Towary
Teraz czytasz
Jak inwestować w surowce, metale i towary rolne [PORADNIK]
0

Jak inwestować w surowce, metale i towary rolne [PORADNIK]

utworzył Alicja Nowak30 października 2020

Surowce (z ang. commodities) to nieprzetworzone towary, które są bazą do dalszego przetwórstwa i obróbki. Surowcami możemy handlować na giełdach towarowych lub innych rynkach, oferujących instrumenty pochodne, bazujące na cenach tych towarów. Początkowo handel towarami nie był przedmiotem spekulacji. Zamawiano na giełdzie potrzebną ilość np. baryłek ropy czy buszli pszenicy z dostawą za trzy miesiące lub pół roku. Po upływie ustalonego czasu producent dostarczał zamówione towary i odbierał zapłatę. Były to pierwsze kontrakty terminowe.

Surowce stały się przedmiotem spekulacji inwestycyjnej w 1982 r., kiedy zezwolono na rozliczanie kontraktów terminowych w gotówce, zamiast fizycznej dostawy. W ten sposób stało się możliwe spekulowanie na zmianie cen surowców.

Surowce, które podlegają obrotowi na rynkach finansowych to towary rolne (np. kawa, kakao, bawełna, pszenica, kukurydza, cukier czy soja), surowce energetyczne (gaz, ropa), metale szlachetne (złoto, srebro, miedź, cynk, platyna, aluminium, pallad).

Towary rolne

Towary rolne są podstawą przemysłu spożywczego na świecie. Służą zarówno jako produkt bazowy dla dalszych, bardziej złożonych dóbr konsumenckich jak ziarna kawy czy kakaowca, oraz jako pasza dla zwierząt hodowlanych, jak kukurydza czy soja. Poniżej najważniejsze surowce rolne przedstawione w kilku zdaniach.

Kawa

Uprawiana w 70 krajach świata, głównie w klimacie subtropikalnym. Głównymi światowymi producentami kawy są Brazylia i Wietnam. Inni znaczący gracze na tym rynku to Kolumbia i Indonezja. Największymi konsumentami ziaren kawy są przede wszystkim Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja i Włochy. Na ceny kawy wpływa klimat, koszty transportu, wydarzenia polityczne w krajach produkujących ten surowiec oraz poziom zamożności społeczeństwa.

Sprawdź: Jak inwestować w kawę [Poradnik]


Kakao

Roślina będąca podstawą wszelkich deserów czekoladowych, uprawia się ją w klimacie subtropikalnym w Ameryce oraz w Afryce. Potentatem uprawy kakao na świecie jest Wybrzeże Kości Słoniowej, odpowiadające za 37% globalnej produkcji. Inni duzi producenci to Ghana (18% światowej produkcji) oraz Indonezja (11% światowej produkcji). Ceny kakao są zależne od cen ropy, wydarzeń politycznych w krajach uprawiających kakao oraz od zmian klimatycznych.

Sprawdź: Jak inwestować w kakao [Poradnik]


Bawełna

Największymi producentami bawełny są Indie, USA oraz Chiny. Bawełna znajduje zastosowanie w przemyśle włókienniczym, kosmetycznym oraz jako pasza dla zwierząt. Na ceny bawełny wpływa poziom światowych rezerw tego surowca, popyt, cena zamienników oraz zmiany klimatyczne.

Sprawdź: Jak inwestować w bawełnę [Poradnik]


Pszenica

Najwięksi producenci tego zboża to kraje Unii Europejskiej, Rosja, USA oraz Chiny. Pszenica znajduje zastosowanie przede wszystkim w przemyśle spożywczym.

Sprawdź: Jak inwestować w pszenicę [Poradnik]


Kukurydza

Kukurydza to surowiec pasz dla zwierząt oraz dodatek do szerokiego asortymentu produktów spożywczych. Z kukurydzy produkuje się również biopaliwo. Głównymi producentami kukurydzy na świecie są Stany Zjednoczone oraz Chiny.

Sprawdź: Jak inwestować w kukurydzę [Poradnik]


Cukier

Może być pozyskiwany z trzciny cukrowej jak i buraków cukrowych. Największymi producentami cukru na świecie są Brazylia, Indie oraz kraje Unii Europejskiej. Na ceny cukru wpływają podaż cukru, popyt na słodycze w krajach rozwijających się, kondycja waluty narodowej Brazylii czyli reala brazylijskiego, warunki pogodowe oraz dotacje i cła dla rolnictwa.

