Aktualności
Teraz czytasz
Złoty wpatrzony w EUR/USD, kluczowa będzie inflacja
0

Złoty wpatrzony w EUR/USD, kluczowa będzie inflacja

utworzył Marcin Kiepas10 maja 2022

Spokój EUR/USD ratuje złotego, który praktycznie nie reaguje na silna falę wzrostu awersji do ryzyka na rynkach globalnych, jaka można obserwować w ostatnich dniach. 

Sytuacja na PLN wyjątkowo stabilna

Wtorek przynosi niewielkie umocnienie złotego w relacji do głównych walut, co w praktyce oznacza kontynuację procesu zainicjowanego już w poniedziałek. O godzinie 09:47 euro taniało o 1,1 gr do 4,6805 zł, dolar o 1,7 gr do 4,4260 zł, a szwajcarski frank o 1,2 gr do 4,4610 zł. Ta ostatnia waluta jest najtańsza od końca lutego br. 

Fala gwałtownej wyprzedaży jaka od czwartku przelewa się przez światowe rynki akcji, w połączeniu ze wzrostem zmienności na innych aktywach i ogólnym wzrostem awersji do ryzyka na rynkach globalnych, póki co pozostaje bez istotnego wpływu na notowania polskiej waluty. 

Złotego ratuje spokój EUR/USD. Para ta od ponad tygodnia pozostaje w konsolidacji powyżej 1,05 dolara, z małymi tylko zawirowaniami notowań przy okazji ubiegłotygodniowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed). Tego samego, które obecnie stoi za obserwowanym wzrostem awersji do ryzyka na pozostałych rynkach.

EURUSD Daily_fxclub_10052022

Wykres dzienny EUR/USD. Źródło: Tickmill

Środowe dane mogą okazać się kluczowe

Zachowanie EUR/USD pozostają teraz kluczowym czynnikiem dla notowań złotego w krótkim terminie. Im wyższy kurs tej pary, tym większe szanse na mocniejszego złotego. I odwrotnie. To oznacza, że sytuacja na rynku walutowym rozstrzygnie się prawdopodobnie w środę, gdy zostaną opublikowane dane o inflacji konsumenckiej w USA. W kwietniu, pierwszy raz od wielu miesięcy, oczekiwany jest spadek inflacji do 8,1 proc. rok do roku z 8,5 proc. w marcu. Większy od oczekiwań spadek przeceniłby dolara, jednocześnie poprawiając nastroje na rynkach i umacniając złotego. Znacząco gorsze dane wywołają odwrotny efekt.  

W dalszej części tygodnia wpływ na kształtowanie się notowań polskich par walutowych będzie miało również zmieniające się nastawienie do ryzyka na rynkach globalnych, gdzie prawdopodobnie po ostatniej fali ucieczki od ryzykownych aktywów, nastroje nieco się poprawią (jeżeli tylko nie popsują ich dane inflacyjne z USA). A to złotego powinno wspierać. 

Z krajowych czynników wpływ może mieć to, czy Sejm po kilku miesiącach odkładania i szukania sejmowej większości, na posiedzeniu w dniach 11-12 maja wybierze wreszcie Adama Glapińskiego na II kadencję prezesa Narodowego Banku Polskiego. Takiego wpływu raczej nie będą natomiast mieć publikowane w piątek dane o bilansie płatniczym i inflacji w Polsce.

Co o tym sądzisz?
Lubię
50%
Interesujące
50%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.