy Saxo Banku na III kw.
0

Wyzwania dla Chin w związku z generatywną AI – Prognozy Saxo Banku na III kw.

utworzył Saxo Bank17 lipca 2023

Chiny stoją w obliczu wyzwań związanych z generatywną sztuczną inteligencją w realiach globalnego rozdrobnienia. Przełomowe osiągnięcia w dziedzinie generatywnej AI w Stanach Zjednoczonych, w połączeniu z ograniczoną mocą obliczeniową i napięciami geopolitycznymi, grozi przerwaniem serii sukcesów Państwa Środka w zakresie stosowania nowych technologii, zwiększania produktywności i wzrostu.

Strategiczne inicjatywy Chin na rzecz rozwoju sztucznej inteligencji

W maju 2017 r. należący do Google program AlphaGo zadziwił Chiny, pokonując Ke Jie, mistrza Chin i lidera ogólnoświatowego rankingu w grze go, 3-0 dzięki możliwościom oferowanym przez sztuczną inteligencję (AI). Triumf ten nie tylko zademonstrował potęgę sztucznej inteligencji, ale także w pewien sposób zapoczątkował intensyfikację chińskich działań na rzecz rozwoju technologii AI.

W lipcu 2017 r. Chiny przedstawiły „Plan rozwoju sztucznej inteligencji nowej generacji”, a w grudniu tego samego roku – „Trzyletni plan rozwoju sztucznej inteligencji nowej generacji (2018-2020)”. Te strategiczne inicjatywy miały na celu wprowadzenie Chin do awangardy w zakresie innowacji dotyczących AI, a w maju 2020 r. uzupełniła je „Nowa inicjatywa w zakresie rozwoju infrastruktury”.

Chiny wykorzystały swoją gospodarkę mobilną i internetową, obejmującą olbrzymie ilości danych, aby wesprzeć algorytmy sztucznej inteligencji w zrozumieniu preferencji konsumentów. Internetowi giganci, tacy jak Baidu, Alibaba, Tencent czy JD.COM, z powodzeniem wykorzystali AI do identyfikacji trendów rynkowych, dostarczania spersonalizowanych produktów i usług, a nawet przewidywania z wyprzedzeniem potrzeb klientów.

Wyzwanie związane z generatywną sztuczną inteligencją

Chiny poczyniły znaczne postępy w zakresie zastosowania AI, jednak generatywna sztuczna inteligencja wymaga zaawansowania technologicznego i mocy obliczeniowej na całkiem nowym poziomie. W ciągu ostatnich dwudziestu lat chińskie przedsiębiorstwa ochoczo stosowały stosunkowo dojrzałą technologię w celu modernizowania i przekształcenia sposobu prowadzenia handlu towarami, sprzedaży detalicznej, realizacji płatności, korzystania z rozrywki i mediów społecznościowych, zaczynając od kopiowania zagranicznych modeli biznesowych, a kończąc na samodzielnym opracowywaniu innowacji biznesowych, które rozpoczęły wytyczanie globalnych trendów. Niemniej jednak osiągnięcie to dotyczyło głównie innowacji w zakresie modeli biznesowych i rozszerzania zastosowań sztucznej inteligencji na coraz więcej aspektów codziennego życia.

W ramach tego procesu, dzięki olbrzymiej puli danych dostępnych w Chinach, wzrosła szybkość i zakres tego rozwoju, a chińskie spółki internetowe stały się korporacyjnymi gigantami o dominującej pozycji krajowej i globalnym zasięgu.

Podczas gdy Chiny wyszły na prowadzenie w pewnych dziedzinach sztucznej inteligencji, w szczególności w rozpoznawaniu wizualnym i analizie dużych zbiorów danych z wykorzystaniem AI, obecnie stoją przed nowym wyzwaniem w postaci generatywnej sztucznej inteligencji, stanowiącej podobny przełom, co AlphaGo. Modele generatywnej AI, takie jak należący do OpenAI ChatGPT, okazały się zdolne do generowania spójnych i prawidłowych pod względem kontekstowym treści, rozszerzając granice możliwości sztucznej inteligencji. Innowacja ta wstrząsnęła całymi Chinami, motywując Państwo Środka do nadrobienia zaległości.