Sprawdź: Jak inwestować w cukier [Poradnik]


Soja

Według szacunków 80% światowej produkcji soi jest wykorzystywane do produkcji paszy dla zwierząt hodowlanych. Niemal ¾ światowej produkcji soi pochodzi z zaledwie dwóch krajów – USA i Brazylii. Znaczne areały uprawy soi są również w Chinach, Argentynie oraz Indiach.

Sprawdź: Jak inwestować w soję [Poradnik]


Surowce energetyczne

Surowce energetyczne są chyba najpopularniejszymi dla inwestorów i traderów surowcami. Każdy śledzi ceny ropy, wielu również orientuje się w cenach gazu ziemnego.

Ropa naftowa

Ropa naftowa to surowiec, który wywiera największy wpływ na globalną gospodarkę. Cena ropy naftowej wpływa na ceny wszystkich surowców, ponieważ jest niezbędna do ich transportu, a czasem również produkcji. Ropy naftowej używa się do produkcji plastiku i tkanin syntetycznych, które pełnią znaczącą rolę w dobrach konsumenckich, które wytwarzamy i kupujemy. Wyznacznikami cen ropy na światowych rynkach jest ropa WTI (West Texas Intermediate) oraz ropa Brent.

Sprawdź: Jak inwestować w ropę naftową [Poradnik]


Gaz ziemny

Drugi po ropie naftowej, najważniejszy surowiec energetyczny, który napędza naszą gospodarkę i ogrzewa nasze domy w sezonie zimowym. Czołowymi producentami gazu ziemnego są Stany Zjednoczone i Rosja.

Sprawdź: Jak inwestować w natgas [Poradnik]


Metale szlachetne

Rynek metali szlachetnych jest dość popularnym tematem inwestycyjnym. Ceny złota wyznaczają nam nastroje wśród inwestorów i są ściśle skorelowane z kursem dolara. Inne metale szlachetne i przemysłowe również są interesującymi obiektami inwestycyjnymi, a niektóre także wyznacznikami kondycji gospodarki – np. miedź czy cynk.

Złoto

Tak zwana bezpieczna przystań, “safe heaven”. Złoto jest postrzegane jako dobra lokata oszczędności i kapitału na niepewne czasy – kryzysy gospodarcze czy okresy wysokiej inflacji. Złoto znajduje również zastosowanie w produkcji biżuterii i elektroniki.

Sprawdź: Jak inwestować w złoto [Poradnik]


Srebro

W przeciwieństwie do złota, srebro znajduje o wiele szersze zastosowanie w przemyśle, poza wartością inwestycyjną i lokacyjną.

Sprawdź: Jak inwestować w srebro [Poradnik]


Miedź

Miedź jest metalem bardzo powszechnie używanym w wielu gałęziach przemysłu. Z tego względu uważa się ceny miedzi za dobry wskaźnik kondycji światowej gospodarki – tzw. dr. Copper. Miedź używa się głównie do produkcji kabli elektrycznych, pokryć dachów, kanalizacji i elementów konstrukcyjnych maszyn przemysłowych.

Sprawdź: Jak inwestować w miedź [Poradnik]


Cynk

Cynk podobnie jak miedź może prognozować kondycję światowej ekonomii. Z powodu ścisłego powiązania z rynkiem stali, dobrze odzwierciedla ilość zamówień infrastrukturalnych i przemysłowych na świecie. Stosuje się go do galwanizacji stali, tworzenia stopów metali jak mosiądz czy lut aluminiowy. Chiny odpowiadają za 40% światowej produkcji cynku. Inne ważne kraje wydobywające cynk to Peru i Australia.

Sprawdź: Jak inwestować w cynk [Poradnik]


Platyna

Platynę stosuje się w przemyśle samochodowym, produkcji biżuterii oraz przemyśle chemicznym. Głównym producentem platyny, odpowiadającym za 80% światowej produkcji, jest Republika Południowej Afryki. W związku z tym ceny platyny są ściśle związane z wydarzeniami w tym kraju.

Sprawdź: Jak inwestować w platynę [Poradnik]


Aluminium

Aluminium znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym, lotniczym i kosmicznym. Z aluminium produkuje się również sprzęt elektryczny i AGD oraz karoserie samochodów. Największym producentem aluminium na świecie są Chiny, odpowiadające za ponad połowę światowej podaży tego surowca oraz jednocześnie jego głównym konsumentem. Na ceny aluminium wpływa kondycja gospodarcza Chin oraz koszty ropy.

