Co zrobi dziś Rada Polityki Pieniężnej? [Komentarz rynkowy]
Głównym wydarzeniem środy na krajowym rynku walutowym jest posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Pierwszy raz od bardzo dawna nie wiadomo, jaką dziś decyzję podejmie Rada. Inwestorzy poznają decyzję RPP w godzinach popołudniowych. Od maja 2020 roku było to zawsze po godzinie 14:00, a na ostatnim grudniowym posiedzeniu, została ona ogłoszona nawet o godzinie 16:15. Decyzja ta może mieć spory wpływ na notowania złotego, bo obecnie intencje Rady w kwestii stóp procentowych w Polsce nie są do końca jasne. Dlatego z punktu widzenia jest to zdecydowanie główne wydarzenie dnia.
W ostatnich dniach grudnia i tuż po Nowym Roku wydawało się, że cięcie stóp procentowych na posiedzeniu 13 stycznia jest rzeczą oczywistą. Takie przekonanie pojawiło się po tym, jak pod koniec grudnia prezes Adam Glapiński (przy użyciu serwisu „Obserwator Finansowy”) i cześć członków RPP przeprowadziło ofensywę medialną, wskazując na zbyt silnego złotego i potrzebę cięcia stóp. To sugerowało, że w Radzie jest większość, która cięcie stóp przegłosuje.
Prezes NBP w sprawie stóp procentowych
Przed tygodniem oczekiwania się zmieniły. Wtedy poznaliśmy pełną opinię prezesa NBP na kwestię stóp. Liczba wymienionych warunków do podjęcia takiej decyzji wykluczała cięcie w styczniu. Aczkolwiek wciąż są małe szanse na obniżkę w I kwartale br. To jest teraz obowiązująca wytyczna. Prawie wszyscy ekonomiści i analitycy zakładają, że stopy procentowe dziś pozostaną bez zmian.
To przekonanie o niezmienności stóp burzą jednak ostatnie, mocno zaskakujące, dane o silnym spadku inflacji w Polsce. W grudniu nieoczekiwanie obniżyła się ona z 3 proc. do 2,3 proc. R/R, podczas gdy rynek oczekiwał spadku tylko do 2,6 proc. To jednak nie wszystko. W poniedziałek rząd podjął decyzję o przedłużeniu „Narodowej Kwarantanny” w Polsce do końca stycznia. Jako, że wiele wskazuje na to, że pandemiczne ograniczenia zostaną utrzymane również w lutym, a większość z nich ma szanse być zniesiona dopiero na przełomie marca i kwietnia, to sytuacja z punktu widzenia RPP wygląda już nieco inaczej. Spadająca inflacja i bijący w gospodarkę wydłużony lockdown to już poważne argumenty za poluzowaniem polityki monetarnej. Pytanie tylko, czy nastąpi to dziś?

Wykres dzienny EUR/PLN. Źródło: Tickmill
Decyzja RPP będzie miała bezpośrednie przełożenie na notowania złotego. W tym przede wszystkim w relacji do euro. Krótkoterminowo liczyć będzie się to, co dziś zrobi RPP. Cięcie stóp procentowych wywinduje EUR/PLN na wyższe poziomy. Brak cięcie będzie impulsem do jego umocnienia na koniec dnia. W kolejnych dniach, ale może nawet i tygodniach, dużo ważniejsze będzie jednak to, jakie sugestie ws. polityki monetarnej i samego złotego, znajdą się w komunikacie po posiedzeniu RPP.