W poszukiwaniu innowacji technologicznych i mocy obliczeniowej

Chińskie władze podobno naciskają na krajowe przedsiębiorstwa internetowe, aby opracowywały kolejne rozwiązania i aplikacje w zakresie generatywnej sztucznej inteligencji; spółki te mają pełną świadomość, że konieczne jest jak najszybsze przygotowanie się na przełomowe zmiany, jakie niesie ze sobą generatywna AI. Nowe wyzwania związane z generatywną sztuczną inteligencją wiążą się jednak z postępem w zakresie innowacji technologicznych i z olbrzymim zapotrzebowaniem na moc obliczeniową, a w mniejszym stopniu – z innowacjami dotyczącymi modeli biznesowych i z nowymi zastosowaniami dojrzałej technologii.

Według opracowanego przez Uniwersytet Stanforda raportu na temat indeksu sztucznej inteligencji 2023 (Artificial Intelligence Index Report 2023), Chiny zbliżyły się do Stanów Zjednoczonych pod względem cytowań na konferencjach poświęconych sztucznej inteligencji (Chiny: 22,02%; USA: 23,86%) i cytowań z repozytoriów (Chiny: 20,98%; USA: 29,22%); mimo to Państwo Środka (na poziomie 8,04%) nadal plasuje się na znacznie dalszym miejscu, niż Stany Zjednoczone (na poziomie 54,02%) pod względem cytowań dotyczących dużych modeli językowych i multimodalnych, które mają fundamentalne znaczenie dla generatywnej sztucznej inteligencji, takiej jak ChatGPT.

Wyzwanie związane z mocą obliczeniową, przed którym stoją Chiny, jest jeszcze bardziej zniechęcające, biorąc pod uwagę, że moc obliczeniowa wymaga dużej liczby zaawansowanych mikroprocesorów, których Chiny nie są w stanie ani opracować, ani wyprodukować. Sytuację jeszcze bardziej pogorszył wprowadzony w październiku ubiegłego roku amerykański zakaz eksportu wysokiej klasy półprzewodników, a także odpowiedniego sprzętu i technologii do Chin, ograniczając dostęp tego kraju do niezbędnego sprzętu umożliwiającego szybki rozwój sztucznej inteligencji, w szczególności generatywnej.

Implikacje dla chińskiej gospodarki i perspektywy inwestorów

Chiny dążą do kontynuacji serii sukcesów związanych ze wzrostem gospodarczym poprzez innowacje technologiczne, zastosowania nowych technologii, innowacje w zakresie modeli biznesowych, zwiększenie produktywności, wzrost gospodarczy i dalsze inwestycje w technologie. W okresie globalizacji seria ta mogłaby trwać nawet przy braku pewnych krytycznych technologii. Jednak w ramach gry w rozdrobnienie, która w coraz większym stopniu dominuje na arenie światowej, pozostawanie w tyle w zakresie innowacji technologicznych może zakłócić serię sukcesów i doprowadzić do spadku produktywności, ostatecznie hamując rozwój gospodarczy.

Inwestorzy biorą to ryzyko pod uwagę, rozważając inwestycje w Chinach, wraz z takimi czynnikami jak wolniejsze, niż oczekiwano ożywienie gospodarcze, czy różnego rodzaju ograniczenia. Ograniczenia te obejmują gospodarkę o wysokim poziomie lewarowania, w szczególności w odniesieniu do samorządów lokalnych i sektora nieruchomości, co nieco zmniejsza możliwości chińskich władz w zakresie wdrażania odpowiednich bodźców w sposób, który nie wywoływałby w przyszłości zawirowań finansowych.

