Aktualności
Teraz czytasz
LibraCoin – kryptowaluta Facebooka coraz bliżej. Premiera w 2020 roku
0

LibraCoin – kryptowaluta Facebooka coraz bliżej. Premiera w 2020 roku

utworzył Natalia Bojko19 czerwca 2019

O potencjalnym stworzeniu własnej kryptowaluty przez Facebook pisaliśmy już w marcu tego roku. Wstępne plotki o stworzeniu własnego systemu finansowego zostały ostatecznie potwierdzone przez samego Mark’a Zuckerberg’a. Oficjalnie waluta jednej z najbardziej rozpoznawalnych firm na świecie ma nosić nazwę LibraCoin.

Prosto i globalnie

Założyciel Facebook’a w swoim poście napisał:

“Misją Libry jest stworzenie prostej globalnej infrastruktury finansowej dla ludzi z całego świata. Projekt napędza technologia blockchain, a jego uruchomienie zaplanowaliśmy na 2020 rok. Możliwość korzystania z mobilnych płatności może mieć istotny, pozytywny wpływ na życie ludzi, ponieważ nie musisz zawsze mieć przy sobie gotówki (…). Jest to szczególnie ważne dla osób, które nie mają dostępu do tradycyjnych banków lub usług finansowych. Obecnie jest około miliarda ludzi, którzy nie mają konta bankowego, jednak posiadają telefon komórkowy. Dążymy do tego, aby każdy mógł łatwo wysyłać i odbierać pieniądze, tak jak używasz naszych aplikacji do natychmiastowego udostępniania wiadomości i zdjęć.”

LibraCoin ma być zarządzany nie tylko przez Mark’a ale między innymi przez specjalnie utworzone stowarzyszenie. W jego skład mają wchodzić obecni liderzy na rynku płatności bezgotówkowych i mobilnych oraz inne podmioty. W ogólnym założeniu ich liczba ma się stale poszerzać. Mowa tu głównie o  Mastercard, PayPal, Visa, Stripe, eBay, Coinbase, Andreessen Horowitz i Uberze.

Praktyczny system

Jednym z najważniejszych założeń powstania LibraCoin ma być nie tylko jego ogólno-dostępność. Ważnym elementem, na którym skupia swoją uwagę Zuckerberg w poście to praktyczność systemu. Ma opierać się na (już wykorzystywanej w wielu firmach) technologii blockchain. Portfel ma być nie tylko prosty, ale zarazem bardzo funkcjonalny. Projekt zakłada możliwość używania go w aplikacji Messenger, WhatsApp oraz osobnie stworzonej aplikacji. Na razie słyszymy pogłoski o stworzeniu Calibry. Ma ona służyć do przekazywania ze smartfona na inny (za darmo) przekazów pieniężnych w  LibraCoin.

Powrót do regulacji

Opublikowanie informacji dotyczących realnych planów na 2020 r. w kwestii wprowadzenia LibraCoin wywołało falę krytyki oraz liczne rozmowy (głównie w Unii Europejskiej) przywracające temat regulacji rynku kryptowalut. Jednym z najbardziej aktywnych polityków, u których pomysł Zuckerberg’a wzbudził kontrowersję jest Republikanin Patrick McHenry.

W jego oświadczeniu czytamy:

„Facebook ma dane dot. miliardów ludzi i wielokrotnie pokazywał lekceważenie w sprawie ochrony i korzystania z tych danych. Wraz z ogłoszeniem, że planuje stworzyć kryptowalutę, Facebook kontynuuje niekontrolowaną ekspansję i rozszerza swój wpływ na życie użytkowników.”

Co o tym sądzisz?
Lubię
83%
Interesujące
17%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie, pracuję w charakterze analityka walutowego w firmie Trefix i Kierownik Działu Analiz Finmex. Współpracuje także z portalem Investing w charakterze redaktora finansowego i analityka. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).