Aktualności
Teraz czytasz
Francja przodownikiem w regulacjach dot. rynku kryptowalut
0

Francja przodownikiem w regulacjach dot. rynku kryptowalut

utworzył Natalia Bojko21 kwietnia 2019

W ubiegłym tygodniu francuski parlament wprowadził pierwsze w tym kraju regulacje prawne dotyczące rynku kryptowalut. Francja nie jest pierwszym z państw, które zdecydowało się na ten krok. Niewątpliwie natomiast kraj ten pretenduje do miana przodownika w kwestiach międzynarodowych standardów nadzoru nad tym dynamiczni rozwijającym się rynkiem.

Przeczytaj koniecznie: Tylko 15% giełd kryptowalut jest w pełni regulowanych

Nowa ustawa

Dokładnie tydzień temu francuscy parlamentarzyści uchwalili ustawę, która pozwoli na osadzenie kryptowalut w ramach prawnych. Zdecydowano się na ten krok głównie z powodu wzmożonego zainteresowania tym rynkiem, ale także w świetle licznych oszustw, które ciężko było bez odpowiednich kontroli namierzyć i zidentyfikować. Władze skorzystają na tym głównie dzięki możliwości opodatkowania zysków generowanych przez operatorów i inwestorów w tym sektorze. Jak wiadomo (choćby po obserwacji rosnącego zainteresowania, czy wolumenu na giełdach, mniejszą wagę przywiązując do kapitalizacji) cieszy się on dość dużym zainteresowaniem.

Czego będzie wymagać nowo wprowadzone prawo? Przepisy wymagają, aby giełdy wymiany kryptowalut oraz depozytariusze działający we Francji musieli podlegać obowiązkowej rejestracji w AMF, czyli krajowego regulatora rynków finansowych (działającego podobnie jak polski KNF). Co więcej, przegłosowana ustawa przewiduje znaczące grzywny dla tych instytucji , które będą bagatelizować nowe prawo.

Lider w prawodawstwie międzynarodowym

Francuzi mają ambitne plany w zakresie regulacji rynku wymiany walut cyfrowych. Na jednej ustawie zapewne się nie skończy. Minister Finansów Bruno Le Maire w wywiadzie dla agencji Reuters zapowiedział chęć przeforsowania transgranicznego porozumienie ws. kryptowalut.

Mogliśmy przeczytać jego wypowiedź, którą przedstawił podczas wydarzenia dot. tematyki blockchain:

“Zaproponuję moim europejskim partnerom, abyśmy stworzyli jednolite ramy regulacyjne dotyczące kryptowalut zainspirowanych doświadczeniem francuskim”.

Jednolite przepisy

Pomysł ujednolicenia regulacji w sprawie wirtualnych tokenów padł już wcześniej ze strony Niemiec. Nie mniej jednak obecnie nie widać zbyt wielkiego zaangażowania ze strony innych państw UE choćby w chęć wzięcia udziału w debacie.

Obecne przepisy dot. rynku kryptowalut siłą rzeczy różnią się w zależności od państwa i są skonstruowane mniej lub bardziej radykalny sposób w zależności od podejścia lokalnych rządów bez ingerencji prawodawstwa UE.

Co o tym sądzisz?
Lubię
100%
Interesujące
0%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie, pracuję w charakterze analityka walutowego w firmie Trefix i Kierownik Działu Analiz Finmex. Współpracuje także z portalem Investing w charakterze redaktora finansowego i analityka. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).