Psychologia Tradingu
Teraz czytasz
Seria strat w tradingu – Jak sobie z nią radzić?
1

Seria strat w tradingu – Jak sobie z nią radzić?

utworzył Paweł Adamczyk18 kwietnia 2019

Straty w tradingu są niewątpliwie najgorszą rzeczą dla wielu traderów. Nie po to przecież szkolimy się, zdobywamy doświadczenie, edukujemy się, żeby „oddawać” rynkowi nasze ciężko zarobione pieniądze. Warto jednak zaznaczyć, że straty stanowią nieodłączną część tradingu a dobry trader, potrafi z każdej stratnej pozycji wyciągnąć odpowiednie wnioski, co  w konsekwencji czyni go jeszcze lepszym inwestorem.

Nieważne ile mamy doświadczenia, czy jesteśmy daytraderami, czy inwestorami długoterminowymi, wszyscy od czasu do czasu doświadczamy i będziemy doświadczać serii strat. Tylko od nas zależy, czy taka seria „złamie” nas psychicznie i doprowadzi do wyzerowania rachunku, czy też będzie to dla nas jedynie „koszt” przyszłych zysków. W tym artykule przedstawimy kilka sugestii, jak radzić sobie ze stratami w codziennym handlu.

Przeczytaj koniecznie: Jak nie dać się internalizacji strat?

Straty są czymś normalnym

Stwierdzenie to może wydawać się oczywiste, jednak bardzo wielu traderów zwłaszcza początkujących, kompletnie o nim zapomina. Wchodząc na rynek ze złym nastawieniem, od razu skazujemy siebie na porażkę. Wiele opinii mówi, że kluczem do sukcesu na rynku jest właśnie psychika. Niezależnie czy zgadzamy się z tym stwierdzeniem czy też nie, nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, że straty rozbijają nasz trading plan i koncepcje naszego handlu.

Jeżeli chcesz regularnie zarabiać na rynku, traktuj stratę jako chwilowe niepowodzenie w drodze do sukcesu.

Zrozum z czego wynikają Twoje straty

Generalnie straty możemy podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich są straty, które wpisują się niejako w naszą strategię i nasz styl inwestowania – możemy nazwać je normalnymi. Druga grupa to straty wynikające z emocji, niezdyscyplinowania i naszych błędów. Jako pierwsze musimy zadać pytanie, czy straty które ponieśliśmy zaliczają się do pierwszej, czy drugiej grupy?

Straty normalne nie są niczym innym, jak gorszym okresem dla naszej strategii handlowej. Tak naprawdę jedyne co powinniśmy zrobić, to o nich zapomnieć, ponieważ nieważne jakie podejście do handlu stosujemy, nigdy nie osiągniemy 100% skuteczności. Jeżeli trzymamy się planu i inwestujemy konsekwentnie, kwestią czasu jest, nim straty zamienią się w zyski. Jeżeli straty wynikają z emocji, niezdyscyplinowania, oraz błędów, znajdujemy przyczynę i ją usuwamy. Tak naprawdę kluczem do uniknięcia drugiej grupy strat, jest posiadanie planu i konsekwentna realizacja. Jeżeli posiadamy plan, wiemy gdzie otworzyć pozycję, wiemy gdzie ją zamknąć, wiemy jak daną pozycję prowadzić, tak naprawdę ograniczamy emocje do minimum i unikamy overtradingu. W praktyce te czynniki najszybciej spowodują wyzerowanie naszego konta.

Każda strategia ma lepsze i gorsze okresy

Zrozumienie tego faktu to klucz do systematycznego zarabiania. Należy pamiętać, że sukces w tradingu odnosi się długoterminowo. Jeżeli mamy sprawdzone schematy i świadomość, że w dłuższym terminie zdają one egzamin pozwalając zarabiać, na serie strat będziemy patrzeć zupełnie inaczej. Inwestowanie jest zajęciem cyklicznym, dlatego nigdy każdy miesiąc nie będzie dla nas taki sam, będą lepsze i gorsze okresy, co jest zupełnie normalne.

Pamiętaj, że utrzymując właściwy stosunek zysku do ryzyka, nawet seria kilkunastu stratnych pozycji w dłuższym terminie nie wpłynie na Twój wynik. Im dłuższy okres i większa liczba prób, tym statystyka bardziej działa na Twoją korzyść.

Negatywne emocje to Twój wróg

Nie popełnia błędów tylko ten co nie inwestuje. Na początku kontrolowanie swoich emocji może być trudne, ale uwierz, im więcej doświadczenia zdobywasz, tym będzie Ci łatwiej. Jak unikać negatywnych emocji? Przede wszystkim nie należy stratnych pozycji zbytnio rozpamiętywać, tylko wyciągać z nich wnioski. Nie mamy wpływu na przeszłość, jeżeli zamknąłeś transakcję ze stratą, nie cofniesz czasu, nie zmienisz wyniku. Dobrze jest też zachować zdrowe podejście do tradingu.

Trading trzeba traktować jak pasję a transakcję najlepiej zawierać z czystą głową.

Zachowaj balans

Zasadę ta powinno się stosować nie tylko w odniesieniu do serii strat. „Życie” inwestowaniem cały czas, przyniesie tak naprawdę więcej szkody niż pożytku. Kluczem jest zachowanie odpowiedniego balansu. Jeżeli odniosłeś serię strat, czujesz się zrezygnowany, zły, rozczarowany, odpocznij od rynku. Pamiętaj, każdy dzień to nowa szansa, nie ważne ile razy „upadniesz” ważne ile razy zdołasz się podnieść. Przy serii zysków, też od czasu do czasu zrób sobie przerwę, pozwoli Ci to naładować akumulatory i spojrzeć na rynek świeżym okiem.

Co o tym sądzisz?
Lubię
67%
Interesujące
33%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Paweł Adamczyk
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od czasów studenckich, pasjonat rynku walutowego, giełdy, oraz szeroko pojętych inwestycji. Aktywny trader na rynku Forex od 2013 roku. W podejmowaniu codziennych decyzji inwestycyjnych, na pierwszym miejscu stawia kluczowy aspekt rynku, cenę. Miłośnik motoryzacji, podróży i sportów ekstremalnych.