Aktualności
Teraz czytasz
Przewodniczący SEC sugeruje, że ETF-y na Ethereum zostaną wkrótce zatwierdzone
0

Przewodniczący SEC sugeruje, że ETF-y na Ethereum zostaną wkrótce zatwierdzone

utworzył Simon Peters19 czerwca 2024

Zeszły tydzień był niepewny dla ceny bitcoina (i ogólnie dla aktywów krypto) za sprawą publikacji danych o inflacji w USA i zakończeniu ostatniego posiedzenia FOMC. Bitcoin wzrósł z 67 700 dolarów do 70 000 dolarów w wyniku lepszego niż oczekiwano odczytu inflacji, ale później odbił się, gdy opublikowany „dot-plot” wylał kubeł zimnej wody na oczekiwania rynku dotyczące obniżek stóp procentowych.

ed przewiduje obecnie tylko jedną obniżkę stóp procentowych w tym roku, w porównaniu z trzema obniżkami z marcowego spotkania. Wykres faktycznie wskazywał jednak bardziej agresywną ścieżkę obniżek stóp procentowych w 2025 r. – obecnie oczekuje się, że dojdzie do czterech obniżek stóp procentowych, co daje w sumie pełny punkt procentowy.

Jeśli chodzi o makro, uwaga skupi się teraz na danych o sprzedaży detalicznej w USA, liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz danych PMI dla przemysłu i usług, opublikowanych w tym tygodniu odpowiednio we wtorek, czwartek i piątek. Dane znacznie odbiegające od prognoz mogą powodować pewną zmienność na rynkach kryptowalut, a także na akcjach.

VanEck uruchomi bitcoinowy ETF typu spot na ASX

ASX (Australijska Giełda Papierów Wartościowych), która odpowiada za około 80 proc. krajowego obrotu akcjami, zatwierdziła swój pierwszy spotowy ETF na bitcoiny. Jak wynika z postu na stronie internetowej zarządzającego aktywami, spot ETF firmy VanEck zostanie uruchomiony 20 czerwca. VanEck jest zaangażowany we wprowadzenie spotowego ETF-u na bitcoiny na ASX od 2021 roku. Uruchomienie ETF przez VanEck będzie trzecim w Australii po Global X / 21Shares i Monochrome Asset Management, które mają już fundusze ETF na bitcoiny na konkurencyjnej giełdzie Cboe. To uruchomienie stanowi znaczący krok w ewolucji i szerszej akceptacji bitcoina w Australii i może skłonić innych emitentów ETF do pójścia w ich ślady.

Spotowe ETF-y na Ethereum zostaną zatwierdzone tego lata

Przemawiając podczas przesłuchania w Senacie w ubiegły czwartek, przewodniczący SEC Gary Gensler zasugerował prawodawcom, że fundusze ETF typu spot na Ethereum mogą zostać zatwierdzone tego lata.

„Giełdowy produkt Ethereum, składający się z ośmiu lub dziewięciu dokumentów, które widzieliśmy, został wspólnie zatwierdzony. Poszczególni emitenci nadal pracują nad procesem rejestracji, który przebiega sprawnie i przypuszczam, że nastąpi to jeszcze tego lata” – powiedział Gensler podczas przesłuchania.

SEC zatwierdziła w zeszłym miesiącu wnioski 19b-4, co pozwala giełdom amerykańskim na notowanie spotowych ETF-ów ETH, jednak nie zatwierdziła jeszcze wniosków S-1 od poszczególnych emitentów ETF. Obydwa są potrzebne, aby spotowe fundusze Ehereum mogły zostać uruchomione.

Pomimo pozytywnych wiadomości, cena Ethereum odnotowała niewielki ruch. Obecnie Ethereum oscyluje wokół poziomu 3400 dolarów, około 40 proc. od najwyższego poziomu z listopada 2021 roku.

Itaú Unibanco umożliwi zakup BTC i ETH swoim klientom

Itaú Unibanco, największy brazylijski bank, umożliwił kupno i sprzedaż bitcoinów i ethereum swoim 60 milionom klientów za pośrednictwem aplikacji inwestycyjnej Ion. Choć bank oficjalnie nie podaje liczby klientów korzystających z Iona, liczba pobrań aplikacji przekroczyła 3,5 miliona. Bank początkowo rozpoczął kupno i sprzedaż bitcoinów i ethereum dla wybranych klientów w grudniu 2023 r.

Ta inicjatywa może utorować drogę innym bankom do pójścia w ślady banku, nie tylko w Brazylii, ale ogólnie w Ameryce Łacińskiej.

Co o tym sądzisz?
Lubię
25%
Interesujące
75%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Simon Peters
Analityk eToro. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Brunel w Londynie. Posiada certyfikat CFA UK Level 4 w zakresie zarządzania inwestycjami.