Ten tydzień należy do banków centralnych
Rozpoczynający się tydzień na rynkach finansowych zdecydowanie upłynie pod znakiem banków centralnych. W poprzednim tygodniu inwestorzy z uwagą czekali na wyniki posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (ECB). W tym tygodniu o polityce monetarnej będzie decydować aż 5 dużych (znaczących) banków centralnych z amerykańskim Fed-em na czele.
We wtorek Chiny i FED
Wszystko zacznie się w środę 20 września o godzinie 03:15 polskiego czasu. Wtedy o stopach będzie decydował Ludowy Bank Chin. To jednak będzie tylko przedsmak emocji jakie inwestorów czekają kilkanaście godzin później. Tego samego dnia o godzinie 20:00 swoją decyzję ogłosi amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) i jednocześnie opublikuje najnowsze projekcje makroekonomiczne i stóp procentowych.
Rynek nie oczekuje zmian kosztu pieniądza na wrześniowym posiedzeniu. Oznacza to utrzymanie przez Fed przedziały wahań dla stopy funduszy federalnych na obecnym poziomie 5,25-5,50 proc. Kluczowe będzie jednak to co dalej. Czy to już koniec podwyżek stóp w USA? Czy może jednak będą kolejne? Inwestorzy będą szukać odpowiedzi na te pytania w nowych projekcjach i podczas konferencji prasowej Jerome Powella (środa, godzina 20:30). Od tego co powie ten ostatni może więc tak naprawdę zależeć, jakie nastroje będą dominować na rynkach w drugiej połowie tygodnia, a może nawet i do końca września.
Intensywny czwartek
W czwartek o poziomie stóp procentowych będzie decydował Bank Anglii i Bank Szwajcarii, ale też banki centralne w Turcji, Norwegii i Szwecji. Oczekuje się, że stopy w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii wzrosną po 25 punktów bazowych do odpowiednio 5,50 proc. i 2 proc. To też powinno być w cenach. Każda inna decyzja wywołać powinna silną reakcję. Ale taką reakcję (głownie rynku walutowego) wywołać powinny sygnały płynące z obu banków centralnych odnośnie tego co dalej.
W przypadku pozostałych banków najciekawiej zapowiada się posiedzenie Banku Turcji. Według prognoz bank ten żeby ujarzmić pozostającą od wielu kwartałów poza kontrolą inflację, podniesie stopy procentowe aż o 500 punktów bazowych do 30 proc. z obecnych 25 proc.
Na zakończenie tygodnia BoJ
Tydzień banków centralnych zakończy piątkowe posiedzenie Banku Japonii. Nie ma wątpliwości, że pozostawi on główną stopę w Japonii na poziomie -0,10 proc. Jednak podobnie jak w przypadku większości opisanych wyżej banków, kluczowe będzie to, jakie nowe sygnały wyśle on rynkom.