Zaawansowani
Teraz czytasz
Trading precyzyjny – techniki ułatwiające wejścia w transakcję
0

Trading precyzyjny – techniki ułatwiające wejścia w transakcję

utworzył Paweł Adamczyk25 kwietnia 2019

Jednym z kluczowych aspektów dobrego i zyskownego tradingu, jest umiejętne „wejście” w daną transakcję. Oczywiście znajdą się opinie, że moment wejścia nie jest tak ważny jak prowadzenie pozycji i wyjście z niej w odpowiednim momencie, jednak tak naprawdę to właśnie moment wejścia, często determinuje jaki stosunek zysku do ryzyka finalnie osiągamy na danej transakcji. Wielu traderów zdaje się pomijać ten aspekt w swoim handlu twierdząc, że wejście to jego „najłatwiejszy” element. W tym artykule odpowiemy na pytanie, co daje nam taki styl handlu, oraz przedstawimy pewne techniki mogące ułatwić dobre i zyskowne wejście w pozycję. 

Przeczytaj koniecznie: Seria strat w tradingu – jak sobie z nią radzić?

Zalety „bycia” precyzyjnym

Dlaczego to w jakim miejscu otwieramy daną transakcje jest tak ważne? Głównym plusem tak jak już wcześniej wspominaliśmy jest to, że przywiązując uwagę do wejść, znacznie zwiększamy potencjalny stosunek zysku do ryzyka. Jeżeli podchodzimy do tradingu poważnie, powinien być to dla nas kluczowy aspekt. Utrzymanie tej zależności na dobrym poziomie, np. 3:1 czy wyższej powoduje, że w dłuższym terminie, nawet seria kilku stratnych transakcji nie zmniejszy drastycznie naszego konta. Mało tego, jeżeli ktoś przywiązuje uwagę do wejść, czasami nawet jedna dobra transakcja z dobrym współczynnikiem, może przysłowiowo „zrobić” statystykę całego miesiąca. Kolejnym niewątpliwym plusem precyzyjnych wejść jest fakt, że stosując podejście w codziennym handlu, możemy znacznie lepiej umiejscowić nasze zlecenia stop loss. W praktyce podczas silnych ruchów, może nas to często uchronić przed „złapaniem” naszego zlecenia przez rynek.

Techniki ułatwiające precyzyjne wejścia 

1. Nie skupiaj się tylko na zleceniach „z ręki”

Wielu traderów bardzo często większość swoich transakcji zawiera nazwijmy to w sposób bezpośredni, całkowicie pomijając w swoim handlu zlecenia oczekujące. Ten rodzaj zleceń, może być świetną metodą na bardziej precyzyjne wejście, co za tym idzie lepszy R:R, oraz bardziej dopracowany stop loss. Z mojego doświadczenia, w praktyce najlepiej sprawdzają się zlecenia buy limit oraz sell limit. Buy limit to nic innego jak pozycja kupna, jednak dopiero po spadku ceny do odpowiedniego poziomu. Analogicznie sell limit to pozycja sprzedaży, jednak dopiero po tym jak cena wzrośnie do odpowiedniego poziomu. Podstawowym atutem takiego handlu jest to, że wchodzisz na rynek po cenie, którą wcześniej wybrałeś. Tego rodzaju zlecenia, świetnie sprawdzają się również w handlu typowo średnioterminowym. Głównym minusem może być fakt, że rynek nie zawsze cofa się do danego poziomu. W praktyce to, że jakaś transakcja została pominięta, nie ma dużego znaczenia, lepiej stawiać na jakość niż ilość (przy okazji unikamy overtradingu).

GOLDmicroDaily - 1

2. Ustawiaj zlecenia na koniec dnia / po zamknięciu świecy

Analizowanie rynku pod koniec dnia, ewentualnie na niższych interwałach czasowych po zamknięciu danej świecy, bardzo często pozwala znacznie precyzyjniej ustawić transakcję. Głównym tego powodem jest fakt, że pod koniec dnia rynek z reguły jest spokojniejszy, unikamy swego rodzaju szumu, który często jest widoczny na niższych interwałach czasowych. Świece dzienne są bardzo dobrym filtrem rynku, zawierają w sobie również wszystkie dane makro z danego dnia, są swego rodzaju obrazem całej sesji. Jeżeli natomiast jesteś traderem, który preferuje podejście raczej daytradingowe, również z powodzeniem możesz stosować daną metodę, skup się na analizie świec na kluczowych dla Ciebie poziomach.

3. Wykorzystuj konfluencję (potwierdzenie kilku sygnałów)

Zawsze powinno się stosować techniki, które najlepiej pasują do naszego stylu handlu. Oczywiście bardzo łatwo również przedobrzyć i pójść w drugą stronę, stosując zbyt dużą liczbę potwierdzeń. Wprawy nabiera się z doświadczeniem, nie ma tu złotego środka, należy analizować rynek takimi technikami, w jakich czujemy się najlepiej. Ja w swoim handlu stosuję prostą, ale skuteczna metodę łączenia stref z trendem. Pierwszym krokiem jest określenie trendu, zawieram transakcje zgodne tylko z aktualnym kierunkiem. Drugim krokiem jest wyznaczenie stref kluczowych na danym rynku. Jeżeli w danej strefie pojawia się świeca sygnalizująca ruch zgodny z określonym trendem, jest to dla mnie sygnał idealny.

Podsumowując:

  • określ trend,
  • wyznacz kluczowe poziomy,
  • szukaj potwierdzenia w technikach, które na co dzień stosujesz w handlu.
Co o tym sądzisz?
Lubię
32%
Interesujące
63%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
5%
O Autorze
Paweł Adamczyk
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od czasów studenckich, pasjonat rynku walutowego, giełdy, oraz szeroko pojętych inwestycji. Aktywny trader na rynku Forex od 2013 roku. W podejmowaniu codziennych decyzji inwestycyjnych, na pierwszym miejscu stawia kluczowy aspekt rynku, cenę. Miłośnik motoryzacji, podróży i sportów ekstremalnych.