Aktualności
Teraz czytasz
Sytuacja na złotym może zacząć się pogarszać. Trwa korekta na PLN
0

Sytuacja na złotym może zacząć się pogarszać. Trwa korekta na PLN

utworzył Daniel Kostecki10 sierpnia 2023

Polski złoty ma za sobą bardzo dobrą passę, gdzie kurs euro od października 2022 r. spadł z poziomu blisko 4,90 do 4,47 obecnie. Kurs dolara spadł z kolei z ponad 5 złotych do 4,06 obecnie, tworząc w międzyczasie spadek USD/PLN o 22%, czyli tyle, o ile spadł kurs tej pary walutowej w okresie od grudnia 2016 do stycznia 2018 r.

Bilans handlowy pomógł złotemu, a teraz?

Trudno nie zauważyć, że w tym czasie istotnie spadły ceny ropy naftowej oraz gazu, co pomogło doprowadzić najpierw do zmniejszenia ujemnego salda bilansu handlowego (eksport – import), a następnie do wyjścia do nadwyżki handlowej. Polska odnotowała nadwyżkę handlową w wysokości 1 111 mln EUR w maju 2023 r. w porównaniu z deficytem w wysokości 1 589 mln EUR w tym samym okresie 2022 r., co oznacza największy odczyt od stycznia 2023 r. Wtedy, według danych o bilansie eksport wzrósł o 3,3% rok do roku do 28 221 mln EUR, głównie dzięki wyższej sprzedaży w branży motoryzacyjnej, a mianowicie baterii litowo-jonowych i pojazdów użytkowych. Tymczasem import zmniejszył się o 6,3% do 27 110 mln EUR, spadając w pięciu z sześciu kategorii. Największe spadki odnotowano w przypadku towarów zaopatrzeniowych, paliw i dóbr konsumpcyjnych.

Ropa i gaz znów drożeją

Cena ropy naftowej na światowych rynkach ponownie pni się w górę, przy ogólnie silnym popycie na surowiec i dodatkowym cięciom produkcji ze strony Arabii Saudyjskiej i Rosji. To powoduje, że cena baryłki Brent od 7 tygodni nieustannie pnie się w górę. Od dołka z końca czerwca do dzisiejszego poranka wzrost wynosi już ponad 22%. Z kolei w lipcu silnie zaczął drożeć ponownie gaz TTF, którego cena wzrosła o ponad 40%, a wczoraj wzrosty sięgały ponad 60%. Dodatkowo ostatnia fala umocnienia złotego zmniejsza atrakcyjność polskiego eksportu.

Łącząc te dwa wydarzenia może się okazać, że to co wpływało pozytywnie na złotego, przestaje na niego oddziaływać, a dodatkowo dochodzi temat obniżek stóp procentowych, które mogą mieć miejsce po posiedzeniu RPP w dniach 3-4 października.

Korekta na złotym?

Z tego punktu widzenia notowania złotego mogą być w średnim terminie pod presją, a kurs euro może zmierzać powyżej poziomu 4,50, co otwierałoby drogę do 4,54, gdzie może znajdować się pierwszy lokalny opór, wynikający z minimów z maja 2022 r. Tymczasem kurs dolara może zależeć dodatkowo od wydarzeń w USA, gdzie dziś i jutro poznamy odczyty inflacji CPI oraz PPI. Wzrost cen ropy spowodowuje, że Amerykanie na razie pożegnają się z dezinflacją i ceny w ujęciu rocznym ponownie powiększą swój wzrost. Kwestia skali odbicia inflacji. Niemniej jednak i tutaj kurs USD/PLN może zmierzać w stronę 4,20 lub 4,25 USD, jeśli nie uda się wkrótce wrócić poniżej 4,00 PLN.

Co o tym sądzisz?
Lubię
25%
Interesujące
75%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.