Systemy inwestycyjne
Teraz czytasz
Short Term Profit – Strategia na niskie interwały
0

Short Term Profit – Strategia na niskie interwały

utworzył Natalia Bojko19 kwietnia 2019

Żadna strategia nie daje nam 100% pewności dobrych wejść w pozycję i w związku z tym samych wygranych w każdej zawartej pozycji. Strategia short term profit (w skrócie STP) to zdecydowanie taktyka dla “niecierpliwych”. Bazą do wejścia w pozycje są niskie interwały, głównie minutowe. Bazując na nich wystawiamy się na większe ryzyko niż w klasycznych strategiach natomiast dzięki zastosowaniu procentu składanego, zysk pozostaje w dobrym stosunku w porównaniu do poniesionego ryzyka potencjalnej porażki. STP w związku z tym podpasuje głównie daytraderom. Zachęcam do przyjrzenia się bliżej metodologii zawierania pozycji i jej prowadzenia.


Przeczytaj koniecznie: Momentum – klucz do zrozumienia wykresów cenowych


Short Term Profit – budowa i zasady

Naszą bazą w strategii short term profit jest wykorzystanie dwóch podstawowych interwałów. Skupiamy się na minutowym (M1) oraz pięciominutowym (M5). Ogólny pogląd na tendencję panującą na rynku obieramy na M5. Wykorzystujemy do tego 13- okresową średnią kroczącą. Z obserwacji modyfikacji tej strategii można wykorzystywać dwie średnie. Popularną odmianą jest zastosowanie średnich w ustawieniach 20 i 13. Wersja standardowa i zmodyfikowana MA (średnia użyta w strategii) bazuje na cenach zamknięcia.

Drugim istotnym elementem strategii jest wykorzystanie oscylatora stochastycznego (Stochastic). Oscylator ten stosujemy na interwale minutowym w celu wychwycenia odpowiedniego momentu do wejścia w pozycję. Istotnym elementem jest test tzw. stocha na naszej parze walutowej. Warto poobserwować, w jakich momentach przybiera najbardziej wiarygodne wartości. Z takich bardzo ogólnych wniosków, które można wyciągnąć z analizowania oscylatora stochastycznego jest to, że w okresach konsolidacji ceny, generuje sporo mylnych sygnałów. Najlepiej sprawdza się w określonym trendzie stąd warto dobrze zdefiniować go na interwale 5- minutowym.

Rozegranie pozycji

Zaczynamy od określenia trendu. Średnia 13- okresowa jest w tym pomocna, aczkolwiek tak na dobrą sprawę możemy go dostrzec po szybkim rzucie oka na wykres. Podczas gdy cena nie porusza się w konkretnym kierunku, a określenie trendu jest trudne bądź niejednoznaczne, nie powinniśmy wtedy podejmować żadnych decyzji.

short term profit strategy

Źródło: Platforma xStation 5, XTB

Dodatkowo w wyznaczaniu i późniejszym potwierdzeniu trendu dość popularne jest wykorzystywanie poziomów wsparć i oporów. Dzięki nim wybieranie dogodnych pozycji jest łatwiejsze. Dzięki temu uzyskujemy pewien obraz trendu nie tylko za pomocną średniej. W tym momencie nie powinniśmy się sugerować oscylatorem stochastycznym.

stp2

Źródło: Platforma xStation 5, XTB

W przypadku, kiedy bez większych wątpliwości możemy określić kierunek, w jakim porusza się wykres, możemy przejść do kolejnego etapu. Schodzimy na interwał minutowy. Na tym etapie powinniśmy poszukać optymalnej pozycji do wejścia. Pomocny okaże się oscylator. Bazuje on na standardowych ustawieniach 7, 2, 3. Dzięki niemu możemy wyłapywać w trendzie kilka pozycji, dzięki którym uśredniamy cenę wejścia. Na poniższym wykresie możemy wychwycić trzy miejsca. Są one oznaczone na wykresie strzałkami. Na tym etapie będziemy zawierać pozycję długą, czyli kupna. Na interwale 5-minutowym zidentyfikowaliśmy trend wzrostowy, po przebiciu przez cenę średniej oraz wyznaczonego na poprzednim szczycie poziomu.

short term profit strategia forex

Źródło: Platforma xStation 5, XTB

W klasycznym założeniu dobre sygnały płyną z trendu, który utrzymuje się przez minimum godzinę. Teraz pojawia się zasadnicze pytanie. Do kiedy mamy prowadzić pozycję? Kiedy mamy ją zamknąć? Generalnie powinniśmy przesuwać stop loss wraz z zyskowną pozycją. Zwykle zakładamy w tej strategii wzięcie zysku na poziomie 5-7 pipsów. W przypadku, gdy nasza transakcja jest zyskowna o 5 punktów, SL przesuwamy w miejsce jej zawarcia. Pozycję możemy zatem prowadzić do jej zamknięcia się na zleceniu zabezpieczającym bądź bezpośrednio z “ręki”. Przesuwanie SL pomaga ograniczyć ryzyko przy jednoczesnej wygodzie psychicznej w prowadzeniu pozycji.

Podsumowanie

Wybierając grę na interwałach minutowych i pięciominutowych trzeba liczyć się z szybką zmianą trendu, a co się z tym wiąże dużą ilością strat. Nie jest to strategia dla osób, które mają mało czasu na spekulację oraz mały kapitał na start (choć można zastosować tą strategię, ale mniej efektywnie). Dobrze sprawdzi się, gdy zastosujemy w niej metodę procentu składanego, dokładając do zyskownej pozycji na poziomach wykupienia/wyprzedania oscylatora. Handel warto nieco zautomatyzować pod względem zabezpieczenia pozycji. Nie warto przy szybkiej zmienności na interwałach minutowych próbować zamykać każdą pozycję z ręki. Stop loss będzie tu dobrym pomocnikiem w prowadzeniu i kontrolowaniu pozycji.

Co o tym sądzisz?
Lubię
17%
Interesujące
83%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie sprawuje rolę co-CEO & Founder w czeskiej firmie proptradingowej SpiceProp. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).