Aktualności
Teraz czytasz
IBIT od Blackrock staje się największym na świecie bitcoinowym ETF-em
0

IBIT od Blackrock staje się największym na świecie bitcoinowym ETF-em

utworzył Simon Peters4 czerwca 2024

Po zatwierdzeniu przez SEC 19b-4s, umożliwiającym amerykańskim giełdom notowanie ethereum spot ETF, BlackRock (największy na świecie zarządzający aktywami) złożył w zeszłym tygodniu zmienione oświadczenie rejestracyjne S-1 w SEC, sygnalizując kolejny krok naprzód w kierunku zatwierdzenia i obrotu ethereum spot ETF w USA. Optymistyczne wiadomości niewiele jednak zrobiły dla ethereum, a cena zamknęła tydzień na płaskim poziomie 3 780 dolarów.

Opublikowane dane PCE (wydatki na konsumpcję osobistą), będące preferowaną przez FED miarą inflacji, również w niewielkim stopniu zadziałały jako katalizator cen aktywów krypto, osiągając 2,7 proc. r/r, zgodnie z prognozami analityków. Całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut oscyluje obecnie wokół poziomu 2,5 bln dolarów, czyli około 500 mld dolarów mniej od szczytu z 2021 r.

Monochrome uruchamia pierwszy australijski fundusz ETF z BTC

Monochrome Asset Management z siedzibą w Australii uruchomił bitcoinowy fundusz ETF (IBTC), „pierwszy i jedyny fundusz giełdowy na rynku, który został autoryzowany w kategorii licencjonowania aktywów krypto, w ramach australijskiego systemu licencjonowania usług finansowych (AFSL)”.

Przed IBTC, australijscy inwestorzy mogli inwestować tylko w fundusze ETF, pośrednio przechowujące bitcoiny lub za pośrednictwem zagranicznych produktów bitcoinowych, z których żaden nie korzysta z zasad ochrony inwestorów w ramach systemu AFSL – podano dalej w komunikacie.

IBTC będzie notowany na giełdzie Cboe Australia

To przedsięwzięcie jest kontynuacją rosnącego trendu polegającego na uruchamianiu nowych funduszy ETF opartych o bitcoin, między innymi przez USA, Hongkong i Wielką Brytanię.

IBIT od Blackrock staje się największym na świecie bitcoinowym ETF-em

Bitcoinowy fundusz ETF IBIT firmy BlackRock wyprzedził w ubiegły wtorek GBTC firmy Grayscale, stając się największym na świecie bitcoinowym funduszem ETF typu spot, posiadającym łącznie 288 670 bitcoinów (około 19,7 mld dolarów). GBTC Grayscale początkowo posiadał około 620 000 bitcoinów, kiedy przekształcił się z funduszu inwestycyjnego w ETF w styczniu tego roku, ale w kolejnych miesiącach odnotował znaczne odpływy. Z kolei IBIT firmy Blackrock zdominował napływy dzięki niższym opłatom i popularności marki. Łącznie, amerykańskie fundusze ETF typu spot bitcoin posiadają obecnie ponad 850 000 bitcoinów, co stanowi około 4,3 proc. całkowitej podaży bitcoinów w obiegu.

Riot kupuje udziały w konkurencyjnej firmie Bitfarms i proponuje przejęcie

Riot Platforms ogłosił w ubiegły wtorek, że nabył 9,25 proc. udziałów w konkurencyjnej firmie Bitfarms, stając się jej największym udziałowcem. W komunikacie prasowym wyszczególniono ponadto, że Riot złożył zarządowi Bitfarms propozycję nabycia wszystkich pozostających w obrocie akcji Bitfarms po cenie 2,30 dolarów za akcję w gotówce i akcjach Riot, co stanowi około 950 mln dolarów łącznej wartości kapitałowej.

Przejęcie stworzyłoby największą na świecie firmę wydobywającą bitcoiny z 15 zakładami w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Paragwaju i Argentynie, o łącznej mocy 1 gigawata i początkowych 19,6 EH/s mocy wydobywczej. Propozycja, która pierwotnie została dostarczona prywatnie 22 kwietnia, została jednak odrzucona przez zarząd Bitfarms.

W kolejnym komunikacie prasowym tego samego dnia, Riot ogłosił dalsze nabycie 3 002 350 akcji (około 0,75 proc. wyemitowanych i pozostających w obrocie akcji zwykłych Bitfarms), zwiększając swój łączny udział w Bitfarms do 10 proc. Zakupione akcje zostały nabyte na giełdzie Nasdaq i inne transakcje na otwartym rynku. Potencjalne przejęcie jest w toku.

PayPal dodaje stablecoina do blockchaina Solana

PayPal ogłosił w zeszłą środę (podczas Consensus 2024), że stablecoin PYUSD jest teraz dostępny na blockchainie Solana w ramach planów ekspansji mających na celu zwiększenie adopcji PYUSD poprzez użyteczność. PYUSD został początkowo uruchomiony na Ethereum w sierpniu 2023 r., w celu podniesienia świadomości na temat projektu stablecoina PYUSD i wprowadzenia PYUSD do 100 milionów użytkowników PayPal za pośrednictwem aplikacji PayPal i Venmo.

W liście otwartym PayPal zwrócił uwagę na powody, dla których wybrał blockchain Solana do ekspansji stablecoina PYUSD, w szczególności szybsze i tańsze transakcje oraz możliwość korzystania z „rozszerzeń tokenów” Solany, które pozwalają na większe możliwości dostosowywania i bardziej unikalne funkcje dla stablecoina PYUSD w przyszłości w porównaniu z innymi blockchainami.

Oprócz portfeli PayPal i Venmo, Crypto.com, Phantom i Paxos to trzy z pierwszych miejsc, w których można kupić PYUSD (Solana).

Co o tym sądzisz?
Lubię
33%
Interesujące
67%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Simon Peters
Analityk eToro. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Brunel w Londynie. Posiada certyfikat CFA UK Level 4 w zakresie zarządzania inwestycjami.