Aktualności
Teraz czytasz
Złoty w tym tygodniu jest bardzo mocny. Kurs realny ponownie pod presją
0

Złoty w tym tygodniu jest bardzo mocny. Kurs realny ponownie pod presją

utworzył Daniel Kostecki12 października 2023

Ostatni raz taką serię dni spadkowych w kursie EUR/PLN (czyli umocnienia złotego do euro) obserwowaliśmy w marcu 2023 r. Łącznie z kolei cały ruch umacniający PLN trwa od 12 września, co pozwoliło na to, aby euro potaniało do złotego o prawie 4 proc., od szczytu z poziomu 4,69. Niemniej jednak siła złotego koreluje z wydarzeniami na polskiej giełdzie oraz na polskim rynku obligacji dopiero od początku tego tygodnia.

Kurs EUR/PLN zaczął spadać po informacjach KE odnośnie do Węgier i uwolnienia miliardów euro

W zasadzie ostatnie dwa dni można przypisywać dużym zakupom polskich aktywów, do których nabycia inwestorom z zagranicy potrzebny był polski złoty. Wcześniej takiej korelacji nie obserwowaliśmy. Akcje w Polsce do końca ubiegłego tygodnia taniały wraz z obligacjami, których rentowność w pewnym momencie otarła się o poziom 6%. To może prawdopodobnie oznaczać, że na złotego mogły działać jeszcze inne siły niezależne od sytuacji na innych polskich aktywach. Notowaniom polskiej waluty mogły też pomóc informacje o sytuacji na Węgrzech. 3 października dowiedzieliśmy się, że Komisja Europejska przygotowuje się do uwolnienia miliardów euro z funduszy UE dla Węgier, które są obecnie zamrożone z powodu obaw o praworządność, co może zapewnić poparcie Budapesztu dla zwiększenia budżetu bloku i znacznej pomocy finansowej dla Ukrainy. Komisja zamierza odmrozić około 13 mld euro finansowania przed końcem listopada, poinformowało Financial Times trzech urzędników poinformowanych o rozmowach. Być może po wyborach środki popłyną także do Polski.

Realny kurs walutowy ponownie mocny

Teraz jednak pojawia się obecnie ten sam problem, który miał miejsce już wcześniej, czyli bardzo silny realny kurs walutowy. Kurs nominalny wrócił do poziomu 4,52, co przy nadal tak istotnych różnicach inflacji w Polsce i strefie euro czy w Niemczech powoduje, że złoty jest znów zbyt silny dla konkurencyjności eksportu. Wydaje się, że przy tak istotnym wzroście kosztów w pracy w Polsce i mniejszym wzroście kosztów pracy na zachodzie (w Polsce dynamika wynagrodzeń jest podobna do inflacji), to nominalnie złoty mógłby być słabszy.

Potencjalny poziom optymalnego kursu nominalnego EUR/PLN

Szacunkowo, optymalny kurs nominalny, który pokrywałby się z wieloletnim przedziałem wahań kursu realnego, mógłby wypadać w przestrzeni 4,65-4,70 za euro. Jeśli dojdzie do kolejnych obniżek stóp procentowych w Polsce, to być może taki scenariusz jeszcze się zmaterializuje, co byłoby na korzyść dla polskiej gospodarki.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.