Aktualności
Teraz czytasz
Pozycjonowanie na EUR/USD może wskazywać na głębszą korektę
0

Pozycjonowanie na EUR/USD może wskazywać na głębszą korektę

utworzył Daniel Kostecki14 stycznia 2021

Zdaje się, że w ostatnim czasie trend wzrostowy na głównej parze walutowej EUR/USD wyhamował. Euro umacniało się systematycznie w relacji do dolara amerykańskiego od marca, gdy pandemia silnie uderzyła w rynki finansowe. W rezultacie kurs EUR/USD wzrósł z okolic 1,06 do prawie 1,24 USD. Tym samym mogła pojawić się tu tzw. zatłoczona pozycja (crowded trade), co może wpływać negatywnie na trwający już prawie od roku trend. Mimo ostatniego wyhamowania w trendzie i zatrzymania pod 1,24 indeks Citi EUR Pain nadal wykazuje bardzo istotne długie pozycjonowanie we wspólnej walucie, bliskie poprzednim trendom.

Wraz z obniżaniem się kursu EUR/USD, pozycjonowanie zaczęło się odwracać, co sugerować może to, że w grę wchodziła realizacja zysków – wynika z informacji podanych przez agencję Bloomberg. A w związku z podwójną recesją w strefie euro i rosnącymi obawami o to, że pierwszy kwartał może pokazać recesję, zrozumiałe jest, że przynajmniej w najbliższym czasie,  para EUR/USD może być sprzedawana na ruchach wzrostowych. Jednak w dłuższej perspektywie czasowej nadal istnieją mocne argumenty przemawiające za skromnymi zyskami, które może odnotować euro w relacji do dolara w 2021 r.

EUR/USD – sytuacja na wykresie

Tymczasem spoglądając na wykres kurs EUR/USD możemy zaobserwować potencjalny układ znany z teorii fal Elliotta. Od marca notowania utworzyły pięciofalową strukturę wzrostową, gdzie potencjalny zasięg dla fali piątej równy 161,8 proc. fali pierwszej wypada w rejonie 1,2430.

eurusd conotoxia

Wykres CFD na parę EUR/USD, interwał W1. Źródło: cTrader Conotoxia

O potencjalnym wyczerpywaniu się trendu mogą także mówić dwie świece tygodniowe z relatywnie dużymi górnymi cieniami. Niemniej jednak potwierdzeniem dla możliwego zwrotu trendu byłoby dopiero pokonanie dolnego ograniczenia w głównym kanale trendowym. Jeśli linia ta zostałby pokonana, to droga w stronę 1,17-1,16 mogłaby zostać otwarta.

pozycje eurusd

Pozycje długie netto funduszy lewarowanych na kontraktach na euro. Źródło: tradingster.com

Wnioski

Wracając do pozycjonowania, tym razem na rynku kontraktów terminowych notowanych na giełdzie CME, pojawiła się istotna dywergencja. Obrazować ona może rozbieżność między kursem, a skalą zaangażowania funduszy w pozycje długie na euro. Otóż z danych CFTC wynika, że wraz z ostatnią falą wzrostową na euro, pozycje długie nie zdołały pokonać wcześniejszego szczytu. To może oznaczać, że chętnych do kupna euro może być coraz mniej, ponieważ staje się ono coraz droższe i w obecnych warunkach mniej atrakcyjne. To także może być czynnik przemawiający za korektą na parze EUR/USD.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
50%
Heh...
0%
Szok!
50%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.