Aktualności
Teraz czytasz
Libra jeszcze nie ruszyła, a już pod kontrolą
0

Libra jeszcze nie ruszyła, a już pod kontrolą

utworzył Michał Sielski26 czerwca 2019

Po tym jak Facebook po raz kolejny potwierdził, że jest coraz bliżej wprowadzenia swojej kryptowaluty, trafiła ona pod lupę amerykańskiej Rezerwy Federalnej. FED jest zaniepokojony potencjalnie dużą skalą zjawiska i zapowiada rygorystyczne kontrole oraz ścisłe regulacje.

„Nasze oczekiwania – z punktu widzenia ochrony konsumenta, a także z punktu widzenia istniejących przepisów – będą bardzo, ale to bardzo rygorystyczne” podkreślił przewodniczący FED Jerome Powell. „Libra to nowe rozwiązanie, któremu już teraz przyglądamy się bardzo dokładnie ” – dodał podczas przemówienia w Nowym Jorku.

LibraCoin objęta szeroką kontrolą

Szef FED dodał również, że regulacje dotyczące Libry będą musiały zostać wprowadzone przez wiele krajów, nie tylko przez USA. Nowa kryptowaluta znalazła się też na cenzurowanym brytyjskiej FCA oraz prezesa Banku Anglii Marka Carneya. Wszystko wskazuje więc na to, że Libra będzie miała znacznie trudniejszą drogę niż poprzednicy. Zwłaszcza, że ma być znacznie łatwiej dostępna. Także przez podstawowe aplikacje Facebooka, jak np. messenger czy WhatsApp.

“Misją Libry jest stworzenie prostej globalnej infrastruktury finansowej dla ludzi z całego świata. Projekt napędza technologia blockchain, a jego uruchomienie zaplanowaliśmy na 2020 rok. Możliwość korzystania z mobilnych płatności może mieć istotny, pozytywny wpływ na życie ludzi, ponieważ nie musisz zawsze mieć przy sobie gotówki (…). Jest to szczególnie ważne dla osób, które nie mają dostępu do tradycyjnych banków lub usług finansowych. Obecnie jest około miliarda ludzi, którzy nie mają konta bankowego, jednak posiadają telefon komórkowy. Dążymy do tego, aby każdy mógł łatwo wysyłać i odbierać pieniądze, tak jak używasz naszych aplikacji do natychmiastowego udostępniania wiadomości i zdjęć.” – napisał w swoim poście Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka.

Giganci pracują nad LibraCoin

Nad LibraCoin pracuje nie tylo Facebook. To wspólny projekt gigantów technologicznych. W skład konsorcjum wchodzą już m.in.: Mastercard, PayPal, Visa, Stripe, eBay, Coinbase, Andreessen Horowitz i Uber. Lista nie jest zamknięta i trudno się dziwić, bo potencjał tortu do podziału jest ogromny.

System będzie opierał się oczywiście na technologii blockchain. Przekazy kryptowaluty mają być darmowe, bardzo łatwe i możliwe przez niemal każdą aplikację. Realny termin wprowadzenia Libry w życie to 2020 rok.

Co o tym sądzisz?
Lubię
60%
Interesujące
40%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.