Sprawdź: Jak inwestować w aluminium [Poradnik]


Czynniki wpływające na ceny surowców

Każdy z surowców posiada swoje indywidualne czynniki, które wpływają na jego cenę. Szczególnie jest to widoczne w przypadku surowców, które są produkowane w niewielkiej liczbie krajów lub są wyjątkowo wrażliwe na zmiany pogodowe. Nie mniej jednak większość surowców podlega uniwersalnym dla surowców czynnikom.

Rynki krajów rozwijających się

Kraje rozwijające się takie jak Chiny czy Indie to ogromne gospodarki, które w ostatnich dekadach podniosły znacznie jakość życia swoich obywateli. To rodzi zwiększone zapotrzebowanie na surowce zarówno ze strony konsumentów indywidualnych, których stać na coraz bardziej luksusowe dobra jak i ze strony budowy infrastruktury i rozwoju przemysłu.

Z tego względu kondycja gospodarek krajów rozwijających się ma znaczący wpływ na ceny surowców.

Dolar amerykański

Dolar amerykański jako waluta rezerwowa ma znaczącą rolę w wycenach surowców. Handel większością surowców na giełdach międzynarodowych odbywa się właśnie w dolarach amerykańskich.

Substytuty surowców

Większość surowców posiada swoje alternatywy i substytuty. Na przykład bawełna może być zastąpiona włóknami syntetycznymi, jak poliester. Pallad używany w katalizatorach samochodowych może być zastąpiony przez platynę itd. Gdy cena jednego z surowców rośnie, pojawia się większy popyt na jego zamienniki, co reguluje rynek i ceny.

Jak inwestować w surowce?

Kontrakty terminowe

Najbardziej pierwotna i tradycyjna forma inwestowania w surowce. Można je zakupić na giełdzie oferującej kontrakty na dany surowiec. Kontrakty terminowe zazwyczaj wymagają zaangażowania sporych środków w pojedynczą inwestycję.

CFD

Kontrakty na różnicę w cenie to atrakcyjna i łatwo dostępna alternatywa dla tradycyjnych kontraktów terminowych. Ich zaletą jest łatwość wchodzenia i wychodzenia z transakcji, niskie koszty, oraz dostępność dźwigni finansowej. Dzięki dźwigni finansowej możemy zaangażować o wiele mniejsze środki w daną inwestycję niż miałoby to miejsce bez lewara.

Brokerzy posiadający bogatą ofertę CFD na surowce

Broker xtb 2 plus 500 logo Saxo Bank
Kraj Polska Cypr * Dania
Ilość towarów w ofercie 22 22 19
Min. depozyt 0 zł
(zalecane min. 2000 zł)
500 zł 2 000 EUR
Platforma xStation platforma Plus500 SaxoTrader Pro
Saxo Trader Go

* oferta PLUS500 CY

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 72% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

ETFy

Sposobem na proste i szybkie nabycie kontraktów terminowych na dane surowce jest inwestycja w ETFy z danego sektora surowców. Przykładowe ETFy, które mogą okazać się interesujące, prezentujemy poniżej.

ETFy na surowce energetyczne

[XLE] Energy Select Sector SPDR Fund

Jest to ETF składający się z największych amerykańskich spółek wydobywczych. Nieco ponad 45% wartości funduszu stanowią akcje spółek Chevron i Exxon Mobil. Roczna opłata w tym funduszu wynosi zaledwie 0.13%.

[USO] United States Oil Fund LP

Jest to najbardziej płynny z ETFów bazujących na cenach ropy. USO odwzorowuje cenę miesięcznych kontraktów terminowych na ropę WTI notowanych na NYMEX. Opłata roczna wynosi 0,79%.

ETFy na metale

[SLV] iShares Silver Trust

Największy i najbardziej płynny ETF na rynku z ekspozycją na srebro. Fundusz stosuje replikację fizyczną, przechowując srebrne monety bulionowe w Londynie. Zarządza aktywami o wartości 10 miliardów dolarów i jest postrzegany jako najbardziej stabilny z funduszy. Gdy jesteśmy nowi w temacie inwestycji zastanawiamy się jak kupić srebro, to może być najprostsza i najlepsza opcja. Roczna stopa zwrotu z tego funduszu to 22.15%, a pięcioletnia 5.69%.

