Fałszywe wybicia – Kontrola zagrań na rynku Forex
Tym, co bardzo często obserwujemy w codziennym handlu, są niewątpliwie fałszywe wybicia. Dla wielu traderów stanowią one powód frustracji i nerwów, ponieważ bardzo często, mając określony plan, obserwując dane poziomy i decydując się na wejście w pozycję z zamiarem kontynuacji danego ruchu, okazuje się, że rynek wprowadza nas w błąd. Tym samym wybicie danego poziomu/strefy okazuje się fałszywe.
Należy jednak pamiętać, że dobry trader uczy się na błędach i wyciąga konkretne wnioski, starając się uzyskać jak najwięcej informacji o dalszym kierunku ceny. Dobra obserwacja, połączona z pewnymi metodami, pozwoli nam nie tylko ograniczyć straty wynikające z fałszywych wybić, jak również czerpać z nich zyski.
Czym jest „wybicie”
Wybycie to nic innego, jak przełamanie przez cenę kluczowego poziomu wsparcia czy oporu. Na rynku do takich sytuacji dochodzi bezustannie, jednak kluczem jest odpowiednie filtrowanie sygnałów. Większość wybić następuje po okresie konsolidacji, kiedy cena przez dłuższy czas tkwi w pewnym określonym zakresie, którego nie może pokonać. Takie wybicia są z reguły najsilniejsze i stanowią o dalszym kierunku ceny. Przy określaniu i obserwacji warto pamiętać, że rynek pełny jest swego rodzaju szumu i należy zawsze uwzględniać tą zasadę, analizując niższe interwały czasowe.
Techniki filtrujące fałszywe wybicia
Na początku warto zaznaczyć, że niekoniecznie trzeba łączyć wszystkie metody czy techniki. Ilu inwestorów, tyle pomysłów na trading. Przed wykorzystaniem poszczególnych technik, zawsze wpierw określamy, czy pasują one do naszego stylu handlu. W tym artykule przedstawię techniki, które osobiście wykorzystuje w codziennym inwestowaniu. Na pierwszy rzut oka mogą wyglądać banalnie, jednak bardzo pomogły mi w unikaniu fałszywych wybić i odpowiednim filtrowaniu sygnałów.
I. Interwał czasowy
Jest to podstawowa rzecz jaką wykorzystuję, aby wyfiltrować fałszywe wybicia. Niższe interwały czasowe zawierają więcej szumu rynkowego, co przynajmniej dla mnie, przez długi czas stanowiło problem w odpowiednim dobieraniu sygnałów. Oczywiście, nie ma jednego najlepszego interwału, jednak to co warto mieć na uwadze to fakt, że określając dany poziom i obserwując go z perspektywy różnych przedziałów czasowych, przebicie/wybicie wygląda znacząco inaczej. Przykladem może być dzisiejsza/wczorajsza(zależy kiedy będzie publikowany art.) sytuacja na rynku złota.
Przeczytaj koniecznie: Wybieramy interwał czasowy do analiz
Określiłem kluczowy poziom wsparcia w okolicy 1273. Jak możemy zobaczyć na wykresie M30, doszło do przebicia tego poziomu, po czym cena wróciła powyżej. Dla kogoś grającego na niższych interwałach, automatycznie tworzy się kilka sygnałów do wejścia w pozycję. Teraz przejdźmy do wykresu D1. Widać idealnie, że doszło do wybicia poziomu, następnie cena wraca, tworząc długi dolny cień. Sygnałem będzie tutaj dopiero zamknięcie całej świecy nad lub pod określonym poziomem.
II. Wykorzystanie średnich
Nie jestem zwolennikiem wrzucania na wykres 10 różnych wskaźników, ale przy określaniu fałszywych wybić średnia krocząca może okazać się pomocna. Nie ma znaczenia jakich parametrów dla średnich użyjemy, ponieważ średnia jest dla nas filtrem, nie wyznacznikiem wejścia w pozycję. Można również skorzystać z techniki połączenia dwóch średnich, wówczas jeżeli dochodzi do przebicia / wybicia kluczowego poziomu, a średnie są od siebie oddalone, może to być dla nas sygnał, że warto wstrzymać się z wejściem w pozycję.
Przeczytaj koniecznie: Trading precyzyjny – techniki ułatwiające wejścia w transakcję
III. Obserwacja ceny / retest
Ostatni kluczowy aspekt to obserwacja ceny. Dla mnie wyznacznikiem tego czy wybicie/przebicie jest fałszywe, jest zamknięcie danej świecy. Warto zwrócić również uwagę na to czy cena w obrębie danej strefy rysuje cienie. Może to stanowić dla nas pewną wskazówkę, ponieważ cień to nic innego jak fałszywe wybicie na niższym interwale czasowym, obrazujące „słabość” danej strony rynku. Co do retestów stosuje prostą zasadę – jeżeli pojawia się potwierdzenie przebicia w postaci zamknięcia świecy, a cena jest stosunkowo blisko danego poziomu, retest nie jest konieczny. Jeżeli natomiast mamy coś typu duży swing mocno przebijający dany poziom, czekamy aż cena zejdzie niżej i np. ustawiamy zlecenie oczekujące bliżej konkretnej strefy.