Aktualności
Teraz czytasz
To będzie super emocjonujący tydzień na rynkach finansowych
0

To będzie super emocjonujący tydzień na rynkach finansowych

utworzył Marcin Kiepas12 grudnia 2022

To będzie prawdziwy super tydzień na rynkach finansowych. Emocje inwestorom zapewnią banki centralne i licznie publikowane ważne dane makroekonomiczne. Jednocześnie będzie to ostatni tydzień aktywnego handlu na rynkach w 2022 roku. Później bowiem na rynkach zagościć już okołoświąteczny marazm, a ciekawiej zrobi się dopiero w pierwszych dniach stycznia.

Tydzień między 12 a 18 grudnia rozpoczął się na rynkach spokojnie. Opublikowane dziś rano dane o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii, które są jedyną liczącą się w kalendarzu publikacją makroekonomiczną, nie wywołały większych emocji. To jednak taka przysłowiowa cisza przed burzą. W kolejnych dniach emocji będzie aż nadto. Dostarczą ich przede wszystkim banki centralne. W najbliższych dniach decyzje ws. stóp procentowych będzie podejmował m.in. amerykański Fed, Europejski Bank Centralny (ECB), Bank Anglii (BoE) i Narodowy Bank Szwajcarii (SNB).

WTOREK, 13 GRUDNIA 2022

Inwestorzy poznają najnowsze dane o inflacji konsumenckiej (CPI) w USA. W listopadzie prognozuje się jej spadek do 7,3 proc. z 7,7 proc. R/R w październiku, a w przypadku inflacji bazowej oczekiwany jest spadek do 6,1 proc. z 6,3 proc. Same dane raczej nie wpłyną na zmianę oczekiwań do co wyników grudniowego posiedzenia Fed, ale niewątpliwie mogą mieć wpływ na rynkowe oczekiwania odnośnie ścieżki stóp procentowych i ich docelowego poziomu w 2023 roku.

We wtorek oprócz opisanych danych z USA, zostanie opublikowany jeszcze indeks instytutu ZEW dla Niemiec (prognoza: -26 pkt.), a także dane z brytyjskiego rynku pracy, które mogą wpłynąć na oczekiwania odnośnie przyszłych decyzji BoE.

ŚRODA, 14 GRUDNIA 2022

Tego dnia o stopach w USA będzie decydował Fed. Oczekuje się, że podwyższy on je o 50 punktów bazowych, podnosząc przedział wahań dla stopy funduszy federalnych do 4,25-4,50 proc. Taka decyzja powinna być już w cenach. Dla rynków akcji, długu i dolara kluczowe będzie to jakie prognozy stóp procentowych znajdą się w najnowszej projekcji i co na konferencji prasowej po posiedzeniu powie szef Fed Jerome Powell.

W środę prawie wszystko będzie podporządkowane czekaniu na wyniki posiedzenia Fed. Dlatego inne publikacje zejdą na dalszy plan. Wyjątkiem będą tylko dane z inflacyjne z Wielkiej Brytanii. Te będą analizowane pod kątem przyszłych ruchów BoE. W listopadzie oczekiwany jest spadek inflacji CPI na Wyspach do 10,9 proc. z 11,1 proc. R/R miesiąc wcześniej, przy utrzymaniu się inflacji bazowej CPI na poziomie 6,5 proc.

CZWARTEK, 15 GRUDNIA 2022

W czwartek decyzje ws. stóp procentowych podejmie Europejski Bank Centralny (prognoza: +50 pb), Bank Anglii (prognoza: +50 pb) i Narodowy Bank Szwajcarii (prognoza: +50 pb). Uwaga rynków przede wszystkim skoncentruje się na tym pierwszym. I to nie tylko na decyzji, która zostanie ogłoszona o godzinie 14:15, ale również na zaplanowanej na 14:45 konferencji prasowej szefowej ECB Christine Lagarde.

Zanim banki centralne zaabsorbują w czwartek całą uwagę inwestorów, wcześniej zostaną opublikowane dane z Chin o listopadowej produkcji przemysłowej (prognoza: 3,9 proc. R/R) i sprzedaży detalicznej (prognoza: -3,0 proc. R/R). Paradoksalnie im słabsze będą dane, tym lepiej w długim terminie dla rynków. Gorsze od oczekiwań odczyty bowiem zwiększają szanse na szybsze odejście Pekinu od polityki zeroCOVID i większą stymulację słabnącej gospodarki. A to rynki powinno ucieszyć.

W czwartek zostaną również opublikowane raporty z USA o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej, zasiłkach dla bezrobotnych, czy też indeksy Fed z Filadelfii i NY Empire State. Tyle tylko, że dzień po posiedzeniu Fed to będzie już trochę „musztarda po obiedzie”. Dlatego raczej zostaną one zignorowane.

PIĄTEK, 16 GRUDNIA 2022

W piątek zostaną opublikowane wstępne odczyty grudniowych indeksów PMI dla Japonii, największych gospodarek Europejskich i USA. Będą to najświeższe dane opisujące koniunkturę w ostatnim miesiącu roku. Z pewnością będą więc obserwowane przez inwestorów.

W piątek też na giełdach wygasają grudniowe serie instrumentów pochodnych, co może prowokować na nich dodatkową zmienność. I to niezależnie od innych napływających impulsów.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.