Zakres oddziaływania tej sytuacji na produktywność w chińskim sektorze internetowym i produkcyjnym oraz w szeroko rozumianej gospodarce, a także sposób, w jaki to nastąpi, pozostaje wielką niewiadomą. Niektórzy inwestorzy pozycjonujący się pod kątem tych zmian uważnie obserwują przedsiębiorstwa zdolne do opracowywania zastosowań generatywnej AI, produkcji urządzeń związanych z AI lub produkcji mikroprocesorów, materiałów półprzewodnikowych bądź sprzętu związanego z AI. Do chińskich spółek cieszących się popularnością wśród inwestorów należą Baidu, 360 Security, Lenovo, Shanghai Boasight Software, Iflytek, Unisplendour, ZTE i Foxconn Industrial Internet, które są notowane na giełdach zarówno na kontynencie, jak i w Hongkongu.

Mimo iż największe chińskie spółki internetowe i technologiczne są świadome potrzeby dostosowania swoich modeli biznesowych do potencjalnych zakłóceń, ich produkty w obszarze generatywnej sztucznej inteligencji i nowe zastosowania AI muszą dopiero wykazać, że oferują obiecujące perspektywy i znaczący wpływ na przychody tych przedsiębiorstw.

Baidu wykazało pewne postępy dzięki wczesnemu skupieniu się na AI i uruchomieniu ERNIE – modelu sztucznej inteligencji zdolnego do wyszukiwania, dialogu i generowania treści. Xiaomi nadal podąża ścieżką rozwoju sztucznej inteligencji i Internetu rzeczy (IoT), wykorzystując uczenie głębokie do łączenia urządzeń mobilnych i IoT. Tencent opracował własne modele AI, w tym HunYuan i WeLM, ułatwiające generowanie tekstu, dialog, tłumaczenia i gry.

Spółka Alibaba stworzyła tzw. model M6 (Multi-Modality to Multi-Modality Multitask Mega-transformer), natomiast JD.COM opracowała wstępnie wytrenowane modele językowe do rozumienia i generowania języka naturalnego. Bytedance oferuje wielojęzyczny model tłumaczenia maszynowego, a NetEase – model językowy YuYan.

Wszystkie te inicjatywy są godne pochwały, jednak nie wywierają jeszcze znaczącego wpływu na modele biznesowe tych podmiotów i konieczne jest podjęcie znacznie bardziej innowacyjnych działań. Akcje niektórych tych spółek, wyceniane na rozsądnym poziomie w oparciu o ich obecną działalność, mogą stanowić interesujące okazje inwestycyjne, inwestorzy powinni jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku tych spółek wysoki wzrost może już należeć do przeszłości.

Ponieważ innowacje technologiczne i wzrost produktywności są kluczem do sukcesu, przedsiębiorstwa rozwijające inteligentną produkcję w oparciu o generatywną sztuczną inteligencję mogą być kolejną „nowinką”, którą warto będzie obserwować w Chinach w nadchodzących latach. Inwestorzy mogą potencjalnie skorzystać na śledzeniu rozwoju sytuacji w tym obszarze.

Uwagi końcowe

Dążenie Chin do utrzymania serii sukcesów w zakresie wzrostu gospodarczego w oparciu o innowacje technologiczne i wzrost produktywności ma zasadnicze znaczenie. Inwestorzy oceniający potencjał Państwa Środka powinni zdawać sobie sprawę z wyzwań dotyczących generatywnej sztucznej inteligencji, dostrzegając równocześnie potencjalne perspektywy inwestycyjne w spółkach gotowych do wykorzystania tych przełomowych zmian.

Wszystkie prognozy Saxo Banku dostępne tutaj.


Redmond Wong, specjalista ds. strategii rynku, Saxo Bank

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Saxo Bank
Saxo Bank to duński bank inwestycyjny, oferujący dostęp do ponad 40 tysięcy instrumentów. Grupa Saxo zapewnia dywersyfikację geograficzną i ochronę depozytów w 100% do kwoty 100 000 EUR, zapewnianą przez Duński Fundusz Gwarancyjny.