Aktualności
Teraz czytasz
Rosną notowania funta i dolara australijskiego
0

Rosną notowania funta i dolara australijskiego

utworzył Daniel Kostecki17 maja 2022

Poznaliśmy protokół majowego posiedzenia Banku Rezerw Australii oraz dane z brytyjskiego rynku pracy. Obie publikacje zdają się wspierać notowania walut: na wartości zyskuje zarówno dolar australijski, jak i funt brytyjski

Przypomnijmy, że w maju w Australii doszło do podwyżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych, do poziomu 0,35 proc. Ten ruch przewyższał konsensus rynkowy zakładający podwyżkę o 15 punktów bazowych. Była to także pierwsza podwyżka od blisko 12 lat, czyli od listopada 2010 r.

Waluta zyskała 0,5 proc.

Bank Rezerw Australii zapowiada jednak dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej, starając się przeciwdziałać rosnącej inflacji, która w 2022 r. może wynieść ok. 6 proc., a inflacja bazowa ok. 4,75 proc., po czym do połowy 2024 r. spodziewany jest spadek do ok. 3 proc.

W ocenie członków Banku australijskie gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa są w dobrej kondycji, trwa ożywienie inwestycji biznesowych, a w kolejce czeka wiele prac budowlanych. Prognoza dotycząca australijskiego PKB zakłada wzrost o 4,25 proc. w 2022 r. i o 2 proc. w 2023 r.

Nastawienie RBA odnośnie do dalszych podwyżek stóp procentowych może wpływać na notowania dolara australijskiego (AUD). We wtorek rano kurs AUD/USD wrócił nad poziom 0,7, rosnąc o ok. 0,5 proc.

Wielka Brytania z lepszymi danymi o zatrudnieniu

Liczba osób pracujących w Wielkiej Brytanii wzrosła o 83 tys. w ujęciu kwartalnym, znacznie powyżej oczekiwań rynkowych zakładających wzrost o 5 tys. Tym samym stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii spadła w I kw. 2022 r. do 3,7 proc., co jest najniższym wynikiem od 1974 r. Konsensus zakładał odczyt na poziomie 3,8 proc. Po raz pierwszy od rozpoczęcia rejestracji liczba bezrobotnych (1,257 mln) jest mniejsza niż liczba wolnych miejsc pracy, która osiągnęła nowy rekord 1,295 mln.

Realny wzrost płac regularnych w Wielkiej Brytanii był o 2 proc. niższy niż przed rokiem, co stanowi największy spadek od III kwartału 2013 r. Wysoka presja inflacyjna zdaje się szkodzić sile nabywczej konsumentów.

Kurs pary GBP/USD zawraca od potencjalnego wsparcia przy poziomie 1,2100 i obecnie znajduje się w rejonie 1,2400. Dobra sytuacja na rynku pracy może również powodować, że Bank Anglii może śmielej podchodzić do kolejnych podwyżek stóp procentowych.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.