[JJC] iPath Bloomberg Copper ETN

ETF z niskimi opłatami, śledzący ceny kontraktów na miedź. Fundusz kupuje w danym momencie kontrakty z tylko jednego miesiąca i sprzedaje je krótko przed datą wygaśnięcia. Fundusz nabywa kontrakty dwa miesiące przed datą ich wygaśnięcia w lutym, kwietniu i czerwcu oraz trzy miesiące przed datą wygaśnięcia w sierpniu i listopadzie.

[JJU] iPath Dow Jones-UBS Aluminum ETN

JJU zarządza aktywami o wartości 3.8 miliona dolarów. Fundusz kupuje wyłącznie kontrakty terminowe na aluminium i roluje je na kolejny miesiąc, gdy nastąpi ich data wygaśnięcia.

ETFy na surowce rolne

[JO] iPath Series B Bloomberg Coffee Subindex Total Return ETN

Fundusz kupuje tylko jeden rodzaj kontraktów terminowych na kawę w danym okresie czasu. Strategia funduszu opiera się na kupowaniu kontraktów z 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem i sprzedawaniem ich w miesiącu ich wygasania. Zaletą funduszu jest spora płynność i niskie opłaty za zarządzanie.

[BAL] IPATH SERIES B BLOOMBERG COTTON SUBINDEX TOTAL RETURN ETN

Fundusz kupuje kontrakty na bawełnę od miesiąca do pięciu miesięcy przed wygaśnięciem. BAL zarządza 10 milionami aktywów w dolarach amerykańskich. Średni spread wynosi 0.59%, opłaty roczne 0.45%.

[SOYB] Teucrium Soybean Fund

Strategia funduszu opiera się na trzymaniu trzech kontraktów terminowych na soję. Fundusz kupuje kontrakty październikowe (35% wartości portfela) bieżącego roku oraz marcowe (35% wartości portfela) i majowe (30% wartości portfela) roku kolejnego. Pozostałe kontrakty są wykluczone z koszyka funduszu ze względu na niską płynność. Fundusz roluje kontrakty cztery razy do roku.

Brokerzy Forex oferujący ETF

Broker xtb 2 Saxo Bank Admiral Markets etf
Kraj Polska Dania Cypr
Ilość ETF w ofercie 194 – ETF
112 – CFD na ETF
3000 – ETF
675 – CFD na ETF
397 – CFD na ETF
Min. depozyt 0 zł
(zalecane min. 2000 zł)
10 000 USD 5 zł
Platforma xStation SaxoTrader Pro
Saxo Trader Go
MetaTrader 5

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 72% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

Akcje spółek

Inną możliwością inwestycji w surowce jest zakup akcji spółek, które zajmują się produkcja lub przetwarzaniem interesujących nas surowców.

Akcje spółek energetycznych

BP, Chevron (CVX), Exxon Mobil (XOM) czy Royal Dutch Shell (RDSA) to giganci wydobywający i przetwarzający ropę naftową. Jeśli zaś bardziej interesuje nas gaz ziemny powinniśmy zainteresować się takimi spółkami jak Antero Resources (AR), Cabot Oil & Gas (COG), czy Philips 66 (PSX).

Akcje spółek wydobywających metale

Spółki wydobywające metale szlachetne w czasie hossy na rynkach metali, osiągają znacznie większe zyski niż wynosi sam wzrost ceny kruszcu. Spółki wydobywające srebro to: Fresnillo (FRES), Silver Wheaton Corp (SLW). Miedź i wiele innych metali wydobywa Rio Tinto (RIO) i BHP Biliton (BHP).

Akcje spółek rolnych

Jeśli chodzi o rynek kawy nie sposób nie wspomnieć o Starbucks Corporation (SBUX) jak i również Whitewave Foods Company (WWAV) czy Farmer Brothers Company (FARM).

Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowi rekomendacji i nie ma na celu nikogo zachęcić do podejmowania jakichkolwiek działań inwestycyjnych. Pamiętaj, że każda inwestycja obarczona jest ryzykiem. Nie inwestuj środków, na których utratę nie możesz sobie pozwolić.
Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Alicja Nowak
Aktywna traderka na rachunku indywidualnym Forex od 2014 roku, żywo zainteresowana tematyką gospodarki, biznesu i rynków kapitałowych. Od ponad 10 lat blisko związana ze światem IT i nowych technologii, programistka, entuzjastka marketingu internetowego. Miłośniczka spędzania czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu natury i zieleni lub ćwicząc jogę.