Początkujący
Teraz czytasz
Sekret sukcesu Berkshire Hathaway oraz jak wygląda portfel Buffetta
0

Sekret sukcesu Berkshire Hathaway oraz jak wygląda portfel Buffetta

utworzył Daniel Kostecki31 sierpnia 2023

Warren Buffett obchodził 30 sierpnia swoje 93. urodziny. Buffett uważany jest za jednego z najlepszych inwestorów w historii, jest postacią legendarną w świecie finansów. Jego firma inwestycyjna, Berkshire Hathaway, stała się synonimem sukcesu i strategii długoterminowego inwestowania. Co sprawia, że ten fundusz inwestycyjny jest tak wyjątkowy i jakie są kluczowe cechy jego modelu biznesowego?

Początki i transformacja Berkshire Hathaway

Berkshire Hathaway początkowo była firmą tekstylną, założoną w 1839 roku. W 1962 roku, Warren Buffett zainwestował w akcje spółki, a następnie postanowił ją przejąć. Choć branża tekstylna była ostatecznie nierentowna, Buffett wykorzystał firmę jako platformę do przekształcenia Berkshire Hathaway w potężnego gracza na rynkach finansowych.

Filozofia inwestycyjna Warrena Buffetta

Buffett jest znany z zastosowania filozofii inwestycyjnej długoterminowego inwestowania w wartość. Jego podejście skupia się na zakupie udziałów w firmach o solidnych fundamentach, zdolnych do generowania stabilnych dochodów w dłuższym okresie. To podejście różni się od spekulacji krótkoterminowej, którą preferuje większość inwestorów.

Dywersyfikacja i jej zmiany w czasie

Berkshire Hathaway jest znane z posiadania szerokiego portfela różnych firm i branż. To podejście jest zgodne z Buffettowskim przekonaniem, że różnorodność inwestycji może zmniejszyć ryzyko i chronić portfel w trudnych okresach rynkowych. Fundusz posiada udziały w tak różnorodnych spółkach, jak firmy ubezpieczeniowe, sektor energetyczny, sektor konsumencki oraz technologia. Tu jednak w ostatnich latach zwiększaj swoje zaangażowanie, o czym dalej w opisie obecnego portfela.

Gotówka i umiejętność czekania

Buffett jest znanym zwolennikiem gromadzenia gotówki w okresach, gdy na rynkach panuje niepewność lub brak atrakcyjnych inwestycji. Ta umiejętność cierpliwego oczekiwania na okazje inwestycyjne pozwoliła mu wykorzystać okresy kryzysów na swoją korzyść, kupując akcje spółek po niższych cenach.

Berkshire Hathaway jako Siedlisko Biznesu

Jednym z charakterystycznych aspektów Berkshire Hathaway jest to, że Buffett postrzega tę firmę jako siedlisko dla innych biznesów. Daje to firmom, w które inwestuje, możliwość korzystania z długoterminowej perspektywy i finansowego wsparcia, zachowując jednocześnie ich autonomiczność.

Obecny portfel inwestycyjny spółki

Największy udział w portfelu Berkshire mają akcje spółki Apple, które stanowią 51% aktywów. Ich liczba posiadana przez wehikuł Buffetta to ponad 915 mln, a ich rynkowa wartość to ponad 177 mld USD. Średnia cena zakupu akcji to 39,59 USD, co daje stopę zwrotu na poziomie 365% (dane na koniec czerwca 2023 r.)

Drugą spółką z największym udziałem jest Bank of America. Stanowi ona 8,51% portfolio. Liczba posiadanych akcji to ponad 1 mld, a ich wartość to około 29 mld USD. Średnia cena zakupu wynosiła 25,78 USD, co daje stopę zwrotu na poziomie 13%.

Trzecia co do wielkości spółka w portfelu Buffetta to American Express. Tutaj stopa zwrotu wynosi 125%, a udział w portfolio to 7,59%.

Legendarna Cola Cola, której Warren Buffett posiada 400 mln akcji stanowi 6,92% portfela Berkshire. Średnia cena zakupu akcji wynosi 40,28 USD, a stopa zwrotu to 50%.

Pozostałe spółki mają coraz mniejszy udział i nie mają tak istotnego wpływu na wynik funduszu.

Podsumowanie

Berkshire Hathaway i filozofia inwestycyjna Warrena Buffetta to doskonały przykład tego, jak długoterminowe podejście do inwestowania, koncentracja na wartości fundamentów oraz zdolność do wykorzystania okazji na rynkach mogą prowadzić do osiągnięcia spektakularnych wyników. Buffett pozostaje ikoną, a Berkshire Hathaway jest jednym z największych i najbardziej cenionych funduszy inwestycyjnych na świecie.

Pozostaje życzyć zatem 200 lat!

Co o tym sądzisz?
Lubię
33%
Interesujące
67%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.